Zatrwian - uprawa, gatunki, zastosowanie, choroby i szkodniki

Jesteś tutaj:

Zatrwian - uprawa, gatunki, zastosowanie, choroby i szkodniki

3,4/5 (470 ocen)

2. Zatrwian Suworowa (Limonium Suworowie) – to drugi gatunek jednoroczny, którego kwiaty nie są już tak spektakularne, jak w przypadku zatrwianów wrębnych, mimo to zyskują duże uznanie jako tzw. wypełniacze suchych bukietów. Podobnie jak poprzednik, ten gatunek również początkowo tworzy niskie kępy złożone z dużych, podłużnych liści, a następnie wybija w pęd kwiatostanowy wysokości ok. 70 cm. Jego kwiaty mają właściwie jeden kolor, lilioworóżowy i są bardzo drobne. Tworzą jednak na szczycie pędów gęste i wzniesione kwiatostany kłosowe. Kwiaty pojawiają się od lipca do sierpnia.

Zatrwian

Zatrwian

3. Zatrwian tatarski (Limonium tataricum) – to już gatunek wieloletni, którego bardzo drobne kwiaty układają się na szczytach pędów w nico wygięte, jednostronne kłosy (wys. ok. 40 cm.). Kwiaty są białe z delikatnym, różowym odcieniem lub baldoróżowe i kiedy roślina kwitnie (VII-IX), cały krzew przypomina delikatną chmurkę lub drobną kaszkę. Jego zasuszone kwiaty, często wykorzystywane są do przybierania wieńców nagrobnych. To gatunek wytrzymały na niskie temperatury i na właściwym stanowisku może przetrwać wiele lat.

4. Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium) – to chyba najmniej popularny gatunek, również uprawiany jako roślina wieloletnia. Jego kwiaty są bardzo drobne, zwykle w kolorze różowofioletowym, zebrane w niezbyt gęste, wiechowate kwiatostany, na szczycie rozgałęzionego, wzniesionego do góry pędu (wys. ok. 60 cm.). Kojarzą się raczej z kwiatami gipsówki niż zatrwianów i są bardzo pięknym uzupełnieniem nie tylko suchych bukietów ale również kompozycji z kwiatów ciętych. Na roślinie pojawiają się od czerwca do lipca i kwitną aż do późnej jesieni. Ten zatrwian, podobnie jak poprzednik, również jest stosunkowo odporny na niskie temperatury.

Zatrwian

Zatrwian

Zastosowanie


Zatrwiany znakomicie się zasuszają, a ich barwy pozostają niezmienne przez wiele miesięcy, a nawet lat, dlatego są bardzo pożądanym elementem wielu suchych bukietów, jesiennych wiązanek oraz zimowych dekoracji bożonarodzeniowych. Kwiaty zbiera się kiedy ostatni kwiat na pędzie już się rozwinie i będzie w pełni wybarwiony. Zebrane rośliny wiąże się w luźne pęczki i suszy tzw. metodą  „do góry nogami”. Nadają się jednak nie tylko na susz, ale również jako element kompozycji z kwiatów ciętych a także roślina rabatowa, o długim okresie kwitnienia.

Nasiona zatrwianu do kupienia w tym sklepie

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz