Żywe kamienie - litops

Jesteś tutaj:

Żywe kamienie - litops

3,5/5 (93 ocen)

Uprawa roślin doniczkowych to dla wielu z nas wielka pasja i możliwość poznawania świata roślin w domowym zaciszu. Zróżnicowanie roślin, które możemy uprawiać w mieszkaniach jest olbrzymie, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy sukulentów z pewnością powinni zwrócić uwagę na żywe kamienie. Kamyk to bardzo oryginalna roślina, która może stanowić ciekawy, akcent w wielu kompozycjach roślinnych.

Żywe kamienie (Lithops) zwane także litops zaliczane są do sukulentów z rodziny przypołudnikowatych (Aizoaceae). Należą do nich liczne gatunki, z których wiele stanowi bardzo cenione rośliny ozdobne.

Żywe kamienie zostały odkryte dopiero w XIX w przez Brytyjczyka Williama Johna Burchella.

Naturalne siedliska Lithops występują w południowej Afryce na piaszczystych i żwirowatych pustyniach. Te niewielkie rośliny bardzo dobrze przystosowały się do nieprzychylnych warunków klimatyczno - glebowych, panujących w tamtej części świata.

Nazwa Lithops pochodzi od dwóch słów z języka greckiego, a więc lithops, które oznacza kamień oraz opsis, które znaczy podobny (wyglądać).

Żywe kamienie w naturalnych warunkach ze względu na budowę, barwę, rozmiary bardzo ciężko odróżnić od otoczenia.


Kilka uwag o budowie Lithops


Żywe kamienie charakteryzują się bardzo oryginalnymi liśćmi. Mięsiste, naprzeciwległe, w górnej części płaskawe do zaokrąglonych, na środku przedzielone szczeliną. Wiosną ukazują się nowe liście, a w okresie letnio - jesiennym duże kwiaty w barwie białej bądź żółtej, zależnie od gatunku.      

W mięsistych liściach roślina gromadzi wodę, która w okresie suszy pozwala roślinie przetrwać. Ubytek wody idzie w parze z kurczeniem się rośliny.

Żywe kamienie - litops

Żywe kamienie - litops

Wybrane gatunki Lithophs


Poszczególne gatunki charakteryzują się m.in. odmiennymi wzorami na górnej powierzchni liścia, kształtem oraz barwą kwiatów. Wierzchołki liści są częściowo lub całkowicie przezroczyste. Osiągające nawet do 5- 7 cm wysokości „kamienie” świetnie prezentują się w pojemnikach wysypanych żwirem.
 

Nazwa polska

Nazwa łacińska

Barwa kwiatów

Kamyk piękny

Lithops bella

Kwiaty białe

Kamyk Helmuta

Lithops helmutti

Kwiaty żółte

Kamyk marmurkowy

Lithops marmorata

Kwiaty białe  

Kamyk orański

Lithops lesliei

Kwiaty żółte

Kamyk fordoński

Lithops bromfieldii

Kwiaty żółte  

Kamyk barwny

Lithops aucampiae

Kwiaty żółte

Kamyk solniszowy

Lithops salicola

Kiwaty białe

 

Wymagania


Chcąc zapewnić roślinie odpowiednie warunki do rozwoju warto poznać naturalne siedliska żywych kamieni. Jak wspomniano, żywe kamienie występują na piaszczystych i żwirowatych stanowiskach. Dzięki przystosowaniu się do trudnych warunków są w stanie przeżyć nawet wielomiesięczne okresy suszy.

W naszych mieszkaniach nie mają aż tak trudnych warunków. Bardzo ważne jest, aby zapewnić im słoneczne stanowisko z możliwością wietrzenia. Z pewnością południowe okno jest odpowiednim stanowiskiem dla tej rośliny.

W okresie letnim temperatura powinna wynieść około 18- 20 °C. Na czas spoczynku żywe kamienie należy przenieść do pomieszczenia, gdzie temperatura nie będzie niższa niż 5 °C oraz nie wyższa niż 12- 15°C. Pamiętajmy, że pomieszczenie musi być jasne!

Kolejnym bardzo ważnym elementem od którego zależy powodzenie uprawy jest podłoże. Do uprawy żywych kamieni stosuje się gruboziarniste podłoże mineralne zawierające żwir, piasek itp. o niskiej zasobności w składniki odżywcze.  Odczyn podłoża na poziomie 5-6 pH.

Żywe kamienie - litops

Żywe kamienie - litops

Pielęgnacja


Pielęgnacja żywych kamieni w zasadzie ogranicza się do podlewania, zapewnienia okresu spoczynku, ochrony rośliny przez chorobami i szkodnikami oraz przesadzania. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz