Grubosze - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Grubosze - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,5/5 (1895 ocen)

Pod pojęciem Crassula kryją się oryginalne sukulenty, których coraz więcej uprawia się w naszych mieszkaniach. Dawniej najpopularniejszym reprezentantem rodzaju był grubosz drzewiasty, a obecnie króluje grubosz owalny, zwany srebrzystym. W sprzedaży dostępne są jego liczne odmiany, choć nie zapominajmy także o tym, że do rodzaju Crassula zaliczamy także inne gatunki sukulentów, wśród których możemy odnaleźć niezwykle dekoracyjne okazy roślin, a co najważniejsze, coraz częściej spotykane w sprzedaży.

Czy wiesz że…

Sukulenty to bardzo liczna grupa roślin, spotykanych niemalże na całym świecie. Charakteryzują się one doskonałym przystosowaniem do trudnych warunków (susza, palące słońce). Wyróżniamy sukulenty łodygowe i liściowe, które w mięsistych organach gromadzą wodę, co zapewnia im przetrwanie w okresie braku opadów. Przykładem sukulentów są m.in. tytułowe grubosze, rozchodniki, rojniki, wilczomlecze i wiele innych rodzajów roślin.


Grubosze (Crassula) - kilka uwag o rodzaju


Rodzaj obejmuje liczne gatunki sukulentów, zaliczanych do rodziny Crassulaceae. Przedstawiciele rodzaju występują w różnych zakątkach świata, dawniej także w Polsce. W naszym kraju występował gatunek uwroć wodna (Crassula aquatica), obecnie uznany za wymarły.

Rośliny zaliczane do gruboszowatych, charakteryzują się mięsistymi łodygami oraz liśćmi, w których magazynowana jest woda.

Do najpopularniejszych gatunków rodzaju zaliczymy:

Crassula opata (syn. C. argentea)
Crassula arborescens
Crassula perforata
Crassula falcata
Crassula muscosa
Crassula marnierana
Crassula schmidtii
Crassula coccinea

Pozostałe wybrane gatunki

Crassula capitella
Crassula columnaris
Crassula deceptor
Crassula tecta
Crassula helmsii
Crassula cultrata
Crassula brevifolia
Crassula setulosa

Uprawiane w warunkach domowych grubosze, zachwycają przede wszystkim ciekawym ulistnieniem jak np. grubosz szablasty i grubosz skalny, natomiast dekoracyjny z kwiatów jest m.in. grubosz szkarłatny.


Grubosz

Grubosz

Najpopularniejsze grubosze uprawiane w warunkach domowych


Wybierając grubosze do mieszkania, warto zwrócić uwagę na takie gatunki jak m.in. grubosz owalny (Crassula ovata) oraz jego liczne odmiany, grubosz szablasty (Crassula falcata), grubosz widłakowaty (Crassula muscosa), grubosz skalny (Crassula rupestris), grubosz Szmidta (Crassula schmidtii), grubosz dziurkowany (Crassula perforata), grubosz szkarłatny (Crassula coccinea). Ciekawie prezentuje się także Crassula deceptor, Crassula ausensis ssp. titanopsis, Crassula cv. ‘Buddhas Temple’.

 

Grubosz owalny najpopularniejszym gatunkiem rodzaju


Obecnie najpopularniejszym gatunkiem rodzaju jest grubosz owalny, zwany także gruboszem srebrzystym, gruboszem jajowatym, a także drzewkiem szczęścia. Dostępny w licznych odmianach jest ciekawym akcentem w mieszkaniu, a w okresie letnim, może stać się dekoracją balkonu i tarasu. Poprzez odpowiednie cięcie można uzyskać z niego pięknie ukształtowane rośliny zwane bonsai.

Występowanie

Gatunek pochodzi z Afryki Południowej, a w sprzedaży dostępne są także liczne jego odmiany.

Budowa

Grubosz jajowaty charakteryzuje się krzewiastym pokrojem, wielopędowym, silnie rozgałęzionym. Liście, jak sama nazwa wskazuje jajowate, mięsiste, zielone, czasem z przebarwieniami. Starsze okazy mogą zakwitnąć w okresie zimowym. Kwiaty białawe, zebrane w baldachogrona. Uprawiany w mieszkaniu, osiąga do około metra wysokości, natomiast w naturalnym środowisku więcej o około 2- 3 m. Crassula ovata charakteryzuje się powolnym wzrostem.

Stanowisko

Roślina preferuje stanowiska jasne do bardziej nasłonecznionych. Odpowiedni będzie parapet południowego bądź też południowo- zachodniego okna. Jeżeli posiadamy balkon bądź taras, w okresie letnim można roślinę wynieść na zewnątrz. Grubosz lubi świeże powietrze, a więc zmiana miejsca dobrze mu zrobi. Pamiętajmy, że przed wyniesieniem rośliny, należy ją zahartować, aby zmiana miejsca nie była dla niej szokiem.

Podłoże

Wybierając podłoże dla grubosza owalnego pamiętajmy, że musi się ono charakteryzować wysoką przepuszczalnością, a więc najlepiej wykorzystać specjalistyczne podłoże dla kaktusów. Takie podłoże dodatkowo można uzupełnić gruboziarnistym piaskiem. Poza tym możemy skorzystać z tradycyjnego podłoża, ale koniecznie uzupełnionego dużą ilością gruboziarnistego piasku bądź też innego rozluźniacza.

Grubosz

Grubosz

Przesadzanie

Grubosza po nabyciu od razu przesadzamy w podłoże, które będzie zbliżone do tego jakie występuje w naturalnym środowisku rośliny. Ziemia torfowa, jest podłożem, które w warunkach domowych się nie sprawdzi. Młode rośliny przesadzamy w momencie wypełnienia donicy przez bryłę korzeniową, co 2- 3 lata, a więc zależnie od potrzeby. Grubosz owalny nie wymaga dużych donic, tak więc lepiej zapewnić mniejszy pojemnik, oczywiście bryła korzeniowa powinna swobodnie mieścić się w doniczce.

Temperatura

W okresie letnim roślina doskonale sobie radzi w temperaturze pokojowej, a także na zewnątrz (balkon, taras). W okresie zimy, grubosz jajowaty preferuje niższe temperatury (około 10- 15°C). Wystawianie roślin na zewnątrz, sprzyja kwitnieniu, ale pamiętajmy, że zakwitnąć mogą okazy wieloletnie.

Nawożenie

Grubosza nawozimy od wiosny do jesieni raz w miesiącu, ale nawozem o dużej zawartości potasu, a mniejszej azotu. Można skorzystać ze specjalistycznych nawozów, przeznaczonych dla sukulentów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz