Kaktusy doniczkowe w domu

Jesteś tutaj:

Kaktusy doniczkowe w domu

3,2/5 (86 ocen)

Kaktusy to rośliny często wybierane do uprawy domowej ze względu na ich egzotyczny wygląd i pozornie niekłopotliwą pielęgnację. Jeżeli jednak chcemy by nasza kolekcja składała się naprawdę ze zdrowych i dorodnych okazów, musimy pamiętać o tym, że stwierdzenie, jakoby kaktusy nie wymagały praktycznie żadnej opieki z naszej strony jest jedynie stereotypowe i nie ma pokrycia w rzeczywistości. Zanim zdecydujemy się na poważną uprawę kaktusów, musimy przyswoić sobie naprawdę porządną dawkę wiedzy, a przynajmniej jej najważniejsze podstawy.


Wstępne przygotowania


Należy sobie uzmysłowić, że naturalnym środowiskiem kaktusów są kraje egzotyczne, więc jeżeli chcemy hodować te rośliny na parapecie w mieszkaniu, to należałoby zadbać o to, by miały możliwie jak najbardziej zbliżone warunki do tych egzotycznych. Przy odpowiedniej i starannej pielęgnacji kaktusy będą co roku kwitły, co jest chyba największą nagrodą dla hodowcy.

Zazwyczaj pierwszy okaz w kolekcji kaktusów jest zupełnym przypadkiem. Spośród 2000 gatunków tych roślin z pewnością wybierzemy kilka kierując się względami estetycznymi. Być może jakiś kaktus trafi do nas w postaci prezentu. Jeżeli jednak mamy wybór, postarajmy się na początek wybrać okazy dość proste w hodowli, takie jak Rebutia, Aylostera, Mediolobivia, czy Lobivia. Wspomniane gatunki są względnie mało wymagające i łatwiej zniosą ewentualne błędy hodowcy.

Jeżeli chodzi o wybór stanowiska, to należy przemyśleć to, czy w naszym mieszkaniu znajdą się odpowiednie warunki dla kaktusów, to znaczy, czy będą one miały szansę na silną ekspozycję słoneczną przynajmniej przez kilka godzin w ciągu dnia. W mieszkaniu kaktusy będą miały odpowiednie warunki jedynie na parapecie i to na wystawie południowej, ewentualnie południowo- wschodniej lub wschodniej. W innym miejscu rośliny nie będą mogły złapać odpowiedniej dawki promieniowania ultrafioletowego, którego tak bardzo potrzebują. Warto pamiętać o tym, by nie ustawiać kaktusów na parapecie południowo-zachodnim, gdyż będą one w takim wypadku zmuszone do przebywania w cieniu przez większość dnia, oraz na szok południowego nagłego promieniowania słonecznego, co może doprowadzić do oparzelin naskórka. Rośliny wystawione na parapecie od strony mało nasłonecznionej lub tam, gdzie okno jest zasłonięte drzewami szybko zaczynają umierać i staja się podatne na rozmaite choroby oraz szkodniki.

Kaktus - Aylostera

Istotną sprawą jest także wybór odpowiedniej doniczki. Jeżeli mamy taką możliwość zdecydujmy się na plastikową, ponieważ to tworzywo charakteryzuje się niezbędna w przypadku hodowli kaktusów właściwością. Woda, którą podlewamy rośliny nie paruje przez ścianki pojemnika, a jedynie przez górną warstwę gleby. Rozpoczynając uprawę kaktusów bardzo często nie mamy doświadczenia dotyczącego dbałości o równomierną wilgotność podłoża, dlatego jeżeli już decydujemy się na doniczki ceramiczne, warto umieścić je w dodatkowym pojemniku wypełnionym na przykład żwirem. Kiedy woda będzie parować przez ścianki ceramiczne doniczki, będzie wnikała do żwiru, a gleba w doniczce nie będzie nadmiernie i zbyt szybko wysychać. Reasumując najlepiej jest wybrać doniczki plastikowe, z otworami w dnie, które to zapewnią odpływ nadmiaru wilgoci. Na dnie doniczki umieśćmy też drenującą warstwę żwiru.

Kolejną ogromnie ważną sprawą jest skomponowanie wysoce przepuszczalnego podłoża. Nie może być to zwykła gleba z kompostem, ponieważ zawiera on zarodniki grzybów, co może powodować choroby kaktusów. Gleba dla kaktusa musi być jak najbardziej zbliżona w swoich właściwościach do tej pustynnej. Najlepiej jest wymieszać trzy części ziemi ogrodowej z dodatkiem igieł sosnowych z dwiema częściami substratu torfowego a także czterema częściami dość grubego piasku i jedną część perlitu. Taka kompozycja będzie dla kaktusa wręcz idealna i zapewni odpowiednią przepuszczalność, ale także pozwoli wchłonąć roślinie odpowiednią ilość życiodajnej wody.

Kaktus Rebutia


Pielęgnacja kaktusów


Ogromne znaczenie w hodowli tych roślin ma dostarczenie odpowiedniej ilości światła, optymalnej temperatury oraz wody, a także nawożenie i przesadzanie oraz pielęgnacja podczas trwania okresu wegetacyjnego oraz poza nim. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz