Kalanchoe - wymagania uprawowe i stanowisko

Jesteś tutaj:

Kalanchoe - wymagania uprawowe i stanowisko

3,7/5 (194 ocen)

Kalanchoe (Kalanchoe Blossfelda) należy do grupy niezwykle chętnie uprawianych przez nas roślin doniczkowych. Ze względu na swoje śliczne kwiaty, pojawiające się w okresie całego roku, ten sukulent z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae) ma zapewnione stałe miejsce na naszych parapetach okiennych. Jednak tak naprawdę kalanchoe to roślina dnia krótkiego i okres jej zakwitania przypada właściwie w miesiącach zimowych. Formy pierwotne pochodzą bowiem z gór Madagaskaru, gdzie czerwone kwiaty pojawiają się na roślinie jedynie w styczniu. Dopiero pewne zabiegi hodowlane spowodowały, ze możemy cieszyć się kwiatami kalanchoe niemal przez okrągły rok.


Charakterystyka ogólna


Spotykane w sprzedaży odmiany, pochodzą w prostej linii od gatunku Blossfelda i w wyniku hodowli doczekały się znacznej różnorodności w ubarwieniu kwiatów. Spotykamy więc kwiaty w kolorach białych, różowych, czerwonych, pomarańczowych, żółtych a nawet fioletowych. Niektóre z nich są pojedyncze, a inne pełne. Rozwijają się na sztywnych łodyżkach, tworząc nieduże baldachy na ich szczycie.

Cała roślina ma pokrój niewielkiej, około 20 cm. krzewinki, o dość dużych, mięsistych i błyszczących, owalnych liściach. Brzegi blaszki liściowej posiadają na ogół niewielkie wcięcia, co stanowi dodatkowy walor dekoracyjny.

Kalanchoe

Kalanchoe

Wymagania uprawowe


Kiedy już wejdziemy w posiadanie kalanchoe, musimy zapewnić mu widne stanowisko. Inaczej zahamujemy rozwój kwiatów, a roślina zacznie tracić ładny pokrój. Jednocześnie należy pamiętać, aby jej nie przegrzewać, optymalna temperatura to 20-24 st. C. Nie należy też rośliny zbyt intensywnie podlewać. Jak wszystkie gruboszowate, liście kalanchoe magazynują wodę, dzięki czemu może przetrzymać chwilową suszę. Zasadniczo roślinie bardziej zaszkodzi nadmiar wody powodujący szybkie gnicie korzeni i sprzyjający wystąpieniu chorób grzybowych, niż jej niedobór.


Niestety, w naszych warunkach możemy cieszyć się urodą tej rośliny na ogół jedynie przez kilka miesięcy, gdyż po przekwitnięciu traci swoje walory ozdobne i zaczyna przybierać niezbyt ładny pokrój. Z tych powodów często jest traktowana, jako roślina sezonowa lub jednoroczna. Dzieje się tak dlatego, że jej kwitnienie w hodowlach jest sztucznie sterowane przez odpowiednie zabiegi. Jednym z podstawowych jest zapewnienie właściwej dawki światła, którego podczas zawiązywania kwiatów nie powinno być więcej niż 8-10 godz. dziennie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz