Orlik pospolity - ciekawy kwiat ogrodowy

Jesteś tutaj:

Orlik pospolity - ciekawy kwiat ogrodowy

3,4/5 (200 ocen)

Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris), to wprawdzie krótkowieczna (żyje ok. 4-5 lat), ale niezwykle urocza i oryginalna bylina, której w naszym ogrodzie nie powinno zabraknąć. Jest bardzo powszechnym gatunkiem z rodziny jaskrowatych i formą wyjściową dla wielu ozdobnych, ogrodowych mieszańców. Nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych, a walory dekoracyjne posiadają zarówno oryginalne kwiaty jak i delikatne liście. Dlatego też orlik zawsze będzie wdzięcznym elementem rabaty kwiatowej, chociaż jego subtelna uroda wymaga raczej sąsiedztwa roślin o bardziej stonowanych barwach.


Charakterystyka wyglądu


Kwiaty maja ciekawy kształt i składają się z dwóch części. Jeden okółek to 5 większych płatków zewnętrznych, zakończonych szpiczasto i będących tłem dla 5 płatków wewnętrznych, które z kolei są mniejsze, okrągłe i u podstawy rurkowato wydłużone w lekko wygięte ostrogi. Wnętrze kwiatu wypełniają dość długie, gęsto ułożone pręciki z pylnikami oraz kilka słupków. Kwiaty mają nieco dzwonkowaty kształt i zwykle zwisają główkami w dół na cienkich, długich szypułkach, wyrastających ze sztywnych, rzadko ulistnionych pędów kwiatostanowych. Podstawowy kolor kwiatów to niebiesko-fioletowy, ale zdarza się, że obie części mają odmienne barwy, występując w zestawach biało-niebieskich, biało-bordowych, różowo-fioletowych czy żółto-pomarańczowych. Odmiany i mieszańce maja znacznie bogatszą paletę barw i niekiedy pełne kwiatostany. Jedną z piękniejszych jest z pewnością „Winky Double Red-White”, niewysoka odmiana o ślicznych, dwubarwnych i pełnych kwiatostanach. Orliki zakwitają wiosną (V) i kwitną do lipca, ale po przekwitnieniu nadal pozostają na rabacie ozdobne liście.

Są one bardzo delikatne, a ich zielone, powcinane blaszki wyrastają na długich ogonkach liściowych, tworząc luźną, krzaczastą kępkę. W porze kwitnienia wraz z pędem kwiatowym roślina dorasta do wysokości ok. 1 m., po przekwitnieniu pozostają już jedynie liście, nie przekraczające zwykle 50-60 cm. wysokości. Bywają jednak mieszańce, odznaczające się bardzo niewielkim wzrostem, które z powodzeniem możemy przeznaczyć do kompozycji w ogródkach skalnych.

Orliki

Orliki

Warunki uprawy


Najlepszym stanowiskiem dla ich uprawy, jest miejsce ciepłe, słoneczne lub półcieniste oraz dość zasobna, próchnicza, wilgotna gleba, o odczynie obojętnym do zasadowego. Warto pamiętać, że suche stanowisko znacznie skraca okres kwitnienia. Nie musimy się natomiast martwić zimowaniem orlików, gdyż są one odporne na nasze warunki klimatyczne oraz niskie, zimowe temperatury. Nie wymagają też szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedynie podczas suszy warto jest je dodatkowo nawadniać, a kiedy zaczną zarastać, wypielić stanowisko wokół krzaczków.

Orlik - kwiat

Orlik - kwiatRozmnażanie


Rośliny są owadopylne i bardzo łatwo rozmnaża się je z nasion, które zawiązują dość licznie. Jeśli jednak chcemy zachować cechy egzemplarza wyjściowego, lepiej uzyskać młode sadzonki przez podział dorosłej kępy, wytwarzającej podziemne kłącza, gdyż orliki bardzo łatwo się ze sobą krzyżują. Podział kępy powinniśmy zaplanować po przekwitnieniu roślin czyli w sierpniu.  Niemniej można pozwolić orlikom na samodzielny wysiew nasion, a wiosną uzyskane w ten sposób młode rośliny przesadzić w wybrane miejsce. Ich kwitnienie może być wtedy dla nas dużą i często bardzo sympatyczną niespodzianką, gdyż powstałe z krzyżowania miksy, mogą mieć niespotykane i zaskakujące barwy kwiatów. Jeśli postanowimy wysiać nasiona wiosną, rośliny zwykle zakwitają dopiero w następnym roku uprawy.

Orlik pospolity

Orlik czytaj dalej...

Koniecznie zobacz