Kiedy sadzić truskawki? Najlepszy termin i technika sadzenia

Jesteś tutaj:

Kiedy sadzić truskawki? Najlepszy termin i technika sadzenia

3,3/5 (772 ocen)

Aby latem cieszyć się pysznymi truskawkami z własnego jagodnika, ich uprawę należy zaplanować z wyprzedzeniem. Do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest wiedza, kiedy sadzić truskawki i w jaki sposób przygotować dla nich stanowisko.


Termin sadzenia


Uprawę truskawek najlepiej rozpocząć latem, pod koniec lipca lub w pierwszej połowie sierpnia. Ponieważ zdobycie sadzonek w tym czasie często nastręcza problemów, termin sadzenia można przesunąć na wczesną jesień, ale nie później niż do drugiej połowy września. W przeciwnym razie rośliny nie zdążą się ukorzenić przed nastaniem zimy. Nie zaleca się sadzenia truskawek wczesną wiosną, ponieważ podłoże jest wtedy częściowo zamarznięte, co utrudnia bylinom pobieranie wody. Jeśli zachodzi taka konieczność, możemy przenieść rośliny do gruntu pod koniec kwietnia, ale żeby się przyjęły musimy je zaściółkować słomą bądź agrowłókniną i często podlewać.


Stanowisko


Truskawek nie należy sadzić w zagłębieniach terenu, gdzie tworzą się zastoiska mrozowe. Ich uprawa udaje się najlepiej na równinach i niewielkich wzniesieniach. Podłoże powinno być średniozwięzłe – najlepiej jeśli składa się z piasku i gliny w dowolnych proporcjach. Pod truskawki doskonale nadaje się ziemia z wysoką zawartością próchnicy, która nie tylko jest zasobna w składniki pokarmowe, lecz również utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności. Preferowany odczyn gleby to 5,5-6,5 pH, a poziom wody gruntowej powinien wynosić ok. 60 cm od powierzchni podłoża.


Przedplon


Nie sadzimy truskawek po warzywach kapustnych, pomidorach, ziemniakach, tytoniu, lnie i malinach, ponieważ na takich stanowiskach gromadzą się niebezpieczne dla naszych bylin patogeny. Podobne zastrzeżenia dotyczą roślin wieloletnich – lucerny, koniczyny i traw, które są atakowane przez szkodniki truskawek: pędraki, nicienie, drutowce oraz opuchlaki. Jako przedplon doskonale sprawdzają się natomiast nawozy zielone, np. gryka oraz gorczyca, wydzielające substancje szkodliwe dla drutowców, oraz aksamitki, których intensywny zapach odstrasza nicienie. Truskawki można również sadzić po zbożach i roślinach bobowatych.

Uprawa truskawek

Uprawa truskawek


Przygotowanie gleby przed sadzeniem


Stanowisko przeznaczone pod truskawki należy przekopać 3-4 tygodnie przed planowanym sadzeniem. Zabieg ten warto połączyć z bardzo dokładnym odchwaszczaniem mechanicznym i nawożeniem. Solidna dawka kompostu (50-60 kg/10 m2) lub obornika (30-40 kg/10 m2) dostarczy truskawkom potrzebne makroelementy – zwłaszcza azot – na cały sezon wegetacyjny. Dodatkowo zaleca się wzbogacenie gleby nawozem mineralnym z fosforem i potasem, np. Azofoską, w dawce zalecanej przez producenta.


Wybór sadzonek


Aby uniknąć rozczarowań w uprawie truskawek, należy kupić sadzonki wolne od chorób i szkodników. Najtańsze sadzonki zielone można nabyć wiosną oraz w połowie września. Sadzonki doniczkowane z kolei są dostępne już późnym latem, co umożliwia sadzenie ich w najdogodniejszym terminie. Kosztują więcej, ale łatwiej się przyjmują, ponieważ ich systemy korzeniowe rzadziej ulegają przesuszeniu i uszkodzeniom. Do uprawy sterowanej natomiast przeznaczone są sadzonki frigo, które zimę spędzają chłodni. Wysadza się je w maju lub w czerwcu.

Uprawa truskawek

Uprawa truskawek

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz