Sadzenie hortensji - jak i kiedy?

Jesteś tutaj:

Sadzenie hortensji - jak i kiedy?

3,4/5 (1038 ocen)

Wybór odpowiedniego stanowiska oraz prawidłowo przeprowadzone sadzenie pozwoli nam cieszyć się zdrowymi, bujnie kwitnącymi hortensjami. Zapraszamy do lektury artykuły na temat praktycznych aspektów sadzenia hortensji.


Wymagania w zakresie stanowiska


Większość tych krzewów rośnie najlepiej na stanowiskach częściowo zacienionych. Wyjątkiem są hortensje bukietowa i dębolistna, które preferują miejsca nasłonecznione. Wybierając stanowisko dla hortensji należy wziąć pod uwagę, że większość gatunków tworzy duże i ciężkie kwiatostany. Rośliny te wymagają osłony od wiatru. Dzięki stosunkowo wysokiej odporności na przymrozki hortensje nie przemarzają nawet na stanowiskach odsłoniętych, należy jednak unikać sadzenia ich w miejscach o wystawie wschodniej. Pamiętajmy, że większość przedstawicieli rodzaju – z wyjątkiem hortensji pnącej – nie toleruje sąsiedztwa innych krzewów i wysokich drzew.


Wymagania w zakresie podłoża


Gleba powinna być żyzna, wilgotna i lekko kwaśna (pH 5,5-6,0). Stanowisko dla hortensji wybieramy jednak przede wszystkim pamiętając o jej wymaganiach w zakresie nasłonecznienia i ochrony przed wiatrem, ponieważ nieodpowiednią strukturę podłoża i jego odczyn możemy zmienić. Glebę alkaliczną zakwaszamy torfem i siarczanem glinu w dawce 1,5-5 kg na 1m3 podłoża.


Termin sadzenia


Hortensje możemy sadzić przez cały sezon – od wczesnej wiosny do jesieni. Okazy sadzone wiosną wymagają obfitego podlewania.

HortensjePrzygotowanie podłoża


Zanim przystąpimy do sadzenia, odchwaszczamy i spulchniamy glebę. Powinna być rozdrobniona, napowietrzona i wilgotna. Warto ją wzbogacić obornikiem lub rozłożonym kompostem. Hortensje będą dobrze rosły w podłożu gliniastym, pod warunkiem, że nie jest zbite i zlewne.

Dół pod hortensję powinien być dwukrotnie większy od jej bryły korzeniowej. Warto wyłożyć go drenażem z gruboziarnistego piasku.


Sadzenie odmian krzewiastych


Jeżeli sadzimy kilka hortensji obok siebie, zachowajmy między nimi odstęp ok. 1 m. Przed sadzeniem należy obficie podlać rośliny w doniczkach. Następnie delikatnie wyjmujemy je z pojemników i rozluźniamy korzenie.

Po sadzeniu warto uformować podłoże wokół krzewu w misę, która będzie zatrzymywała wodę. Następnie podlewamy hortensję i rozkładamy wokół niej ściółkę. Możemy w tym celu wykorzystać  zwykły żwir. Na rynku dostępny jest też szeroki wybór ściółek organicznych, które wzbogacają glebę o składniki odżywcze.

Hortensje w ogrodzie


Sadzenie odmian pnących


Hortensję pnącą możemy posadzić pod ścianą, płotem lub wysokim drzewem. Pamiętajmy, że podłoże w pobliżu muru jest zazwyczaj przesuszone, ponieważ nie dociera tam deszcz. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz