Jakie oświetlenie salonu?

Jesteś tutaj:

Jakie oświetlenie salonu?

3,3/5 (14 ocen)

Na oświetlenie salonu składa się jego ekspozycja na światło naturalne (dzienne) oraz odpowiednio dobrane i zamontowane źródła światła sztucznego. Oba są równie ważne i każdemu z nich należy poświęcić odpowiednią uwagę podczas projektowania lub remontu. Na nic się zda pięknie zaprojektowany i komfortowo umeblowany salon, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego oświetlenia zarówno podczas dnia, jak wieczorem i w nocy. Dlatego trzeba ten element przemyśleć i dopracować, aby potem czerpać przyjemność i radość podczas przebywania w swoim wymarzonym salonie.


Miejsca światła w salonie


W salonie wiele się dzieje i to o różnych porach dnia, a nawet nocy. Z tego powodu powinien być zaaranżowany nie tylko pod kątem kolorystyki, mebli, wyposażenia w różne sprzęty, ale również pod względem właściwego oświetlenia. Domownicy spędzają tu sporo czasu. Jedni zwyczajnie odpoczywają, inni czytają, słuchają muzyki, oglądają programy i filmy. W salonie odbywają się mniejsze i większe spotkania i rodzinne uroczystości, a za każdym razem potrzebne jest stosowne światło.

Dlatego powinno być ono zróżnicowane tak, by nie było problemu ani podczas dnia, ani wieczorem.
Aby osiągnąć ten cel, w tym wnętrzu musi pojawić się kilka punktów oświetleniowych o innym natężeniu każdy. Na pewno głównym będzie ten umieszczony na suficie. Może być nim jeden żyrandol lub odpowiednio rozmieszczone w suficie reflektory.

Pozostałe miejsca, gdzie powinny znaleźć się różne lampy wypada ustalić w kontekście konkretnego umeblowania i rozmieszczenia poszczególnych elementów w salonie. I tak jedna z lamp na pewno znajdzie się przy wygodnym fotelu, na którym domownicy lubią sobie poczytać. Na ścianach warto umieścić dekoracyjne kinkiety z nastrojowym oświetleniem, które będzie się włączać wieczorem podczas oglądania telewizji lub spotkań i pogaduszek.

Szczególną formą oświetlenia są dziś piękne, często pachnące świece, które również emitują przyjemne, delikatne światło. Dlatego w salonie lubimy ustawiać świeczniki oraz inne naczynia, w których umieszczamy mniejsze i większe świece. Przy tym rodzaju oświetlenia zawsze należy zachowywać szczególne zasady bezpieczeństwa i nigdy nie zostawić wnętrza bez czyjeś obecności.

Oświetlenie salonu

Oświetlenie salonu

Funkcje światła w salonie


Do oświetlenia wnętrz wykorzystuje się zasadniczo dwa rodzaje światła, rozproszone i miejscowe. Rozproszone służy ogólnemu rozświetleniu pomieszczenia. Taką rolę spełniają centralnie zawieszane żyrandole z jedna lub większą liczbą żarówek. Podobnie również oświetlają wnętrza światła umieszczane na przykład w podwieszanych sufitach czy plafoniery. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz