Trzmielina - odmiany i uprawa

Jesteś tutaj:

Trzmielina - odmiany i uprawa

3,4/5 (2877 ocen)

Trzmieliny to bardzo popularne krzewy, powszechnie wykorzystywane  przy aranżacji terenów zielonych, skwerów, ogrodów, a także balkonów i tarasów. Ze względu na duże zróżnicowanie, doskonale uzupełnią różnorodne kompozycje, niezależnie od stylistyki aranżowanych miejsc.

Euonymus  to rodzaj zaliczany do rodziny dławiszowatych (Celastraceae), obejmujący ponad sto gatunków roślin. Do trzmielin zaliczamy drzewa, krzewy, a także pnącza. Wiele z nich to cenne rośliny ozdobne, powszechnie dostępne w sprzedaży.
Trzmieliny występują m.in. w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej.

W Polsce w stanie dzikim, możemy spotkać trzmielinę zwyczajną (Euonymus europaeus), a także trzmielinę brodawkowatą (Euonymus verrucosus).


Wybrane gatunki rodzaju Euonymus:


Trzmielina oskrzydlona - Euonymus alatus

Trzmielina brodawkowata - Euonymus verrucosus

Trzmielina zwyczajna - Euonymus europaeus

Trzmielina Fortune’a (pnąca) - Euonymus fortunei

Trzmielina wielkoowocowa (szerokolistna) - Euonymus latifolius

Trzmielina niska - Euonymus nanus

Trzmielina amerykańska - Euonymus americanus

Trzmielina korkowa - Euonymus phellomanus

Trzmielina wielkoskrzydła - Euonymus macropterus

Trzmielina japońska - Euonymus japonicus

Trzmielina purpurowa - Euonymus atropurpureus

Trzmielina

Trzmielina

Wybrane gatunki rodzaju, najczęściej spotykane w ogrodach


Najczęściej uprawiane gatunki trzmieliny to m.in. Euonymus alatus, Euonymus europaeus, Euonymus fortunei. Poza tym warto wspomnieć o Euonymus latifolius oraz Euonymus nanus.

Trzmielina oskrzydlona - Euonymus alatus

Jedna z piękniejszych trzmielin, uprawianych w ogrodach, której piękno uwidacznia się przede wszystkim w okresie jesiennym, kiedy liście zachwycają ognistą czerwienią. Osiąga do około 1,5 – 2 m wysokości. Liście eliptyczne w okresie wegetacyjnym ciemnozielone, piłkowane. Kwiaty o niskich walorach dekoracyjnych, niepozorne, w barwie zielonkawej, ukazujące się w maju. Jesienią dojrzewają brązowawe owoce.


Trzmielina oskrzydlona przywędrowała do nas z Azji i doskonale sobie radzi w naszym klimacie. Wykazuje odporność na mrozy i nie ma wygórowanych wymagań odnośnie podłoża. Poradzi sobie na stanowisku słonecznym do półcienistego, przy czym na stanowisku słonecznym w okresie jesiennym efektowniej się przebarwia.

Doskonała do ogrodów przydomowych jako soliter bądź w grupach.

Trzmielina

Trzmielina

Trzmielina pospolita - Euonymus europaeus

W naszym ojczystym krajobrazie, w stanie dzikim, możemy spotkać trzmielinę pospolitą, zwaną zwyczajną bądź europejską. Krzew bądź niskie drzewo, może osiągać nawet do kilku metrów wysokości, a jego głównym walorem dekoracyjnym są czerwonoróżowe, czterokomorowe owoce. Kwiaty niepozorne, ukazują się w kwietniu, tworząc baldachogrona.

Preferuje podłoże próchnicze i dość wilgotne, dlatego najczęściej można ją spotkać w dolinach rzek, na skraju lasu. Trzmielinę europejską należy sadzić na stanowiskach słonecznych, na których obficie kwitnie i owocuje.

Najpiękniej prezentuje się w założeniach naturalistycznych. Tolerancyjna na cięcie, dlatego może być stosowana także na żywopłoty. Niestety jest rośliną trującą (barwne owoce), dlatego należy zachować ostrożność, jeżeli w ogrodzie bawią się dzieci.

Trzmielina

Trzmielina

Trzmielina Fortune’a - Euonymus fortunei

Najpopularniejszy gatunek trzmieliny, który zdominował ogrody, zieleń miejską, a także balkony i tarasy. Występuje w licznych odmianach, sprawdzając się w bardzo zróżnicowanych kompozycjach, czytaj dalej...

Koniecznie zobacz