Uprawa roślin doniczkowych

Jesteś tutaj:

Uprawa roślin doniczkowych

3,6/5 (52 ocen)

Kupując kwiaty na doniczkach mamy zamieszczoną informację, na jakim stanowisku powinny być uprawiane. Musimy się bezwzględnie do tego stosować.

Nie warto stawiać kwiatów poza kaktusami na bardzo słonecznych stanowiskach w upalne letnie dni, gdyż spowoduje to poparzenia słoneczne liści, co bardzo osłabi i oszpeci rośliny. Poza tym wiele kwiatów może zginąć w ten sposób, jak np.: Fiołek Afrykański czy storczyk.

Jeżeli zaginęła nam etykieta, która była dołączona do kwiatów przy zakupie i nie wiemy na jakim stanowisku postawić dany kwiat, to mała podpowiedź.

Na miejsca słoneczne nadają się: kaktusy i inne sukulenty, grubosze, pelargonie.

Stanowiska pół cieniste dobrze tolerują: figowce, filodendrony, amarylkowate, Kroton, Maranta, Monstera oraz Kliwia.
A na stanowiskach cienistych mogą stać: Maranta, Filtonia i Azalia.

Dracena wonna


Rozmnażanie


W uprawie roślin doniczkowych istotna jest także umiejętność rozmnażania roślin. Podobno po tym poznaje się prawdziwego ogrodnika, że umie rozmnożyć swoje rośliny.

Kwiaty doniczkowe możemy rozmnażać z:

• odnóżek, bocznych przyrostów, do takich roślin należą między innymi: Pelargonia, Żyworódka, Kliwia i Zielistka.
• cebulek przybyszowych, do takich roślin należą między innymi: Amarylis, Zwartnica i Eucharis.
• fragmentów łodyg, do takich roślin należą między innymi: Diffenbachia i Dracena.
• liści, do takich roślin należą między innymi: Fiołek Afrykański, Begonia i Monstera.

Poza tym prawie wszystkie rośliny można rozmnożyć z nasion.


Doniczki


Duże znaczenie w uprawie roślin ma również sadzenie kwiatów do odpowiednich doniczek. Doniczki w których rosną rośliny muszą mieć dziurki w podstawie przez które będzie mógł wypłynąć nadmiar wody po podlaniu rośliny. Poza tym pojemnik musi być większy od rośliny o przynajmniej dwa, trzy centymetry. W przypadku dużych roślin istotne jest, aby doniczka była na tyle solidna i duża, aby kwiaty z niej nie wypadły. Wybierając pojemnik na kwiaty lepiej wybrać gliniany, a nie plastikowy. Wyjątek stanowią storczyki, które sadzi się do przezroczystych donic z dużymi dziurami. Pojemniki, które są specjalnie przygotowane dla tych kwiatów można kupić w każdym sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni.

Doniczki


Podłoże


Nie bez znaczenia jest, także podłoże, w którym sadzimy kwiaty. Niektóre kwiaty sadzimy do ziemi uniwersalnej , na przykład: Pelargonie, Petunie i Kliwie. Inne kwiaty potrzebują specjalnego podłoża, aby móc prawidłowo rosnąć, na przykład: Storczyki, Draceny, Palmy, Paprocie czy Kaktusy.

Rośliny trujące


Niektóre rośliny doniczkowe są niestety trujące dla ludzi i zwierząt. Należą do nich między innymi: Hippeastrum – Zwartnica, Kroton, Anturium, Diffenbachia, Monstera, Psianka i Oleander. Na ogół trujący jest sok, który wydzielają rośliny, ale bywa też, że trująca jest cała roślina, jej kwiaty, łodyga i liście. Po kontakcie z takimi roślinami należy dokładnie umyć ręce i uważać, aby przy pielęgnacji ich sok z kwiatów nie dostał się do naszych ust, nosa czy oczu. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów zatrucia należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Powinniśmy też pilnować, aby zwierzęta domowe i małe dzieci nie zjadły trujących roślin.

Amarylisy - kwitnienie


Choroby i szkodniki


Nasze kwiaty domowe czasami atakują choroby i szkodniki. Choroby, dzielimy na: fizjologiczne, wirusowe oraz grzybowe.

Choroby fizjologiczne są spowodowane między innymi błędami w podlewaniu, zmianami temperatury w otoczeniu roślin czy brakiem składników pokarmowych w podłożu.

Choroby grzybowe są wywoływane przez grzyby. Zarodniki grzybów często atakują całą roślinę, doprowadzając do jej śmierci. Choroby te również biorą się z niewłaściwej pielęgnacji roślin.

Choroby wirusowe są wywoływane przez wirusy i są nieuleczalne. Rośliny ulegają deformacjom, którym nie możemy zaradzić. Zarażoną roślinę należy wyrzucić do kosza.

Do szkodników roślin doniczkowych, należą głównie: mszyce, przędziorki, wełnowce i tarczniki. Mszyce przenoszą choroby grzybowe.

Uprawa roślin doniczkowych może sprawiać wiele przyjemności, jeżeli tylko poświęcimy im trochę uwagi. Troskliwie pielęgnowane odwdzięczą się nam pięknym kwitnieniem. Poza tym obcowanie z przyrodą nawet w tak małym zakresie bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz