Rozmnażanie trzmieliny - skuteczne techniki

Jesteś tutaj:

Rozmnażanie trzmieliny - skuteczne techniki

3,6/5 (1084 ocen)

Długowieczne drzewa, krzewy i pnącza z rodzaju Euonymus rozmnaża się zazwyczaj wegetatywnie. Gatunki botaniczne można pozyskać również z nasion. Poniżej przedstawiamy skuteczne techniki rozmnażania trzmieliny.


Sadzonki półzdrewniałe z piętką


Trzmieliny zimozielone rozmnażamy późnym latem, pod koniec sierpnia. Z gatunków gubiących liście, takich jak trzmielina oskrzydlona, korkowa i pospolita, sadzonki pobieramy w czerwcu. Wybieramy silne pędy boczne, które zaczęły drewnieć, ale nadal są elastyczne. Odcinamy je z piętką, czyli z dwucentymetrowym fragmentem zdrewniałego pędu. Każda sadzonka powinna mieć przynajmniej 10 cm długości. Z pobranych pędów usuwamy dolne liście i wierzchołki, a następnie sadzimy je w podłożu z piasku i torfu. Doniczki przechowujemy w domu lub w inspekcie. Młode rośliny wymagają regularnego podlewania i osłony w postaci folii lub szkła, które ograniczają parowanie wody. Regularnie wietrzymy sadzonki i chronimy je przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Jesienią małe trzmieliny mogą zacząć wypuszczać nowe liście, ale z przesadzeniem ich do gruntu należy poczekać do marca przyszłego roku. Optymalna temperatura zimowania wynosi 10°C.


Sadzonki zdrewniałe


Dwuletnie pędy zdrewniałe pobieramy jesienią. Odcinając je z krzewu matecznego zaznaczamy dół sadzonki ukośnym cięciem, górę zaś prostym, by nie pomylić się podczas sadzenia – korzenie nie wyrosną z wierzchołka pędu. Następnie dołujemy sadzonki w gruncie bądź wiążemy je w pęczek i odkładamy na zimę do pomieszczenia, w którym panuje temperatura nie wyższa niż 10°C. Jeśli wybierzemy ten drugi sposób, będziemy mogli zaobserwować, jak na dolnych częściach pędów rozwija się kalus, z którego powstaną korzenie. Wiosną dołujemy sadzonki w rowku wypełnionym piaskiem. Młode rośliny wymagają podlewania i odchwaszczania, a po wytworzeniu liści również regularnego nawożenia. Po dwóch latach będziemy mogli wysadzić je na miejsce stałe.


Odkłady


Wiosną oraz jesienią rozmnażamy odmiany pnące przez odkłady. Środkowe części długich pędów bocznych nacinamy i zakopujemy w dołkach, wypełnionych żyzną glebą zmieszaną z piaskiem i torfem. Następnie zginamy odkłady pod kątem prostym i przywiązujemy ich wierzchołki do palików. Po upływie roku powinny mieć już własne korzenie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz