Cięcie orzecha włoskiego - jak i kiedy? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Cięcie orzecha włoskiego - jak i kiedy? Odpowiadamy!

3,4/5 (2389 ocen)

Większość drzew owocowych wymaga formowania i regularnego prześwietlania – w przeciwnym razie ich plonowanie uległa osłabieniu. Cięcie orzecha włoskiego nastręcza jednak trudności. Zabieg ten, choć potrzebny, osłabia drzewo i zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak i kiedy przycinać orzechy, żeby im nie zaszkodzić.


Termin cięcia


Najodpowiedniejszym miesiącem na cięcie drzew tego gatunku jest sierpień. Nie zaleca się prześwietlania orzecha włoskiego wiosną, ponieważ po rozpoczęciu wegetacji drzewo wydziela znaczną ilość soku, który sączy się z ran. „Płacz” spowalnia proces gojenia, w wyniku czego orzech staje się narażony na działanie patogenów. Jeśli zaistnieje konieczność przeprowadzenia przycinki wiosną, wykonajmy zabieg po ustąpieniu przymrozków, ale przed rozpoczęciem wegetacji, gdy soki w drzewach jeszcze nie krążą.


Cięcie po sadzeniu


Celem cięcia nowo posadzonego orzecha włoskiego jest wyprowadzenie pnia o wysokości 50-100 cm – w zależności od tego, czy decydujemy się na formę półpienną, czy pienną. Niezależnie od tego, kiedy przeprowadziliśmy sadzenie, przycinkę warto przesunąć na sierpień. Sadzonki jednopędowe skracamy do 120-150 cm. Silnie wyrośnięte, rozgałęzione okazy wymagają natomiast przycięcia pędów o 1/3 lub 1/4 długości, a ich przewodniki należy skrócić na wysokości 140-160 cm. Jeżeli kupiliśmy rozgałęzione, ale słabo wyrośnięte drzewko, rezygnujemy z pierwszego cięcia. Sadzonkom szczepionym z kolei usuwamy tylko pędy wybijające z podkładki.


Kształtowanie korony


Do 4. roku życia większość odmian orzecha włoskiego rośnie słabo i nie wymaga przycinania gałęzi. Zabieg ten jest wręcz niewskazany, ponieważ opóźnia wejście w owocowanie. W tym okresie wzrostu drzewko powinno wytworzyć silne, grube konary. Warto zadbać, by wyrastały one z pnia pod jak największym kątem, ponieważ na pędach ułożonych poziomo zawiązuje się znacznie więcej kwiatów niż na tych, które wybijają pionowo w górę. Istnieje kilka sposobów odginania gałęzi. Wybrane pędy można przywiązywać do pnia, do haczyków wbitych w podłoże bądź zawieszać na nich ciężarki. W tym okresie życia naszego orzecha wycinamy jedynie pędy połamane, uszkodzone przez mróz, krzyżujące się i rosnące do środka korony.

Orzech włoski

Orzech włoski


Cięcie formujące


Drzewa cztero- i pięcioletnie wymagają cięcia formującego. Polega ono na przerzedzeniu zbyt gęsto rosnących konarów. W wyniku tego zabiegu na drzewie pozostaje tylko 6-8 najsilniejszych pędów bocznych. Cięcie należy zaplanować w taki sposób, by uzyskać luźną, piętrową koronę – pędy powinny rosnąć w różnych kierunkach i na różnej wysokości, w formie zbliżonej do spirali. Taki typ korony zapewnia równomierne oświetlenie wszystkim owocom, a odpowiednia przewiewność ogranicza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz