Pelargonie - rodzaje i odmiany

Jesteś tutaj:

Pelargonie - rodzaje i odmiany

3,4/5 (293 ocen)

Okres lata jest szczytem sezonu, jeżeli chodzi o kwiaty balkonowe. Możemy je spotkać praktycznie na każdym kroku. Tarasy, werandy, czy nawet lodżie i balkony - wszędzie robi się kolorowo. Praktycznie nie ma bloku, w którym nie spotkamy przynajmniej jednego takiego kwietnika. Wyróżniamy wiele gatunków roślin, które w tych miejscach mogą być uprawiane, ale wśród nich zdecydowanie prym wiodą pelargonie. Obecnie możemy podziwiać ją w przeróżnych kolorach, kształtach i formach. Rodzina tych przecudnych okazów dzieli się na cztery podstawowe grupy: pelargonie wielkokwiatowe, pelargonie bluszczolistne, pelargonie pasiaste i pelargonie pachnące.


Pelargonie wielkokwiatowe


Grupa kwiatów, pochodząca aż z Afryki Południowej, o charakterystycznych, bardzo dużych kwiatostanach w porównaniu do innych roślin z tej rodziny. Mogą mieć przeróżne kolory, od białego do ciemnofioletowego, włączając w to różowy, czerwony, czy łososiowy. Występują również wersje nakrapiane, z plamami, czy smugami, zarówno pojedyncze, jak i pełne. Czasami są symetryczne, posiadając dwa górne płatki delikatnie większe oraz inaczej zabarwione od pozostałych. Łodyga dość gruba i wzniesiona, najczęściej pojedyncza, ale porozgałęziana. Liście zielone, pojawiają się naprzemianlegle, duże i owłosione.

Jedna z łatwiejszych w uprawie. Wystarczy jej słoneczne stanowisko oraz torfowa lub gliniasta gleba. Wymaga również dużo przestrzeni. Podlewamy bezpośrednio do ziemi, gdyż zraszana potrafi gnić. Nawozimy regularnie co dwa tygodnie, wieloskładnikowym nawozem do kwiatów kwitnących.

Najciekawsze odmiany z tej grupy to: Autumn Festival oraz Ann Hoysted.

Pelargonie w doniczce

Pelargonie w doniczce

Pelargonie bluszczolistne


Podobnie jak poprzednia grupa odmian, pelargonie bluszczolistne pochodzą z terenów południowej Afryki. Są mieszańcami, które szybko rozpowszechniły się w naszym kraju, jako rośliny ozdobne. Kwiaty zebrane w baldachy po 5-10 sztuk. Pojawiają się na dość długich szypułkach kwiatowych. Mogą występować praktycznie w każdym kolorze od białego do fioletowego, a także dwubarwne. Znane są wersje pojedyncze oraz pełne.

Zasadniczą różnicą w porównaniu do poprzedniej grupy są ich łodygi, które tym razem zwisają i płożą się. Mogą łatwo się łamać, więc są delikatniejsze w uprawie. Ich długość sięga ponad metra, nawet do 150 centymetrów. Długoogonkowe liście mają pofałdowany kształt, mięsistą strukturę oraz błyszczącą powierzchnię. Kształtem są bardzo podobne do liści bluszczu i stąd właśnie nazwa tych pelargonii.

Dość łatwa w uprawie. Ustawiamy najlepiej w pełnym słońcu, w glebie gliniastej lub torfowej. Bardzo ważne jest regularne podlewanie - codziennie rano i wieczorem, kiedy słońce jeszcze zbyt mocno nie praży. Co dwa tygodnie dodajemy nawozu do roślin kwitnących.

Najciekawsze odmiany z tej grupy to: Tenerife Magic, Sybil Holmes, Elegante, Ville de Paris, Amethyst, Apricot Queen.

Pelargonie

Pelargonie


Pelargonie pasiaste


Kwiatami bardzo podobne do pelargonii bluszczowatych. Zebrane w baldachy, umieszczone na długich pędach kwiatostanowych. Występują w kolorach białym, różowym, łososiowym, czerwonym, fioletowym i w każdym odcieniu pośrednim.

Łodyga dość gruba i wzniesiona, naprzemianlegle pokryta liśćmi. Główną cechą wyróżniającą tę grupę od innych jest brązowy rysunek pierścienia na liściach. Może być mniej lub bardziej widoczny. Same liście mają nerkowaty kształt i lekko pofałdowane brzegi.

Najciekawsze odmiany z tej grupy to: Fidelio, Patricia Andrea, Apple Blossom Rosebud, Riviera, Champagner, Pink Pandora.

Pelargonie

Pelargonie czytaj dalej...

Koniecznie zobacz