Pielęgnacja pelargonii krok po kroku

Jesteś tutaj:

Pielęgnacja pelargonii krok po kroku

3,4/5 (149 ocen)

Pelargonie do dziś nazywane są królowymi tarasów i balkonów. Te różnobarwne kwiaty występują w kilkuset gatunkach, dzięki czemu można za ich pomocą tworzyć złożone, kwiatowe kompozycje. Większość gatunków pochodzi z Afryki Południowej, co pośrednio tłumaczy ich zamiłowanie do dużej ilości słońca. Obecnie w sprzedaży są dostępne pelargonie rabatowe, bluszczolistne, wielokwiatowe lub o pachnących liściach. Każda z tych odmian ma nieco inne wymagania glebowe i klimatyczne, które powinno się wziąć pod uwagę, jeżeli chcemy, aby nasza roślina się dobrze rozwijała.


Stanowisko i gleba


Pod uprawę pelargonii wybieramy stanowiska w pełni nasłonecznione. Pelargonia wyrośnie również w cieniu, jednak jej kwitnienie będzie zahamowane. Niektóre gatunki preferują lekki półcień – należy do nich np. pelargonia bluszczolistna; inne natomiast nie znoszą zacienienia, jak np. pelargonia wielokwiatowa. Jeżeli chodzi o pelargonię wielokwiatową, to jest to szczególna odmiana, która praktycznie przez cały sezon powinna stać w pomieszczeniu. Jedynie w najcieplejszych miesiącach może być wystawiona na zewnątrz, gdyż kwiat ten lubi swobodny dopływ powietrza.

Pelargonie sadzimy w ziemi kompostowej wymieszanej z piaskiem i torfem o odczynie pH 6-7. Odpowiednia dla pelargonii jest również ziemia do roślin balkonowych kwitnących. Ważne, aby dno pojemnika, było wyłożone potłuczoną, glinianą doniczką albo grubym żwirem. Pojemnik z drenażem sprawi, że woda nie będzie zalegała wokół korzeni i roślina będzie mniej narażona na gnicie i zarażenie się chorobami grzybicznymi. Jeżeli sadzimy pelargonie w skrzynkach, należy je rozmieszczać co 25 cm, tak aby rośliny mogły swobodnie się rozwijać i miały odpowiednią cyrkulację powietrza.

Pelargonie


Podlewanie


Pelargonie podlewa się dość obficie, ale tylko wtedy kiedy ziemia w doniczce przeschnie. Nie przejmujmy się, jeżeli zdarzy nam się nie podlać pelargonii – chwilowo przesuszona roślina będzie później obficiej kwitła. Pelargoniom, bardziej niż susza grozi przelanie; przemoczone pędy są doskonałą pożywką dla różnego rodzaju grzybów. Jeżeli chcemy uniknąć zarażenia chorobą, można prewencyjnie opryskać roślinę grzybobójczym aparatem, na przykład Bioseptem albo Rovralem. Ważne też, żeby stosować się do kilku istotnych zasad, podczas podlewania. Po pierwsze, należy unikać spryskiwania naziemnej części rośliny, czyli pąków i liści; pelargonie podlewa się tylko doziemnie. Po drugie, pelargonie powinno się podlewać rano, kiedy jeszcze nie grożą im silne promienie słoneczne. Można również podlewać kwiaty wieczorem, ale istnieje większe ryzyko zakażenia rośliny chorobami grzybowymi. W okresie kwitnienia pelargonie, rosnące w doniczkach wymagają codziennego nawadniania.

Pelargonie


Nawożenie


Pelargonie zasilmy nawozami dopiero kilka tygodni od zasadzenia, ponieważ świeża ziemia w doniczce zapewni im przez jakiś czas odpowiednią ilość składników pokarmowych. Po upływie tego czasu pelargonie wzbogacamy nawozami krótkodziałającymi, np. mogą to być nawozy płynne, które stosuje się razem z podlewaniem. Wybieramy takie nawozy, które mają równe wobec siebie ilości azotu, fosforu i potasu. Jeżeli nie mamy czasu na nawożenie kwiatów, wybierajmy nawozy długodziałające.

Uprawa palergonii
Zimowanie


Pelargonie zimują w chłodnych i jasnych pomieszczeniach od października do połowy maja. Pelargonie bluszczolistne i rabatowe zimują w temperaturze nie niższej niż 8º C, natomiast pelargonie wielokwiatowe nie niższej niż 10º C. Podczas zimowania temperatura w pomieszczeniu nie może przekraczać 14º C, ponieważ roślina wybudzi się ze stanu uśpienia i w okresie letnim nie zakwitnie. Rośliny poleca się zimować tylko przez 2 sezony, ponieważ w kolejnych latach pelargonie będą już coraz słabiej kwitnąć.

Pelargonie


Choroby i szkodniki


Pelargonii grożą choroby grzybowe, bakteryjne i wirusowe oraz ataki szkodników, takich jak przędziorki, mszyce i mączliki. Chorób grzybowych można uniknąć poprzez działanie prewencyjne – nie przelewajmy rośliny i nie umieszczajmy jej w wilgotnym i ciepłym miejscu. Poleca się również stosowanie preparatów antygrzybicznych, które skutecznie uchronią roślinę przed zarażeniem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz