Pelargonia kaskadowa - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Pelargonia kaskadowa - uprawa i pielęgnacja

3,3/5 (231 ocen)

Kaskadowe odmiany pelargonii to mieszańce odmian bluszczolistnych i zwisających. Forma Pelargonium peltatum, z której otrzymujemy dziś uprawiane odmiany, pochodzi z Afryki Południowej. Cechą wyróżniającą tę odmianę pelargonii jest pokrój zwisły, dzięki któremu roślina pięknie prezentuje się w doniczkach wiszących. Doskonale sprawdzi się jako ozdoba balkonów, zwłaszcza że zapewnia doskonałe efekty estetyczne nawet bez sąsiedztwa innych roślin kwitnących.


Opis


Mięsiste, gładkie, pięcioklapowe liście rosną na płożących łodygach, osiągających długość 1-1,5 m. Ich przyrost w sezonie może wynieść nawet 50 cm. Pelargonia kaskadowa osiąga wysokość ok. 30 cm. Jej pędy są obsypane pojedynczymi kwiatami w kształcie gwiazdek o średnicy ok. 4 cm. Kwiaty występują w wielu wariantach kolorystycznych – białe, różowe, czerwone, fioletowe i dwubarwne. Liście niektórych odmian mają białe lub żółte nerwy i brzegi. Roślina nie jest długowieczna, po 3 latach traci walory estetyczne. Kwitnie od kwietnia do października.


Odmiany

 

  • „Rouletti” – białe kwiaty o ciemnoróżowych brzegach;
  • „Mexican Beauty” – jaskrawoczerwone kwiaty z ciemnofioletowym rysunkiem;
  • „Apricot Queen” – kwiaty w kolorze jasnoróżowym do niemal białego;
  • „L’Elegante” – białe kwiaty i ciemnozielone liście z kremowymi brzegami.

 

Zwisające pelargonie kaskadowe


Zakup


Wybieramy egzemplarze silnie rozkrzewione, z wieloma pąkami kwiatowymi. Spód liści trzeba obejrzeć w poszukiwaniu szkodników. Pędy nie powinny być przebarwione ani zwiędłe. Do przewozu  pelargonii najlepiej wybrać ciepły dzień, aby uniknąć gwałtownych zmian temperatury.


Wymagania


Wymagania pelargonii są uwarunkowane jej pochodzeniem. Najbardziej odpowiada jej klimat typowy dla sawanny – duża ilość światła, obfite nawadnianie z okresami suszy, występowanie różnicy temperatur między dniem i nocą oraz w ciągu roku. Stanowisko pelargonii kaskadowej powinno być ciepłe i przewiewne. Najlepiej czuje się w temperaturze ok. 25°C, ale nie przeszkadzają jej lekkie przymrozki, jeśli są krótkotrwałe. Niewielkie spadki temperatury w nocy dobrze wpływają na wybarwienie kwiatów, dlatego lepiej uprawiać pelargonię na balkonie lub werandzie, niż w zamkniętym pomieszczeniu. Dobrze rośnie w ziemi gliniastej z domieszką piasku lub torfu – niewielką, ponieważ podłoże nie powinno zatrzymywać wilgoci. Dlatego też podczas przesadzania nie wolno zapominać o drenażu.

Pelargonie kaskadowe


Pielęgnacja


Pelargonia kaskadowa jest łatwa w uprawie. Wymaga regularnego stosowania nawozów wieloskładnikowych, bogatych w fosfor i potas. Niedobory soli mineralnych widać po przebarwieniach liści. Zasilanie nawozami organicznymi może skutkować silnym wzrostem rośliny przy jednoczesnym braku kwitnienia, dlatego nie należy dopuścić do wysokiego stężenia azotu. Nie może być go też za mało, ponieważ wtedy pobieranie innych składników pokarmowych będzie utrudnione. Przyjmuje się, że stosunek azotu do potasu powinien wynosić 1:1. Nawożenie należy przerwać w połowie sierpnia, żeby roślina przygotowała się do zimowego spoczynku. Aby poprawić wygląd kwiatów, do podłoża można dodać mączkę kostną. Po przekwitnieniu kwiaty odpadają same – nie trzeba ich usuwać.

 

Zobacz także: Pielęgnacja pelargonii krok po kroku


Zimowanie


Pelargonia kaskadowa już jesienią powinna się znaleźć w dobrze oświetlonym pomieszczeniu o temperaturze 3-5°C. Podczas zimowania należy podlewać ją oszczędnie, ale regularnie, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Na przełomie lutego i marca przenosimy pelargonię w cieplejsze miejsce. Wtedy też przycinamy nasze rośliny i przesadzamy je do świeżej ziemi. Stopniowo zwiększamy częstotliwość podlewania.

Pelargonie zwisające


Podlewanie


Między kolejnymi podlewaniami ziemia powinna przeschnąć, ale nie należy dopuścić do przesuszenia podłoża, gdyż susza opóźni kwitnienie. Zbyt częste nawadnianie grozi z kolei chorobami grzybowymi. Pelargonia nie lubi suchego powietrza, nie należy jednak spryskiwać kwiatów, bo wtedy są narażone na porażenie grzybem. W razie suszy możemy obłożyć ziemię w doniczce mchem, aby utrzymać wilgoć. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz