Grubosz Hobbit - efektowny sukulent z rodzaju Crassula

Jesteś tutaj:

Grubosz Hobbit - efektowny sukulent z rodzaju Crassula

3,5/5 (1109 ocen)

‘Hobbit’ to jedna z najczęściej spotykanych i najciekawszych odmian grubosza jajowatego. Bardzo dekoracyjny sukulent, który z czasem wyrasta w sporych rozmiarów drzewko. Silnie rozgałęziona korona i zgrubiała łodyga sprawia, że jest idealny do formowania w stylu bonsai. Charakterystyczne dla tej odmiany są mięsiste liście o różnym kształcie, przeważnie - szpiczaste, rurkowato zwinięte. Jednym przypominają uszy Tolkienowskiego bohatera, innym Uszy Shreka jak również bywa nazywana ta roślina. U młodszych okazów liście często są płaskie lub lekko zwinięte. Rośnie dość wolno, zazwyczaj w ciągu roku o kilka centymetrów. Przy odpowiedniej pielęgnacji może żyć bardzo długo. Starsze okazy mogą zakwitnąć drobnymi, białymi lub różowymi kwiatami. Jednak w warunkach domowych zdarza się to niezwykle rzadko.


Wymagania


Roślina najlepiej czuje się w jasnym i ciepłym miejscu. Lubi słońce, ale upał i palące letnie promienie mogą powodować żółknięcie i marszczenie się liści. Doskonale znosi suche powietrze i nie powinna być zraszana. Dobrze rośnie w piaszczysto- gliniastym podłożu, które powinno przepuszczalne, dla lepszego drenażu dno doniczki warto wysypać keramzytem. W lecie roślinę możemy wystawić na balkon lub do ogrodu, powinniśmy jednak zapewnić ochronę przed deszczem. W zimie najlepiej jest przenieść w chłodniejsze miejsce i ograniczyć podlewanie, aby grubosz mógł przejść w stan spoczynku, w przeciwnym razie może zmarnieć i gubić liście.

Grubosz hobbit

Grubosz

Pielęgnacja


‘Hobbit’ podobnie jak inni przedstawiciele rodzaju Crassula jest bardzo prosty w uprawie. W ciepłych miesiącach wymaga umiarkowanego podlewania. Robimy to dość obficie, a następnie czekamy aż podłoże dobrze przeschnie. Od wiosny do jesieni nawozimy raz w miesiącu nawozem przeznaczonym do kaktusów. Przesadzamy tylko, jeśli zajdzie taka potrzeba, czyli gdy korzenie przestają mieścić się w doniczce. Najlepiej zabrać się do tego na wiosną lub latem. Duże i silnie rozgałęzione okazy powinny być sadzone w ciężkich i stabilnych doniczkach, aby uchronić rośliny przed przewróceniem.

Grubosz hobbit

Grubosz

Rozmnażanie


Grubosz ‘Hobbit’ rozmnaża się z dużą łatwością, robimy to przez sadzonki pędowe i liściowe. Sadzonki najlepiej pobierać na wiosnę lub latem. Miejsce cięcie powinno nieco przeschnąć, dlatego dopiero po kilku dniach fragmenty roślin umieszczamy w wodzie lub w mieszaninie torfu i pasku. Grubosze bardzo szybko wytwarzają korzenie, opadłe liście często same ukorzeniają się w podłożu.

Autor: Justyna Przasnyska
 


Koniecznie zobacz