Kiedy i jak sadzić winogrona? Najlepszy termin i technika sadzenia

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak sadzić winogrona? Najlepszy termin i technika sadzenia

3,4/5 (4197 ocen)

Wybór stanowiska i terminu sadzenia ma niebagatelny wpływ na przyjęcie się oraz wzrost winorośli, może przyspieszyć lub opóźnić jej wejście w plonowanie. Zachęcamy, by decyzję o tym, kiedy i jak sadzić winogrona, podjąć po zapoznaniu się z poniższymi wskazówkami.


Wybór stanowiska


Do uprawy winogron poleca się stanowiska wzniesione, ulokowane na łagodnych stokach o wystawie południowej, południowo-zachodniej lub – w przypadku wcześnie dojrzewających odmian – południowo-wschodniej. Mrozy i przymrozki będą mniej dokuczliwe, jeśli nasze krzewy zostaną osłonięte przed północnymi oraz północno-wschodnimi wiatrami. Najwyższe plony smacznych owoców zbiera się na ciepłych i wilgotnych, ale nie podmokłych glebach gliniasto-piaszczystych. Poziom wody gruntowej powinien utrzymywać się 1,5 m poniżej powierzchni podłoża. Winogrona właściwe preferują żyzne gleby o odczynie obojętnym (6,5-7,5 pH), mieszańce natomiast rosną dobrze na podłożach lekko kwaśnych (5,5-6,0 pH).


Termin sadzenia


Winorośl o odsłoniętym korzeniu sadzi się wiosną, w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja. Okazy kupowane w doniczkach można z kolei przesadzać przez cały sezon. Jeśli są pozbawione liści, najlepiej przenieść je do gruntu na przełomie marca i kwietnia, a jeżeli rozpoczęły już wegetację, operację tę warto przesunąć na koniec maja. Wybierając termin sadzenia weźmy pod uwagę rodzaj gleby w naszym ogrodzie – na lżejszych podłożach winorośl można sadzić jesienią, w podłożu wilgotnym i cięższym lepiej przyjmie się wiosną.


Zakup sadzonek


Kupując krzewy w doniczkach, wybieramy tylko okazy o pędzie głównym długim na 70 cm i zdrewniałym przynajmniej do połowy. Jego średnica u nasady powinna wynosić 5 mm, a w połowie długości – 4 mm. Taką grubość mają też pędy wartościowych sadzonek długich (o odsłoniętych korzeniach).


Przygotowanie stanowiska


Do wiosennego sadzenia winorośli przygotowujemy się już jesienią. Należy wtedy dokładnie przekopać i odchwaścić przyszłe stanowisko, w razie konieczności warto je również zwapnować (3 kg CaO/10 m2). Po upływie 2 tygodni zaleca się zmieszać glebę z nawozem – suchym obornikiem (8-10 kg/10 m2) lub kompostem (10-15 kg/10 m2). Podłoże spulchniamy ponownie wiosną, bezpośrednio przed sadzeniem winogron.

Przycinanie korzeni przed sadzeniem

Przycinanie korzeni przed sadzeniem


Rozstawa i głębokość sadzenia

 
Winorośl sadzi się w rozstawie 1,0-1,5 x 2,0-3,0 m, w odległości przynajmniej 70 cm od płotu lub ściany budynku. Jeśli chcemy uprawiać kilka krzewów, warto rozmieścić je w rzędzie wzdłuż osi północ-południe, co pozwoli na uzyskanie równomiernego oświetlenia. Zalecana głębokość dołków wynosi 25-40 cm, w zależności od rodzaju sadzonek i zwięzłości gleby. Pamiętajmy, że głębokie sadzenie sprzyja zdrowiu winogron – są one mniej narażone na suszę i przemarzanie. Winorośle z doniczek należy przy tym sadzić głębiej niż sadzonki z odsłoniętym korzeniem, ponieważ muszą one dopiero uformować szyjkę korzeniową. Jeśli kupiliśmy okazy szczepione, miejsce szczepienia powinno znaleźć się ponad powierzchnią podłoża. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz