Wapnowanie i odczyn gleby w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Wapnowanie i odczyn gleby w ogrodzie

3,4/5 (16 ocen)

Uprawa działki to zajecie dające mnóstwo satysfakcji, ale wymagające też sporo zaangażowania, wysiłku i pracy. W naturze środowisko samo reguluje swoje potrzeby, dobierając odpowiednie gatunki roślin do właściwego stanowiska, ale na przestrzeni stworzonej ręką człowieka, sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Sztuczne nawozy, opryski oraz intensywna uprawa, zaburzają delikatną równowagę środowiska. Dlatego też wiele roślin pozostawionych w takim miejscu samym sobie, może po prostu nie przetrwać. W związku z tym nasza ingerencja staje się niezbędna, szczególnie wtedy, gdy dobieramy sobie do uprawy gatunki wedle własnego uznania. A nie zawsze są to rośliny, którym będzie odpowiadało każde stanowisko i dowolna gleba. Wiele z nich ma swoje własne oczekiwania i jeśli chcemy aby były zdrowe i bujnie rosły, powinniśmy im zapewnić wszystko, czego potrzebują do prawidłowego rozwoju.


Odczyn gleby


Jednym z ważniejszych kryteriów, jakie musimy spełnić w uprawie roślin, jest zapewnienie im odpowiedniego odczynu gleby, od którego często zależy ich przetrwanie. Jeśli bowiem gatunek kwasolubny posadzimy na stanowisku zasadowym, w najlepszym razie będzie chorował, a w skrajnej sytuacji może nawet wyginać. Zanim więc rozpoczniemy uprawę, należy określić i ewentualnie dostosować pH podłoża, do określonych wymagań roślin. Większość z nich preferuje obojętny lub lekko kwaśny odczyn gleby (choć bywają wyjątki), który sprzyja rozkładowi materii organicznej, poprawia strukturę gleby oraz dobrze wpływa na przyswajalność składników pokarmowych. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić jaką glebę posiadamy w ogrodzie i jaki jest jej odczyn. Oczywiście najlepszym sposobem jest zbadanie podłoża za pomocą specjalnych urządzeń (kwasomierze glebowe lub pH metry), które z dużą dokładnością określą, z jaką glebą mamy do czynienia. Jeśli jednak z różnych powodów nie będziemy mogli ich użyć, spróbujmy posłużyć się metodą znacznie prostszą, ale też dużo mniej precyzyjną.

Rośliny wskaźnikowe


Pewien obraz sytuacji może nam dać obserwacja tzw. roślin wskaźnikowych, rosnących dziko na danym terenie. Jeśli bowiem zaobserwujemy spore skupiska fiołka polnego, rumianu polnego, czerwca rocznego lub szczawiu polnego, możemy z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że mamy do czynienia z glebą mocno kwaśną. Kiedy natomiast w okolicy występuje znaczna ilość miłka wiosennego, gorczycy polnej, maku polnego lub podbiału, mamy najpewniej do czynienia z podłożem o odczynie zasadowym. Jednak nie uzyskamy w ten sposób dokładnych wartości pH i ciężko nam będzie na tej podstawie określić ilość niezbędnego składnika mineralnego, jeśli wystąpi konieczność zmiany odczynu podłoża. Będzie to miało zasadnicze znaczenie, jeśli w ogrodzie posiadamy glebę kwaśną, a nie zamierzamy na niej uprawiać gatunków preferujących takie środowisko (np. borówki wysokiej, różaneczników, wrzosów, aronii, żurawiny). Wtedy zabieg wapnowania będzie konieczny i to właśnie do ustalenia odpowiednich dawek nawozu będzie nam potrzebna wartość pH, a także informacje o o rodzaju gleby i procentowym składzie mieszanki.

Wapnowanie gleby

Wapnowanie gleby


Wapnowanie


Nawozem polecanym do stosowania na większości rodzajów gleb jest wapno węglowe – CaCo3 (np. dolomit, kreda nawozowa) lub wapno magnezowe (np. Dolovit), zawierające dodatkowo magnez oraz mikroelementy. Nie zmieniają odczynu tak gwałtownie, jak inne nawozy wapniowe, dzięki czemu nie zaburzają gospodarki glebowej.  Obliczanie odpowiedniej ilości nawozów, pozwalających na uzyskanie odczynu bliskiego obojętnemu, powinniśmy więc rozpocząć od ustalenia dawki CaO w kg/10 m2. Według poniższej tabelki:
 

pH gleby

                                      Rodzaj gleby

Bardzo lekkie

Lekkie

Średnie

Ciężkie

≤ 5,0     (b. kwaśna)

3,0

3,5

4,5

6,0

5,1-6,0  (kwaśna)

2,0

2,5

3,0

3,0

6,1-6,7  (lekko kwaśna)

1,0

1,5

1,7

2,0

6,8-7,0  (obojetna)

-

-

1,0

1,0

Wartości powyżej 7 oznaczają gleby zasadowe, nie wymagające wapnowania.

W oparciu o te dane, należy skorzystać ze wzoru określającego niezbędną dawkę nawozu:


Dawka nawozu - wapna do gleby

Po obliczeniu odpowiedniej dawki nawozu, należy rozsiać go równomiernie na powierzchni gleby i natychmiast wymieszać z wierzchnią warstwą. Inaczej zabieg nie tylko może okazać się bezcelowy, ale nawet zaszkodzić parametrom podłoża. Wykonuje się go na ok. miesiąc przed planowanymi nasadzeniami lub kilka miesięcy wcześniej czyli jesienią. Wystarcza zwykle na ok. 3-4 lata.

Gatunki roślin oczekujących pH obojętnego to między innymi: peonia, winorośl, kanna, mieczyk, chryzantema, lilia i wiele innych, natomiast podłoże lekko kwaśne preferuje dużo warzyw np. kapusta, marchew, sałata, por, rzodkiewka, papryka. Większość z nich zniesie jednak niewielkie odchylenia wartości w kierunku odczynu obojętnego.

Ale z wapnowaniem uważajmy. Zbyt wysoki odczyn gleby jest równie niebezpieczny dla roślin, co zbyt niski, chyba, że dokładnie tego oczekuje dany gatunek.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz