Jak i kiedy przesadzać piwonie? Praktycznie o przesadzaniu piwonii

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy przesadzać piwonie? Praktycznie o przesadzaniu piwonii

3,6/5 (529 ocen)

Rośliny z rodzaju Paeonia zawdzięczają swoją popularność nie tylko wyjątkowej urodzie, lecz również niewielkim wymaganiom w zakresie pielęgnacji. Nakład pracy potrzebnej do zapewnienia im zdrowia zależy od gatunku, który decydujemy się uprawiać. O ile przesadzanie piwonii krzewiastych jest niewskazane, o tyle w przypadku bylin zabieg ten okazuje się często koniecznością. Poniżej odpowiadamy na pytanie jak i kiedy przesadzać piwonie.


Wybór miejsca


Przygotowując nowe stanowisko dla piwonii nie wolno zapomnieć o jej podstawowych wymaganiach. Zarówno byliny, jak i krzewy kwitną najpiękniej w pełnym świetle, latem jednak pędy wystawione na działanie południowego słońca mogą usychać. Dlatego poleca się sadzenie piwonii w półcieniu, w miejscu osłoniętym od wiatru. Do prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują świeżej, żyznej ziemi, która nie przesycha, ale też nie zatrzymuje zbyt dużej ilości wody. Unikamy sadzenia bylin w podłożu o wysokiej zawartości wapnia. Piwonie krzewiaste z kolei dobrze rosną na glebach lekko zasadowych. Pamiętajmy, że przedstawiciele tej grupy odmian wytwarzają głębokie systemy korzeniowe i źle znoszą przesadzanie, dlatego należy starannie wybierać im stanowiska, by uniknąć konieczności przenosin.


Przygotowanie stanowiska


Przed sadzeniem piwonii należy przekopać jej stanowisko na głębokości przynajmniej 50 cm – zwłaszcza jeśli planujemy kupno odmiany krzewiastej. Do lekkiego, piaszczystego podłoża warto dodać nieco gliny, która poprawi jego pojemność wodną. Jeśli zaś gleba jest zwięzła i ciężka, konieczne może okazać się wyłożenie dna dołu żwirem. Drenaż przykrywamy przefermentowanym obornikiem bądź kompostem. Aby uchronić korzenie roślin przed poparzeniem, należy przysypać nawóz warstwą gleby.


Termin wykopywania piwonii


Przesadzanie bylin najlepiej zaplanować na przełom sierpnia i września, kiedy rośliny znajdują się w stanie spoczynku. Posadzone we wrześniu piwonie zdążą się ukorzenić przed nadejściem mrozów  i przyszłą wiosną wcześnie rozpoczną wzrost.

Białe piwonie


Podział karp


Starsze i mocno rozrośnięte byliny warto podzielić i rozsadzić. Przed przystąpieniem do właściwej pracy należy skrócić ich pędy do kilku centymetrów nad ziemią. Nie przycinamy liści wcześniej, ponieważ ich obecność sprzyja wykształcaniu się silnych pąków u podstawy pędów.

Karpy piwonii są zazwyczaj bardzo duże i składają się z grubych, długich korzeni. Po wydobyciu podziemnej części rośliny należy dokładnie ją umyć pod silnym strumieniem wody. Dopiero kiedy jest czysta, za pomocą ostrego noża dzielmy ją na kilka mniejszych części. Do posadzenia nadają się jedynie te fragmenty karpy, na których widać 3-5 dobrze wykształconych pąków. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz