Kroton - Trójskrzyn pstry

Jesteś tutaj:

Kroton - Trójskrzyn pstry

3,4/5 (302 ocen)

Kroton to bardzo piękna i dość popularna w naszym kraju roślina doniczkowa. Pewnie niewielu z nas wie, że kroton to tak naprawdę trójskrzyn pstry (Codiaeum variegatum). Jednak jego powszechnie znana nazwa jest tak popularna, że używa się jej również w wielu publikacjach poświęconych roślinom ozdobnym. Trójskrzyn to jedna z najpiękniejszych, najbardziej barwnych i zróżnicowanych pod względem kształtu liści roślin doniczkowych. Pochodzi z Archipelagu Malajskiego oraz Indii, gdzie rośnie naturalnie w formie krzewu. W swojej ojczyźnie występuje w wielu gatunkach i może osiągać rozmiary dochodzące do ponad 2 metrów. W uprawie doniczkowej mamy natomiast do czynienia jedynie z krotonem pstrym (C. variegatum), od którego pochodzą wszystkie inne odmiany. Nie mniej jego różnorodność kolorystyczna wcale nie jest mniejsza, niż ta spotykana w krajach pochodzenia.


Charakterystyka ogólna


Liście trójskrzyna mogą być zarówno duże, owalne lub powcinane, jak również wąskie i poskręcane. Są błyszczące, skórzaste, zwykle posiadają kontrastowe ubarwienie nerwów głównych, a ich kolorystyka może być niezwykle różnorodna.

Króluje kolor czerwony i wszystkie jego odmiany od intensywnego różu po pomarańcz, ale w umaszczeniu nie brak jest też różnorodnych odcieni żółtego. Często na jednym liściu występuje kilka kolorów, tworząc oryginalne wzory w postaci cętek, prążków, plam lub cieniowanego żyłkowania. Natomiast tłem dla tej ferii barw jest intensywna zieleń liści. Oczywiście nie zawsze wszystkie kolory występują jednocześnie, umaszczenie rośliny jest bowiem uzależnione od odmiany.


Kroton będzie na pewno bardzo atrakcyjną ozdobą naszego mieszkania, ale niestety tylko przy zapewnieniu niezwykle troskliwej opieki. Wprawdzie hodowlane odmiany są znacznie wytrzymalsze od spotykanych w naturze, jednak to nadal bardzo wymagająca roślina, a jej uroda jest trudna do utrzymania w naszych mieszkaniach przez dłuższy okres czasu.

Kroton

Kroton

Wymagania uprawowe


Trójskrzyn dobrze rośnie w próchniczym i zasobnym podłożu, które powinno być stale wilgotne, ale nigdy mokre. Należy więc regularnie sprawdzać, czy woda nie zalega w podstawce. Jednak to najłatwiejsze do zapewnienia wymogi uprawowe tej rośliny. Znacznie gorzej sytuacja ma się z wilgotnością powietrza i dostępem do odpowiedniej ilości światła.

Kroton wymaga stanowiska bardzo widnego, w innym wypadku liście szybko tracą intensywność ubarwienia i robią się zielone. Jednocześnie bezpośrednie nasłonecznienie łatwo może doprowadzić do poparzenia liści, o ile w powietrzu nie ma odpowiedniej wilgotności. Dlatego zapewnienie tej roślinie dużej wilgoci powietrza jest kolejnym ważnym elementem powodzenia  w uprawie. Można to osiągnąć umieszczając doniczkę z krotonem w większej, wypełnionej np. kamykami i wodą. Można też w jej pobliżu umieścić nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium.

Krotony

Krotony

Kroton jest też wrażliwy na wiele innych czynników. Nie toleruje przeciągów, spadków temperatury poniżej 15 st. C., gazów kuchennych, zimnego podłoża, zanieczyszczeń chemicznych, a nawet nadmiaru dymu tytoniowego. Przy przesadzaniu łatwo jest uszkodzić delikatne korzenie rośliny, która potem często choruje.

Kroton - trójskrzyn

Kroton - trójskrzyn

Choroby


Objawami chorób fizjologicznych, wynikających z błędów w uprawie jest najczęściej zrzucanie liści lub ich zasychanie i zwijanie. Dodatkowym zagrożeniem mogą być dla krotona szkodniki takie jak przędziorki lub tarczniki. Jednak ze względu na wrażliwość rośliny poleca się w tym przypadku raczej profilaktykę lub ręczne usuwanie owadów, bowiem likwidacja chemiczna jest bardzo ryzykowna. Można ewentualnie zastosować naturalny preparat do ochrony roślin, np. na bazie ziół lub czosnku.

Kroton w doniczce

Kroton w doniczce czytaj dalej...

Koniecznie zobacz