Gailardia nadobna - kwiat pożądany w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Gailardia nadobna - kwiat pożądany w ogrodzie

3,3/5 (118 ocen)

Gailardia nadobna zaliczana do rodzaju Gaillardia jest przykładem rośliny jednorocznej, bardzo pożądanej w ogrodzie ze względu na duże kwiatostany. Barwa kwiatów to czerwienie, purpura, brąz, żółcie, a więc ciepłe odcienie, doskonale podkreślające letnią atmosferę w ogrodzie, balkonie i na tarasie.

Pochodząca z Ameryki Północnej i Meksyku gailardia jest przedstawicielką rodziny astrowatych Asteraceae. Rodzaj obejmuje około 30 gatunków roślin zielnych.


Wybrane gatunki i formy rodzaju:


Gaillardia x grandiflora
Gaillardia arizonica
Gaillardia lutea
Gaillardia aristata
Gaillardia flava
Gaillardia parryi
Gaillardia pulchella

Czy wiesz że …

Gailardia nadobna określana jest także jako dzianwa nadobna.


Gailardia w ogrodzie


Poza tytułową gailardią nadobną w ogrodzie spotykana jest także gailardia oścista - gaillardia aristata oraz gailardia wielkokwiatowa - gaillardia grandiflora. Wspomniane gatunki można bez problemu nabyć, warto więc pomyśleć o wzbogaceniu ogrodowych nasadzeń.

Gailardia - kwiat

Gailardia - kwiat

Gailardia nadobna - kilka uwag o budowie


Gaillardia pulchella osiąga do około 50 cm wysokości, przy czym nie brakuje odmian niskich, które są doskonałą propozycją na balkon i taras, a także na obwódki. Pędy rozgałęzione, owłosione, na których osadzone są lancetowate, naprzemianległe liście. Kwiatostany w formie koszyczków, składają się z kwiatów języczkowatych oraz rurkowatych. Zależnie od odmiany kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne, pełne oraz kuliste. Barwa kwiatów zmienna, odcienie żółci, czerwieni, brązu, pomarańczy, purpury, przy czym bardzo często dwu, a nawet trójbarwne. Kwitnienie trwa od lipca do września/października.


Wybrane odmiany:

 

  • ‘Lorrenziana’- jedna z bardziej znanych odmian o dużych kwiatostanach. Barwa kwiatów w odcieniach czerwieni, pomarańczy i żółci;
  • ‘Lollipop Gold’- odmiana o kulistym kwiatostanie w barwie żółtej;
  • ‘Blood Red’- odmiana o krwistoczerwonych kwiatostanach;
  • ‘Sundance Cream’- ciekawa odmiana o kremowych i puszystych kwiatach;
  • ‘Sundance Red’- odmiana o kwiatach czerwonych;
  • ‘Sundance Yellow’- kwiaty żółte;
  • ‘Lollipop Red’- kwiaty kuliste czerwone;
  • ‘Plume Red’- odmiana karłowata o czerwonych kwiatach, osiąga do około 25 cm wysokości;

 

Gailardia

Gailardia

Stanowisko


Gaillardia pulchella wymaga stanowisk słonecznych do lekko półcienistych, najlepiej zacisznych, osłoniętych od wiatru. Podłoże przede wszystkim przepuszczalne, a poza tym dość żyzne, nie za mokre. Dobrą przepuszczalnością charakteryzuje się podłoże piaszczysto - gliniaste i takie warto zapewnić roślinie.

 

Uprawa i pielęgnacja


Gailardię nadobną rozmnażamy poprzez nasiona, których nie brakuje w sprzedaży. Popularne są formy o pełnych kwiatach. Nasiona można wysiewać już w drugiej połowie marca do skrzynek z przepuszczalnym podłożem. Miesiąc później rozsadę możemy uzyskać na rozsadniku. Siewki wymagają pikowania w momencie ukazania się pierwszych liści właściwych. Najlepiej przepikować je do niewielkich doniczek, które ułatwią późniejsze wysadzanie na miejsce stałe jak również sam proces hartowania, który należy przeprowadzić przed ostatecznym posadzeniem roślin na rabatę. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz