Kiedy i jak sadzić dalie? Praktyczne sadzenie dalii

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak sadzić dalie? Praktyczne sadzenie dalii

3,4/5 (2474 ocen)

Długo kwitnące georginie są wyjątkową ozdobą ogrodu. Aby cieszyć się nimi każdego roku, wykopuje się je jesienią i sadzi na nowe miejsce wiosną. Wiedza na temat tego, jak przechowywać i kiedy sadzić dalie pozwoli ochronić ich wrażliwe bulwy przed przymrozkami oraz chorobami.


Wymagania w zakresie stanowiska


Dalie przyjmą się w każdej żyznej, przepuszczalnej glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego (6,5-7 pH). Rośliny te lubią stanowiska nasłonecznione, osłonięte od wiatru i dobrze reagują na nawożenie organiczne. Każdego roku należy zmieniać miejsce, w którym sadzimy bulwy – w ten sposób zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób.


Przechowywanie dalii


Po pierwszych przymrozkach – najczęściej w październiku – przychodzi pora na wykopanie dalii. Oczyszczamy karpy z ziemi i skracamy ich części nadziemne do długości 8-10 cm. Następnie umieszczamy bulwy w skrzynce i przysypujemy je trocinami, torfem albo piaskiem. Dalie powinny zimować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem, w którym temperatura wynosi nie więcej niż 10°C (optymalnie 3-5°C). Należy regularnie kontrolować stan bulw i w razie potrzeby zraszać podłoże.


Przygotowanie bulw do sadzenia


Przed sadzeniem często zachodzi konieczność podziału karp, każda z nich składa się bowiem z kilku mniejszych bulw, zrośniętych ze sobą wierzchołkami. Najpierw oczyszczamy materiał sadzeniowy z zaschniętych liści, a później za pomocą ostrego, czystego noża odcinamy bulwy. Z jednej karpy można pozyskać 2-3 młode rośliny – jeśli rozdrobnimy ją bardziej, będziemy musieli liczyć się ze słabszym wzrostem i kwitnieniem nowych dalii w pierwszym roku. Bulwy powinny mieć zawiązki pędów i po 2-3 w pełni uformowane pąki. Bezpośrednio przed sadzeniem warto wymoczyć je przez 15 minut w roztworze Topsinu M 500 SC (0,4-0,6%). W ten sposób chronimy rośliny przed chorobami i szkodnikami glebowymi, zabezpieczamy też rany powstałe w wyniku podziału karpy.

Sadzenie dalii

Sadzenie dalii


Termin sadzenia


Dalie przenosimy do gruntu dopiero w drugiej połowie maja. Nowe pędy wyrastają po 10-14 dniach od posadzenia – przymrozki na tym etapie rozwoju mogłyby wyrządzić duże szkody. W podobnym terminie wysadzamy siewki odmian karłowych i sadzonki z podpędzonych zimą karp. Okazy uprawiane w donicach, które powinny spędzić wiosnę i lato na dworze, wynosimy do ogrodu również w drugiej połowie maja. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz