Sansewieria (Sanseweria, Wężownica) - Sansevieria

Jesteś tutaj:

Sansewieria (Sanseweria, Wężownica) - Sansevieria

3,5/5 (396 ocen)

Jeżeli w roślinach doniczkowych cenimy łatwość uprawy, połączoną z wysokimi walorami dekoracyjnymi, bez wątpienia powinniśmy zwrócić uwagę na sansewierię, a więc roślinę o niezwykłych kształtach i wzorzystych liściach, która przy minimalnej pielęgnacji poradzi sobie także w mniej oświetlonym pomieszczeniu.

Sansewieria (Sansevieria) to dość liczny rodzaj roślin, występujących przede wszystkim w tropikalnych strefach Afryki i Azji. Zaliczane do rodziny agawowatych (Agavaceae) skupiają przede wszystkim sukulenty.  Obejmują kilkadziesiąt gatunków roślin, ale w naszych mieszkaniach uprawiana jest głównie sansewieria gwinejska, choć w ostatnim czasie coraz częściej spotykana jest także sansewieria cylindryczna. Inne gatunki sansewierii są uprawiane bardzo rzadko.

Czy wiesz że …

Nazwa rodzaju została nadana na cześć księcia San Severo (Włochy) Raimondo de Sangro (1710- 1771).


Wybrane gatunki rodzaju


- Sansewieria gwinejska – Sansevieria trifasciata

- Sansewieria cylindryczna - Sansevieria cylindrica

- Sansewieria długokwiatowa - Sansevieria longiflora

- Sansewieria okazała - Sansevieria grandis

- Sansewieria smukła - Sansevieria gracilis

Gatunki sansewierii najczęściej spotykane  w uprawie doniczkowej

- Sansewieria gwinejska – Sansevieria trifasciata

- Sansewieria cylindryczna - Sansevieria cylindrica

Sansewieria gwinejska - Laurentii

Sansewieria gwinejska - Laurentii

Kilka uwag o budowie


Sansewieria gwinejska

Część podziemną sansewierii gwinejskiej stanowi kłącze, poziomo i silnie rozrastające się, z którego wyrastają grube, mieczowate, skórzaste, ostro zakończone liście. Ich szerokość może dochodzić do 6-7 cm. Zależnie od formy mogą być zielone z licznymi, nieregularnymi, zielonoszarymi, poprzecznymi wzorami. Liście zebrane  rozety, maksymalnie do 6 liści każda. W sprzedaży nie brakuje dekoracyjnych odmian i form, które zachwycają m.in.  złocistożółtym obrzeżem liści.
Zróżnicowana także pod względem wysokości. Gatunek może przekroczyć nawet 100 cm, choć zazwyczaj wysokość rośliny wynosi około kilkudziesięciu centymetrów. W sprzedaży możemy nabyć także formy niskie jak np. uzyskana w Stanach Zjednoczonych ‘Gold Hahnii’, której wysokość nie przekracza 20 cm.

Czy wiesz że …

Bardzo popularna, niska forma sansewierii gwinejskiej dostępna pod nazwą Sansevieria trifasciata ‘Hahnii’ jest tzw. sportem, a więc formą powstałą w wyniku naturalnej mutacji. Powstała ona w USA, a konkretnie w Nowym Orleanie. Początkowo charakteryzowała się zielonymi liśćmi, a obecnie mamy możliwość zakupienia bardziej dekoracyjnych, barwnych okazów, których nie brakuje w sprzedaży.  

Pochodząca z Afryki roślina, przy odpowiedniej pielęgnacji (jasne stanowisko, gruboziarniste, przepuszczalne podłoże, skąpe podlewanie), może uraczyć nas kremowozielonymi kwiatami, zebranymi w grona, osadzonymi na pędzie kwiatostanowym. Pęd kwiatostanowy niższy niż liście. Kwitnienie przypada na okres wiosenno - letni. Porównując  je do dekoracyjnych liści, można stwierdzić, że nie są zbyt dekoracyjne, ale za to ładnie i słodkawo pachną.


Sansewieria cylindryczna

Coraz częściej w kwiaciarniach można spotkać bardzo oryginalną roślinę doniczkową, która przyciąga wzrok swoimi walcowatymi, ciemnozielonymi liśćmi.  Z kłącza wyrasta do 4 ostro zakończonych liści o średnicy do około 3 cm, których wysokość w uprawie doniczkowej zazwyczaj wynosi do kilkudziesięciu centymetrów. Na liściach szarozielone, poprzeczne smugi. Piękna roślina, która doskonale uzupełni nowocześnie zaaranżowane wnętrza mieszkań, biur, a także galerii handlowych.

Sansevieria Zeylanica

Sansevieria Zeylanica

Wybrane odmiany


W sprzedaży możemy nabyć bardzo dekoracyjne odmiany sansewierii, a najbardziej znane i najpiękniejsze to:
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Sansevieria trifasciata

‘Laurentii’

Piękna odmiana o szarozielono, prążkowanych, mieczowatych liściach z jasnym  obrzeżem. Jej wysokość może przekroczyć nawet metr wysokości.

Sansevieria trifasciata

‘Hahnii’

Należąca do sansewierii, charakteryzujących się niższą wysokością (do około 20 cm). Posiada zielone, szerokie, mieczykowate liście z nieregularnymi, ciemnymi wzorkami. Osiąga do około 20 cm wysokości.

Sansevieria trifasciata

‘Golden Hahnii’

Niska odmiana o szeroko lancetowatych liściach z charakterystycznymi  żółtymi, podłużnymi przebarwieniami na obrzeżach liści. Osiąga do około 15 cm wysokości.

Sansevieria trifasciata

‘Moonshine’

Kolejna bardzo ciekawa odmiana, charakteryzująca się srebrno zielonymi liśćmi i w dużej mierze białymi młodymi liśćmi.   Osiąga do 60 cm wysokości.

Sansevieria trifasciata

‘Gold Flame ’

Przepiękna odmiana o żółto zielonych liściach.  

Sansevieria trifasciata

‘Black Gold’

Odmiana o ciemnozielonych liściach oraz żółtym obrzeżu.

Sansevieria trifasciata

‘Black Robusta’

Odmiana o ciemnozielonych liściach.

Sansevieria trifasciata

‘Black Coral’

Odmiana o ciemnozielonych liściach z srebrzystoszarymi wzorkami.

 

Wymagania sansewierii


Ponieważ większość sansewierii w stanie naturalnym rośnie na ciepłych, słonecznych oraz kamienistych stanowiskach, tak więc warto w pewnym zakresie postarać się zapewnić roślinie bliskie optymalnym warunki uprawy.

Roślina preferuje stanowiska jasne do słonecznych, ale poradzi sobie także w pomieszczeniach z mniejszym dostępem światła. Niestety barwne odmiany na zbyt zacienionym stanowisku tracą swą dekoracyjność, wynikającą z wielobarwności. W takich warunkach ich żółtawo - kremowe przebarwienia stają się mniej wyraziste- zielenieją. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz