Hortensja krzewiasta, drzewiasta - uprawa, odmiany i cięcie

Jesteś tutaj:

Hortensja krzewiasta, drzewiasta - uprawa, odmiany i cięcie

3,5/5 (2211 ocen)

Hortensja krzewiasta nazywana też krzaczastą, drzewkowatą lub drzewiastą (Hydrangea arborescens), należy do jednych z najchętniej uprawianych w ogrodach gatunków hortensji, gdyż jej walory dekoracyjne są bardzo duże, a roślina nie jest zbyt kłopotliwa i dobrze radzi sobie w naszym klimacie.


Opis


Hortensja krzewiasta to bardzo okazały krzew, w dobrych warunkach dorastający do wys. ok. 2-3 m. Jego pędy są wzniesione i dość sztywne, jednak czasem lubią rozkładać sie na boki, szczególnie pod ciężarem kwiatów. W młodym wieku są zielone, z czasem jednak drewnieją. Najważniejszymi walorami ozdobnymi hortensji krzewiastej są jej duże, zielone, sercowate, ostro zakończone i mocno piłkowane liście, pokryte od spodu delikatnym meszkiem oraz bardzo okazałe, zwykle kuliste kwiatostany, złożone głównie z dużych kwiatów płonnych. Roślina zakwita już w końcu VI i kwitnie przez całe lato aż do wczesnej jesieni (IX), dlatego należy do jednych z najcenniejszych krzewów ozdobnych. Jej duże, kuliste kwiatostany składają się z większych, zwykle białych kwiatów płonnych oraz mniejszych, także białych kwiatów płodnych, które z czasem zielenieją.


Odmiany


Hortensja krzewiasta nie ma wprawdzie tak wielu odmian jak znacznie popularniejsza hortensja ogrodowa, jednak mimo to kilka z nich zasługuje na szczególne zainteresowanie. Do najciekawszych odmian hortensji krzewiastej należą między innymi: „Annabelle” odmiana o niezwykle dużych, kulistych kwiatostanach, złożonych z bardzo wielu kremowobiałych, delikatnie pachnących kwiatów płonnych, dorasta do ok. 1,5 m. wys., „Grandiflora” odmiana dużych, kulistych kwiatostanach złożonych z wielu białych, z czasem różowiejących kwiatów płonnych, dorasta do ok. 1,5 m. wys. „Hayes Starburst” bardzo ciekawa odmiana o półpełnych, biało-zielonkawych kwiatach, zebranych w duże, półkuliste, zwarte kwiatostany, pod ciężarem kwiatów pędy lubią się pokładać, dorasta do ok. 1,5 m. wys., „Invincibelle” bardzo piękna odmiana o różowych kwiatach płonnych, zebranych w duże, kuliste kwiatostany, dorasta do ok. 1 m. wys.

Hortensja drzewiasta, krzewiastaWymagania uprawowe


Hortensja drzewkowata należy do krzewów stosunkowo łatwych w uprawie, chociaż posiada pewne wymagania w stosunku do stanowiska i podłoża. Preferuje miejsca półcieniste, ciepłe i osłonięte od wiatru oraz żyzne, próchnicze, stosunkowo wilgotne (ale nie mokre) gleby, o lekko kwaśnym odczynie pH. Gatunek jest stosunkowo odporny na niskie temperatury (chociaż warto kopczykować jego podstawę), dlatego może być uprawiany na terenie całego kraju (jedynie w rejonach bardzo zimnych roślina wymaga okrycia na zimę np. włókniną). W surowe zimy może się zdarzyć, że część jej pędów przemarznie, jednak nie należy się tym martwić, gdyż roślina dobrze odradza się z korzenia, a pąki kwiatowe zawiązuje na młodych pędach tegorocznych. Ze względu na okazałe, zwykle dość ciężkie kwiatostany, pędy hortensji krzewiastej mają tendencję do rozkładania się na boki, dlatego warto przygotować dla nich odpowiednią konstrukcję wspierającą np. w postaci gotowych, metalowych obręczy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz