- 1/9
- Następne
Trzmieliny to bardzo popularne krzewy, powszechnie wykorzystywane przy aranżacji terenów zielonych, skwerów, ogrodów, a także balkonów i tarasów. Ze względu na duże zróżnicowanie, doskonale uzupełnią różnorodne kompozycje, niezależnie od stylistyki aranżowanych miejsc.
Euonymus to rodzaj zaliczany do rodziny dławiszowatych (Celastraceae), obejmujący ponad sto gatunków roślin. Do trzmielin zaliczamy drzewa, krzewy, a także pnącza. Wiele z nich to cenne rośliny ozdobne, powszechnie dostępne w sprzedaży.
Trzmieliny występują m.in. w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej.
W Polsce w stanie dzikim, możemy spotkać trzmielinę zwyczajną (Euonymus europaeus), a także trzmielinę brodawkowatą (Euonymus verrucosus).
Wybrane gatunki rodzaju Euonymus:
Trzmielina oskrzydlona - Euonymus alatus
Trzmielina brodawkowata - Euonymus verrucosus
Trzmielina zwyczajna - Euonymus europaeus
Trzmielina Fortune’a (pnąca) - Euonymus fortunei
Trzmielina wielkoowocowa (szerokolistna) - Euonymus latifolius
Trzmielina niska - Euonymus nanus
Trzmielina amerykańska - Euonymus americanus
Trzmielina korkowa - Euonymus phellomanus
Trzmielina wielkoskrzydła - Euonymus macropterus
Trzmielina japońska - Euonymus japonicus
Trzmielina purpurowa - Euonymus atropurpureus
Trzmielina
Wybrane gatunki rodzaju, najczęściej spotykane w ogrodach
Najczęściej uprawiane gatunki trzmieliny to m.in. Euonymus alatus, Euonymus europaeus, Euonymus fortunei. Poza tym warto wspomnieć o Euonymus latifolius oraz Euonymus nanus.
Trzmielina oskrzydlona - Euonymus alatus
Jedna z piękniejszych trzmielin, uprawianych w ogrodach, której piękno uwidacznia się przede wszystkim w okresie jesiennym, kiedy liście zachwycają ognistą czerwienią. Osiąga do około 1,5 – 2 m wysokości. Liście eliptyczne w okresie wegetacyjnym ciemnozielone, piłkowane. Kwiaty o niskich walorach dekoracyjnych, niepozorne, w barwie zielonkawej, ukazujące się w maju. Jesienią dojrzewają brązowawe owoce.
Trzmielina oskrzydlona przywędrowała do nas z Azji i doskonale sobie radzi w naszym klimacie. Wykazuje odporność na mrozy i nie ma wygórowanych wymagań odnośnie podłoża. Poradzi sobie na stanowisku słonecznym do półcienistego, przy czym na stanowisku słonecznym w okresie jesiennym efektowniej się przebarwia.
Doskonała do ogrodów przydomowych jako soliter bądź w grupach.
Trzmielina
Trzmielina pospolita - Euonymus europaeus
W naszym ojczystym krajobrazie, w stanie dzikim, możemy spotkać trzmielinę pospolitą, zwaną zwyczajną bądź europejską. Krzew bądź niskie drzewo, może osiągać nawet do kilku metrów wysokości, a jego głównym walorem dekoracyjnym są czerwonoróżowe, czterokomorowe owoce. Kwiaty niepozorne, ukazują się w kwietniu, tworząc baldachogrona.
Preferuje podłoże próchnicze i dość wilgotne, dlatego najczęściej można ją spotkać w dolinach rzek, na skraju lasu. Trzmielinę europejską należy sadzić na stanowiskach słonecznych, na których obficie kwitnie i owocuje.
Najpiękniej prezentuje się w założeniach naturalistycznych. Tolerancyjna na cięcie, dlatego może być stosowana także na żywopłoty. Niestety jest rośliną trującą (barwne owoce), dlatego należy zachować ostrożność, jeżeli w ogrodzie bawią się dzieci.
Trzmielina
Trzmielina Fortune’a - Euonymus fortunei
Najpopularniejszy gatunek trzmieliny, który zdominował ogrody, zieleń miejską, a także balkony i tarasy. Występuje w licznych odmianach, sprawdzając się w bardzo zróżnicowanych kompozycjach, czytaj dalej...