Anturium (Anthurium) - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Anturium (Anthurium) - uprawa i pielęgnacja

3,4/5 (1188 ocen)

Anturium należy do najbardziej popularnych, a jednocześnie bardzo oryginalnych roślin tropikalnych. Ze względu na niezwykle dekoracyjny kwiatostan, dawniej królowało głównie w kwiaciarniach, stanowiąc ważny element wiązanek. Obecnie coraz częściej uprawiane jest w warunkach domowych, jednak nie należy do roślin łatwych w uprawie, ze względu na duże wymagania, w zakresie zapewnienia wysokiej wilgotności powietrza, ponieważ przy zbyt suchym, bardzo szybko utracimy anturium.

Rodzaj Anthurium obejmuje setki gatunków, ale tylko nieliczne stały się  cenionymi roślinami ozdobnymi. Nie brakuje także mieszańców oraz bardzo oryginalnych odmian. Z tego olbrzymiego bogactwa warto wymienić m.in. Anthurium andreanum, Anthurium scherzerianum, Anthurium forgetii,  Anthurium leuconeurum, Anthurium crystallinum, Anthurium magnificum, Anthurium x hortulanum, Anthurium x cultorum, Anthurium veitchii.

Duże znaczenie w uprawie domowej mają mieszańce, wywodzące się od anturium Scherzera oraz mieszańce wywodzące się od anturium Andrego, określane jako Anthurium x cultorum. Ze względu na bardziej dekoracyjne liście, warto uprawiać także anturium powabne.     

Naturalne siedliska Anthurium, występują w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Ameryki Północnej.


Anthurium andreanum najpopularniejszym Anthurium


Anturium Andrego to obecnie najpopularniejsze Anthurium, łącznie z licznymi mieszańcami, wywodzącymi się od gatunku wyjściowego, charakteryzującego się czerwonymi kwiatami.  W sprzedaży mamy możliwość nabycia olbrzymiej ilości odmian tej grupy Anthurium, z których wiele jest niezwykle oryginalnych. Osiąga większe rozmiary niż Anturium Scherzera, a kwiatostan w formie kolby jest bardziej prosty bądź delikatnie wygięty. Liście zaostrzone u nasady, sercowate, zielone, zależnie od odmiany także o zmiennej barwie np. nakrapiane. Pochwa u gatunku czerwona, natomiast u mieszańców bardzo zmienna (zielona, czerwona, żółta, różowa, biała). Kwiatostan może sięgać do około 10 cm długości. Kwitnienie zależnie od odmiany, możliwe przez cały sezon, a więc wiosną i latem.

 

Wybrane odmiany Anthurium andreanum

‘Acropolis’- odmiana o białych pochwach, które przepięknie prezentują się na tle zielonych i błyszczących liści.

‘Carre’- odmiana o dekoracyjnych kwiatostanach. Różowawe pochwy doskonale prezentują się na tle liści.

‘Crimson Love’- odmiana o bardzo dekoracyjnej, barwnej pochwie (m.in. biel, zieleń, róż).

‘Summer Love’- odmiana o pochwie u nasady zielonej, a w pozostałej części różowawej. 

‘Red Love’- odmiana o pochwie zabarwionej na czerwono.

‘Champion’- odmiana o białej pochwie.

‘Fantasia’- barwa biała.

‘Mirabile Spadix’- barwa czerwona.

‘Alaska’- barwa biała.

‘Avo- Margaretha’- odmiana o pochwie barwy białej.

 

Stanowisko


Nadaje się do uprawy w pomieszczeniach jasnych, jednak nie możemy jej narażać na bezpośrednie nasłonecznienie, najlepsze jest rozproszone światło.


Podłoże


Podłoże powinno być bardzo próchnicze, przepuszczalne, żyzne i kwaśne (pH 5,0- 5,5). Warto samemu przygotować mieszankę łącząc w równej części mech torfowiec, torf, a także piasek czy też ziemię liściową. Pamiętajmy, że przed posadzeniem rośliny, podłoże należy odkazić.

Anturium (Anthurium)

Przesadzanie


Anturium przesadzamy pod koniec zimy - wczesną wiosną, pamiętając o drenażu.


Temperatura


Optymalna temperatura dla anturium wynosi około 20°C, ale przy wyższej wilgotności, temperatura może znacznie wzrosnąć, a przy nieco niższej, obniżyć się. W okresie zimowym nie należy narażać rośliny na temperaturę niższą niż 16-15°C.


Podlewanie i wilgotność powietrza


Na płaszczyźnie podlewania należy uważać, aby podłoże zbyt mocno nie przeschło, najlepiej będzie jak w okresie wegetacji, będzie stale, lekko wilgotne. W okresie spoczynku, a więc od jesieni, ograniczamy podlewanie.

Starajmy się utrzymywać stałą wilgotność powietrza, ponieważ anturium jako roślina tropikalna, wymaga takich warunków. Ułatwi nam to postawienie rośliny na podstawce wypełnionej kamykami i częściowo wodą, a także uprawa w licznej grupie roślin. Zraszanie nie jest w pełni korzystne i należy o tym pamiętać, już lepiej sprawdzi się zamgławianie.

Do podlewania stosujemy wyłącznie miękką, letnią wodę, można zastosować także deszczówkę.    


Nawożenie


W okresie wegetacji roślinę nawozimy płynnym nawozem wieloskładnikowym o niewielkim stężeniu, ponieważ anturium podatna jest na zasolenie. Wystarczy nawozić dwa razy na miesiąc.

Anturium - kwiaty

Anturium - kwiaty

Pozostałe wybrane gatunki rodzaju, uprawiane w mieszkaniach


Poza anturium Andrego, warto uprawiać także niższą anturium Scherzera, która także cieszyła się dużą popularnością, teraz już mniejszą. Poza nią, ze względu na dekoracyjne liście, warto pamiętać o anturium powabnym.

 

Anturium Scherzera (Anthurium scherzerianum hybridum)

 

Pochodzące m.in. z Kostaryki anturium Scherzera, jest obok anturium Andrego najpopularniejszym anturium, spotykanym w naszych mieszkaniach. Należy podkreślić, że dawniej było częściej uprawiane, obecnie prym wiedzie Anthurium x cultorum, które występuje w olbrzymiej ilości odmian, choć zdecydowana większość z nich, została wyhodowana z myślą o przeznaczeniu na kwiat cięty. Anturium Scherzera jest niższe, osiąga około 20- 50 cm  wysokości. Liście podłużne, których długość może przekraczać nawet 20 cm, skórzaste, zielone, błyszczące oraz dekoracyjne. Kwiatostan w formie kolby, nieco skręconej, co jest cechą charakterystyczną tego gatunku, pochwa sercowata, czerwona.

Czy wiesz że …

Nazwa anturium Scherzera wzięła się od nazwiska austriackiego botanika Karola von Scherzera.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz