Frizea (Vriesea) - egzotyczna roślina doniczkowa

Jesteś tutaj:

Frizea (Vriesea) - egzotyczna roślina doniczkowa

3,2/5 (453 ocen)

Frizea (Friesea) to niezwykle ciekawa, egzotyczna roślina doniczkowa. Należy ona do tej samej rodziny Bromeliowatych (Bromeliaceae) co ananas i pochodzi z terenów Ameryki Południowej. Ta niezwykła roślina jest epifitem, co oznacza, że w naturze wyrasta na innych roślinach. Nie jest pasożytem jak np. jemioła, a jedynie wspiera się na gałęziach lub konarach drzew, odżywiając się jednak samodzielnie.


Charakterystyka wyglądu - gatunki i odmiany


Oryginalny wygląd, piękne liście  a przede wszystkim bardzo spektakularne kwiaty, sprawiły, że ma ona wielu miłośników. I mimo, że nie jest rośliną najłatwiejszą do uprawy w doniczce, chętnie jest hodowana w mieszkaniach, a nierzadko wręczana jako atrakcyjny prezent. Zakwita ciekawie zbudowanym kwiatem w kształcie kłosa, rozwijającym się na szczycie długiej, sztywnej łodygi. Kwiaty, a tak naprawdę barwne przykwiatki lub inaczej liście kwiatostanowe (niewielkie kwiaty właściwe znajdują się w środku), najczęściej miewają kolor czerwony, choć spotyka się również różowe, żółte, pomarańczowe lub dwubarwne. Cała roślina wygląda dość egzotycznie, gdyż wyrasta wprost z ziemi w postaci rozety sztywnych, łukowato wygiętych i dość szerokich liści, dorastających do ok. 40 -50 cm. długości.

Bywają one w kolorze zielonym, ale odmiany barwne posiadają dodatkowo różnokolorowe pasy i wzory. Różnice między gatunkami i odmianami polegają nie tylko na ozdobnym wzorze na liściach, ale również są widoczne w ubarwieniu kwiatów.

Frizea lśniąca

Frizea lśniąca

Do ciekawszych roślin z rodzaju frizea należą:

- Frizea łódeczkowata (Vriesea carinata) – kwiaty żółtoczerwone, liście jasnozielone,

- Frizea lśniąca (Vriesea splendens) – posiada kłosy kwiatowe w kolorze intensywnej czerwieni ze schowanymi w ich wnętrzu żółtymi kwiatami właściwymi, zielone liście tego gatunku zdobią poprzeczne, nieregularne pasy w kolorze brązowobordowym .

- Frizea fosteriana (Vriesea fosteriana) – to jedna z najładniejszych frizeii, posiadająca pięknie, paskowane liście w kolorach bordowo-biało-zielonym, zakwita żółtym kłosem z czerwonymi końcówkami. Ta frizea posiada ciekawą odmianę 'Red Chestnut', o różowoczerwonym zabarwieniu środkowej części rozety liściowej.

Frizea lśniąca (Vriesea splendens)

Frizea lśniąca (Vriesea splendens) czytaj dalej...

Koniecznie zobacz