Kiedy i jak przesadzać róże? Przesadzenie róży bez tajemnic!

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak przesadzać róże? Przesadzenie róży bez tajemnic!

3,4/5 (795 ocen)

Przesadzenie róży jest przedsięwzięciem trudnym, ponieważ starszy krzew ma głęboki system korzeniowy, którego nie sposób nie uszkodzić podczas wykopywania. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na ten krok, warto wiedzieć, jak zminimalizować negatywne skutki przenosin.


Nowe stanowisko


Pamiętajmy, że róże wymagają stanowiska osłoniętego przed wiatrem, ale nie znoszą sąsiedztwa innych krzewów ani drzew, które odbierają im światło i stanowią konkurencję do składników pokarmowych. Dla okazów osłabionych przesadzaniem jest to wyjątkowo niebezpieczne. Należy również zadbać, by podłoże, do którego przenosimy róże, było głęboko uprawione, dobrze napowietrzone i wilgotne. Jego odczyn powinien być lekko kwaśny do obojętnego (6-7 pH). Ciężką glebę rozluźniamy torfem (uwaga: torf wysoki ma właściwości zakwaszające), zbyt lekką zaś – dodatkiem dobrze rozłożonego kompostu. Nawóz organiczny, czyli kompost lub przefermentowany (nigdy świeży) obornik, możemy też rozłożyć na dnie dołu. Koniecznie należy go przysypać glebą, by nie poparzyć korzeni róży. Taka ochronna warstwa powinna mieć nie więcej niż 15 cm grubości.


Termin przesadzania


Najłatwiej przyjmie się róża przesadzona w stanie spoczynku. Zabieg ten można zatem przeprowadzić wczesną wiosną lub jesienią, po przekwitnięciu kwiatów. Zaleca się termin jesienny, ponieważ ziemia jest wtedy odpowiednio nasycona wodą i różom nie grozi przesuszenie. Warto pamiętać, że wiosna w polskich warunkach klimatycznych trwa zazwyczaj bardzo krótko, a upały zaczynają się wcześnie. Z tej przyczyny przesadzanie róż na początku okresu wegetacji wiąże się z koniecznością obfitego podlewania. Wadą przenoszenia róż przed zimą jest z kolei fakt, że przeprowadzka obniża odporność krzewów na mróz. Dlatego też nie należy skracać ich pędów – właściwy czas na ten zabieg przychodzi dopiero wiosną.

Aby ułatwić różom przyjęcie się na nowym stanowisku, przesadzamy je w pochmurny, bezwietrzny dzień lub pod wieczór. Dzięki temu ich korzenie nie będą narażone na wysuszające działanie słońca i wiatru.


Wykopanie dołka


Wykopując dołek weźmy pod uwagę, że róża powinna znaleźć się na takiej samej głębokości, na jakiej rosła na poprzednim stanowisku. Dół powinien być też jak najszerszy, żeby korzenie krzewu zmieściły się w nim bez podwijania. Oszacowanie odpowiednich wymiarów jest trudne, nie należy jednak zaczynać kopania dopiero po wyjęciu róży z ziemi, gdyż odwlekanie sadzenia zwiększa ryzyko wyschnięcia korzeni.

Kwitnące róże


Technika przesadzania


Przed wykopaniem krzewu należy obficie go podlać, ponieważ roślina nasycona wodą łatwiej przyjmie się w nowym miejscu. Uszkodzenia korzeni podczas przenosin są nieuniknione – możemy jednak je zminimalizować. W tym celu postarajmy się wykopać różę z jak największą bryłą korzeniową. Niestety najdłuższe korzenie trzeba będzie skrócić, żeby się nie zawijały. Zabieg ten wykonujemy tuż przed umieszczeniem krzewu w dołku. Sekator, którym przeprowadzamy cięcie, powinien być ostry i czysty – przed pracą warto przemyć go spirytusem. Jeśli przesadzamy różę wiosną, mocno przycinamy jej pędy. Najsłabsze z nich usuwamy całkowicie – pozostawiamy tylko 3-4 najsilniejsze, które skracamy nad 2.-3. pąkiem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz