Echmea (Aechmea) - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Echmea (Aechmea) - uprawa i pielęgnacja

3,5/5 (1279 ocen)

Echmea jest jedną z wielu roślin ozdobnych, zaliczanych do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae), inaczej ananasowatych. O jej wyjątkowości decydują - ciekawy pokrój, dekoracyjne kwiaty oraz liście. Poza tytułowym rodzajem do bromeliowatych zaliczymy tak egzotyczne rośliny jak m.in. guzmania, oplątwa, ananas, frizea czy też bilbergia. Echmea wstęgowata, należy do najpopularniejszych przedstawicielek rodzaju, a także rodziny Bromeliaceae.


Kilka uwag o rodzaju


Achmea jest rodzajem obejmującym dziesiątki gatunków zmiennych roślin, z których znaczna część jest epifitami. Należące do rodzinny ananasowatych, charakteryzują się tym, że wraz z wydaniem kwiatostanu, rozpoczyna się proces zamierania rośliny, połączony z wydawaniem roślin potomnych, odrostów, które zastępują roślinę mateczną.

Naturalne siedliska tych roślin występują na obszarze Ameryki Środkowej i Południowej.

W naszych domach uprawia się gatunki epifity, wśród których można odnaleźć wiele pięknych roślin. Oczywiście najpopularniejszą jest wciąż echmea wstęgowata.


Zróżnicowanie gatunkowe


Mimo że w kwiaciarniach wciąż dominuje echmea wstęgowata (Aechmea fasciata), warto wspomnieć także o innych gatunkach rodzaju.
 

 • Aechmea fulgens - polska nazwa tego gatunku brzmi echmea błyszcząca. Roślina charakteryzuje się rozetą szerokich, rynienkowatych liści, od spodu szarawych oraz niezwykłym kwiatostanem. Jest on luźny i osadzony na pędzie kwiatowym. Zachwyca fioletowopurpurowymi kwiatami.
 • Aechmea miniataoryginalna roślina, głównie w okresie kwitnienia. Jej luźny kwiatostan w formie wiechy, złożony z czerwonych kwiatów wygląda wspaniale. Jego piękno podkreśla rozeta szarozielonych liści.
 • Aechmea chantinii - spotykana pod nazwą echmea lancetolistna, składa się z węższych, rynienkowatych, prążkowanych liści, na tle których bardzo dekoracyjnie prezentuje się oryginalny kwiatostan. Z pewnością gatunek wart polecenia w warunkach domowych. Tak jak echmea wstęgowata wymaga przepuszczalnego, próchniczego, a także kwaśnego podłoża. Jako epifit nadaje się także do uprawy na korze oraz pniu w bardziej naturalistycznej odsłonie.

 

Pozostałe wybrane gatunki rodzaju

Aechmea weilbachii
Aechmea aquilega
Aechmea kentii
Aechmea serrata
Aechmea drakeana
Aechmea biflora
Aechmea fasciata
Aechmea mexicana
Aechmea spectabilis

Echmea

Echmea

Zróżnicowanie odmianowe rodzaju
 

 • ‘Variegata’- odmiana o paskowanych liściach.
 • ‘Blue Tango’– o jaskrawych fioletoworóżowych kwiatach.
 • ‘Morgana’- odmiana o szarozielonych liściach , szerokich, tworzących rozetę na tle których świetnie prezentuje się różowawy kwiatostan.
 • ‘Black Marble’- niezwykle oryginalny mieszaniec o niezwykle dekoracyjnych liściach.
 • ‘Ametista’- odmiana o zielonych liściach i pięknych, wyrazistych, ametystowych kwiatach.
 • ‘Aton’– odmiana o białawych liściach i różowych kwiatach.
 • ‘Big Pink’- odmiana o zielonych liściach i dekoracyjnym kwiatostanie.
 • ‘Black’- bardzo dekoracyjna odmiana o ciemnych liściach jasno paskowanych.
 • ‘Fantasia’- mieszaniec o szerokich, zielonych liściach dekoracyjnym i luźnym kwiatostanem.
 • ‘Blue Wheat’- mieszaniec o zielonych liściach i dekoracyjnym kwiatostanie.
 • ‘Fire’– odmiana o zielonych liściach na tle których przepięknie prezentuje się kwiatostan w ognistych barwach.
 • ‘Kiwi’- niezwykle dekoracyjna odmiana o paskowanych zielonopurpurowych liściach.
 • ‘Fia’- odmiana z wyrazistym, czerwonym kwiatostanem.

 

Echmea wstęgowata najpopularniejszą reprezentantką rodzaju


Jedna z najpiękniej kwitnących reprezentantek rodzaju, której wysokość może sięgać do około 60 cm. Składająca się z niewielkiego systemu korzeniowego, dużych, bardzo dekoracyjnych liści oraz oryginalnego kwiatostanu, coraz częściej pojawia się w naszych mieszkaniach, bez wątpienia stanowiąc ciekawy, egzotyczny akcent. Liście w formie rozety, duże, szarozielone, paskowane, rynienkowate, zakończone kolcami. Taka budowa i kształt liści, ułatwia roślinie gromadzenie wody w rozecie. Kwiatostan pojawia się po około trzech latach i jest niezwykle dekoracyjny, osadzony na pędzie kwiatowym. Składa się z różowych przylistków, natomiast słabiej widoczne kwiaty właściwe są niebieskawe. Kwitnienie trwa kilka tygodni, zazwyczaj od maja do października, ale nie wykluczone jest kwitnienie także w okresie zimy.


Czy wiesz, że …

Jeżeli echmea nie chce kwitnąć bądź też chcielibyśmy przyśpieszyć kwitnienie, możemy to zrobić umieszczając przy roślinie kawałki jabłek, które będą wydzielać etylen, pozytywnie oddziałujący na roślinę, pobudzający ją do kwitnienia.

Echmea (Aechmea)

Echmea (Aechmea)

Warunki uprawy


Stanowisko - aby echmea poczuła się dobrze w naszym miejscu zamieszkania, warto zapoznać się z jej naturalnym środowiskiem. W swojej ojczyźnie echmea jest epifitem, występującym zazwyczaj na gałęziach drzew, w zagłębieniach, gdzie gromadzą się różnego rodzaju szczątki organiczne, które poza rozetą wypełnioną wodą także dostarczają roślinie ożywczych składników. Życie w takim środowisku sprawia, że rośliny zazwyczaj nie są wystawione na pełne nasłonecznienie. Lubią stanowiska widne, ale nie z palącym słońcem, najlepiej ze światłem rozproszonym, choć jak na wielu płaszczyznach, także tutaj roślina wykazuje sporą tolerancyjność. Poza jasnym stanowiskiem echmea lubi ciepło. Świetnie sobie radzi w temperaturze pokojowej, zależnie od temperatury należy dostosować wilgotność. W okresie zimowym niech temperatura nie będzie niższa niż 16°C, przy której i tak należy ograniczyć podlewanie, gdyż zostaje spowolniony wzrost i łatwo o zagniwanie.

Podłoże - ponieważ echmea jest epifitem, należy jej zapewnić przepuszczalne, próchnicze oraz lekko kwaśne podłoże. Możemy skorzystać z luźnego podłoża dla storczyków bądź samemu przygotować mieszankę, stosując np. torf z rozdrobnioną korą.

Echmea może być uprawiana także metodą hydroponiczną

Przesadzanie - ponieważ młodą roślinę oddzielamy od rośliny matecznej i sadzimy do niewielkiej doniczki z przepuszczalnym podłożem, może zaistnieć konieczność ponownego jej przesadzenia, jeszcze przed zakwitnięciem. Oczywiście przy przesadzaniu należy dobrać odpowiedni pojemnik, wiedząc, że część podziemna jest naprawdę niewielka. Poza tym echmea jako epifit nie wymaga podłoża, aby prawidłowo się rozwijać, w tym wypadku ma ono podtrzymywać roślinę, przytwierdzać. Pamiętajmy, że przy przesadzaniu zapewniamy roślinie dobry drenaż. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz