Zatrwian - uprawa, gatunki, zastosowanie, choroby i szkodniki

Jesteś tutaj:

Zatrwian - uprawa, gatunki, zastosowanie, choroby i szkodniki

3,4/5 (466 ocen)

Zatrwiany (Limonium) należą do grupy roślin, uprawianych przede wszystkim na kwiat cięty, przeznaczony do suszenia. Ich wygląd jest dość zróżnicowany i chociaż w Polsce uprawia się zaledwie kilka z ponad 100 gatunków, ich kwiaty, pokrój oraz wysokość mocno różnią się między sobą. Inny jest też sposób uprawy, gdyż niektóre zatrwiany to rośliny wieloletnie, inne traktowane są w naszym kraju jako gatunki jednoroczne.


Wymagania uprawowe


Uprawa zatrwianów nie jest trudna, gdyż rośliny nie mają wysokich wymagań środowiskowych. Mimo to, warto wiedzieć czego oczekują, by móc zapewnić im najlepsze warunki do rozwoju. Zatrwiany uprawia się przede wszystkim z rozsady. Nasiona wysiewa się do skrzynek w marcu, następnie pikuje do większych pojemników i wysadza na miejsce stałe po 15 maja. Siew gatunków wieloletnich można rozciągnąć aż do czerwca, ale spowoduje to opóźnienie kwitnienia. Młode siewki oczekują temperatury pokojowej (ok. 22 °C), ale po przepikowaniu wolą niższą, utrzymującą się na poziomie ok. 12-15°C. Wysadzając rośliny do gruntu, powinniśmy mieć na uwadze, że zatrwiany preferują stanowiska słoneczne oraz lekkie, niezbyt wilgotne, przepuszczalne i wapienne podłoża. Co ciekawe, lepiej kwitną na glebie słabszej niż na bogatej w składniki pokarmowe, nie oczekują więc nawożenia. Szczególnie źle reagują na związki azotu, które powodują u nich słabe kwitnienie i utrudniają późniejsze zasuszanie pędów. Zatrwiany nie lubią też nadmiaru wilgoci. Na glebach ciężkich i podmokłych, łatwo są atakowane przez choroby grzybowe.

Zatrwian

Zatrwian

Choroby i szkodniki


Szczególna budowa pędów, powodująca pokładanie się dolnych liści na powierzchni ziemi powoduje, iż rośliny często zapadają na choroby grzybowe, szczególnie w chłodne i wilgotne lata. Najczęściej zagrażają zatrwianom mączniak rzekomy i szara pleśń, ale może im się również przytrafić  fuzarioza. Dość przykrą chorobą pochodzenia bakteryjnego jest fitoplazma, nazywana żółtaczką, która powoduje całkowite zniszczenie rośliny i z którą walka jest dość trudna. Dlatego jeśli zauważymy objawy jej wystąpienia, od razu usuńmy cały krzak, zanim choroba się rozwinie i stanie źródłem zakażenia dla innych roślin. Szkodniki na roślinie pojawiają się natomiast stosunkowo rzadko więc nie powinny stanowić większego problemu.

Zatrwian

Zatrwian


Gatunki uprawiane w Polsce


Wśród najpopularniejszych gatunków uprawianych w Polsce, znajdują się przede wszystkim cztery:

1. Zatrwian wrębny (Limonium sinuatum) – nazywany również rocznym (w naszym kraju uprawiany jako roślina jednoroczna), to chyba najpopularniejszy gatunek, chętnie uprawiany dla pięknych, wielobarwnych, dużych kwiatów. Rozwijają się one na szczycie pędu, tworząc nieco wygięty, jednostronny kłos. Początkowo rośnie w formie niewielkich kęp zielonych, dość dużych liści, po czym wybija w niemal całkiem nagi i rozgałęziony pęd kwiatowy, osiągający wysokość do ok. 80 cm. W zależności od odmiany, kwiaty mogą mieć barwę żółtą, białą, różową, czerwona, bordową, fioletową, niebieską. Nierzadko spotyka się tez rośliny o kwiatach dwubarwnych.  Również pora kwitnienia uzależniona jest od odmiany, gdyż część z nich zakwita w czerwcu, inne w lipcu, a ostatnie nawet w sierpniu. Wszystkie natomiast kwitną bardzo długo (aż do przymrozków). Zasuszone kwiaty utrzymują swoją barwę niezmienioną przez kilka lat, o ile nie są narażone na bezpośrednie promienie słońca. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz