Frizea (Vriesea) - egzotyczna roślina doniczkowa

Jesteś tutaj:

Frizea (Vriesea) - egzotyczna roślina doniczkowa

3,2/5 (451 ocen)

Wymagania uprawowe


Jak większość roślin egzotycznych, również frizea potrzebuje ciepła przez cały rok. W okresie letnim temperatura powinna wynosić ok. 20-24°C, zimą może być nieco niższa, ale nie może spadać poniżej 15°C. Oczekuje też miejsca bardzo widnego, ale osłoniętego przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Dla powodzenia uprawy frizei, niezwykle istotny jest sposób podlewania. Poza zwilżaniem bryły korzeniowej, niezbędne jest wlewanie wody do zagłębienia rozety. Musimy przy tym pilnować, aby nigdy wnętrze rozety liściowej nie było przesuszone, inaczej niż podstawek pod doniczką, w którym z kolei woda zalegać nie może. Należy również zapewnić frizeom podwyższoną wilgotność powietrza, np. przez ustawienie doniczki na kamieniach z wodą, umieszczenie w pobliżu nawilżacza powietrza lub regularne spryskiwanie liści.

Frizea (Vriesea) christiane

Frizea (Vriesea) christiane

Wymagania te są związane z naturalnym sposobem życia frizei, która rosnąc na innych roślinach nigdy nie stoi w wodzie, pobierając ją z otoczenia czyli powietrza i deszczu. W okresie intensywnej wegetacji, do wody dodajemy płynny nawóz do roślin egzotycznych, w stężeniu o połowę niższym, niż jest zalecane na opakowaniu. Rośliny sadzi się w doniczkach do luźnej ziemi na bazie torfu i piasku lub w gotową mieszankę podłoża do uprawy roślin egzotycznych. Ponieważ jednak frizee są epifitami, można spróbować ich uprawy na specjalnych konarach.


Właściwie pielęgnowane rośliny zakwitają wiosną lub latem, a ich kwiaty utrzymują się ponad miesiąc. Niestety, po przekwitnięciu będziemy musieli pożegnać się z rośliną, gdyż główna rozeta zamiera. Wydaje wprawdzie przedtem młode odrosty, ale nie zawsze uda się wyhodować z nich egzemplarz dorosły. A jeśli nawet tak się stanie, zakwita on dopiero po ok. 3 latach. Sadzonki przed posadzeniem należy lekko przesuszyć (ok. 1-2 dni). Frizee często rozmnaża się z nasion.

Frizea (Vriesea)

Frizea (Vriesea)

Uwagi końcowe


Ze względu na swoje szczególne wymagania cieplne i wilgotnościowe, doskonale nadaje się do uprawy w oknach kwiatowych. W doniczkach powinna być sadzona jako solid, gdyż jej niezwykła uroda oraz dość szczególne wymagania, nie powodują z niej dobrego towarzysza dla innych roślin.

Jeśli nawet nie uda nam się z powodzeniem rozmnożyć pięknej frizei, a po kwitnieniu rozeta liściowa powoli zakończy swoją wegetację i tak warto posiadać tę roślinę w swojej kolekcji. Będzie bowiem niezwykle oryginalną ozdobą naszego mieszkania.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

„Ilustrowana encyklopedia roślin” Gazeta wyborcza
„Jak kwitną i owocują najpiękniejsze rośliny doniczkowe” str. 135, Halina Heitz, 1994 Warszawa.


Koniecznie zobacz