Uprawa pelargonii z sukcesem

Jesteś tutaj:

Uprawa pelargonii z sukcesem

3,7/5 (71 ocen)

Znane i lubiane pelargonie należą do najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych, które w naszym kraju są uprawiane od pokoleń. Wspaniale nadają się one także na balkon i taras. Różnorodność ich odmian sprawia, że każdy miłośnik kwiatów z pewnością wybierze odpowiedni gatunek dla siebie. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych w uprawach domowych odmian jest pelargonia pasiasta. Jest lubiana między innymi ze względu na łatwość uprawy i fakt, że nie sprawi nam większych  kłopotów w pielęgnacji.


Wygląd rośliny i jej zastosowanie


Pelargonia to wspaniała ozdoba parapetu, balkonu czy tarasu. Można ją sadzić w donicach, skrzynkach czy innych pojemnikach, a nawet bezpośrednio na rabacie. Dzięki swoim cechom charakterystycznym wspaniale wkomponowuje się w roślinną aranżację np. w stylu wiejskim.  Kwiat dorasta do 60-80 cm wysokości. Jego główną zaletą są przepiękne, duże kwiatostany, przybierające okrągły kształt. Mają one wyrazista barwę np. różową lub czerwoną, białą czy fioletową. Same kwiaty nie mają intensywnego aromatu, natomiast roślina, a zwłaszcza łodyga i liście wydzielają specyficzny zapach, który można porównać do lekko korzennego. Ten aromat ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników, jednakże nawet osoby, które za nim nie przepadają, nie rezygnują z jego powodu z uprawy tej wspaniałej rośliny.

Pelargonia w zasadzie zakwita latem, lecz zdarza się, że kwiaty mogą pojawić się na niej kilkakrotnie w ciągu roku, zwłaszcza jeżeli jest uprawiana w domu, na parapecie okiennym. Najpopularniejsza pelargonia pasiasta posiada także na swych okrągłych liściach brązowy wzór. Stanowi on ozdobę ich falistego brzegu. Odmiany, które można zaliczyć do pelargonii pasiastych to np. Shocking Violet czy Fireworks White.

Pelargonie

Pelargonie


Rozmnażanie i pielęgnacja


Najłatwiej oczywiście zakupić sadzonki pelargonii w sklepie ogrodniczym, jednakże przy odrobinie pracy możemy wysiać je także z nasion. W okolicach lutego nasiona wysiewa się w miniszklarni lub doniczce, którą następnie należy przykryć folią, aby roślina miała warunki szklarniowe. Nasiona sadzimy płytko lub jedynie delikatnie przysypujemy podłożem, a pojemnik stawiamy w miejscu jasnym, jednakże nie narażonym na ostre promienie słoneczne. Pelargonia zakiełkuje, jeśli zapewnimy jej temperaturę w okolicach 22 stopni Celsjusza, później należy  przenieść ją w chłodniejsze miejsce.

Jeżeli mamy dorosłą roślinę która przezimowała, można z niej także pobrać sadzonki do rozmnażania. Zbieg ten najlepiej przeprowadzić w sierpniu. Sadzonka powinna mieć ok. 10 -15 cm długości. Trzeba ją zasadzić w wilgotnym podłożu, umieszczając w zacienionym miejscu. Pojemnik także przykrywamy folią. Dopiero później roślinę należy przenieść w miejsce, gdzie będzie miała jaśniej. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz