Najciekawsze krzewy zimozielone - przegląd

Jesteś tutaj:

Najciekawsze krzewy zimozielone - przegląd

3,6/5 (569 ocen)

Jesienią większość roślin w naszych ogrodach traci liście, przygotowując się w ten sposób do zimowego spoczynku. Niedługo po pierwszych przymrozkach, krajobraz za oknem robi się smutny i ponury, dlatego tym cenniejsze stają się rośliny, zachowujące swoje liście przez cały rok. Dzięki nim ogród pozostanie atrakcyjny również zimą, mimo otaczającego go, szaroburego krajobrazu.

Decydując się na uprawę zimozielonych gatunków roślin, musimy jednak pamiętać, że w naszym klimacie ryzyko ich przemarznięcia jest zwykle większe niż w przypadku roślin o sezonowych liściach, dlatego należy je sadzić w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru.

Do najciekawszych gatunków zimozielonych uprawianych w naszym kraju należą:

Gatunek

Opis

Rośliny iglaste z wyjątkiem modrzewia

Ich liście (łuski lub igły) pozostają na pędach przez cały rok, jednak u niektórych gatunków lub odmian, mają tendencję do zimowej zmiany zabarwienia (igły brązowieją lub czerwienieją).

 

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens)

Atrakcyjny krzew ozdobny, posiadający liczne odmiany o liściach zielonych („Blauer Heinz”, „Graham Blandy”) oraz kolorowych ( „Golden China”, „Aureovariegata”). W surowe zimy pędy mogą przemarzać.

Bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla)

Popularny, gęsty krzew, idealny na formowane żywopłoty i obwódki. Ciekawa odmiana barwna: „Golden Triumph”

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Popularna, niewielka krzewinka o wąskich, szarozielonych liściach. W mroźne zimy może przemarzać, dlatego należy sadzić ją w miejscach ciepłych i osłoniętych, a w chłodniejszych rejonach kraju okrywać na zimę.

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)

Duży, rozłożysty krzew kolczasty o zimozielonych liściach i atrakcyjnych, jaskrawych owocach (czerwonych, pomarańczowych lub żółtych). Krzew posiada kilka odmian ozdobnych („Orange Glow”, „Soleil d'Or”, „Red Column”). W mroźne zimy może przemarzać, dlatego należy sadzić go w miejscach ciepłych i osłoniętych.

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei)

Ten bardzo atrakcyjny krzew ozdobny, zachowuje swoje liście przez cały rok, ale tylko wtedy, gdy zostanie posadzony na ciepłym i osłoniętym stanowisku. W chłodniejszych rejonach kraju poleca się okrywać go na zimę. Roślina posiada wiele ciekawych odmian barwnych min.: „Emerald Gaiety”, „Emerald'n Gold”, „Silver Queen”, „Golden Harlequin”, „Interbolwi”.

Barwinek pospolity (Vinca minor)

Pospolita roślina okrywowa o płożących pędach, posiadająca kilka ozdobnych odmian („Aureovariegata”, „Illumination”, „Gertrude Jekyll”). Zdarza sie, że część liści podczas surowej zimy przemarza, ale wiosną doskonale się regeneruje.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

To bardzo popularne, zimozielone pnącze, chętnie uprawiane w ogrodach ze względu na małe wymagania i duże walory ozdobne. Niestety, w naszym klimacie zimę znoszą jedynie odmiany zielone (np. „Thorndale”, „Hibernica”), gdyż rośliny o barwnych liściach często przemarzają.

Irgi (Cotoneaster): Dammera (C. dammeri), rozkrzewiona (C. divaricata), drobnolistna (C. procumbens), rozesłana (C. radicans), szwedzka (C. x suecicus)

Uniwersalne i bardzo ozdobne krzewy ogrodowe o różnym pokroju, wysokości i barwie liści. Niektóre gatunki znoszą zimę w naszym klimacie bardzo dobrze (np. irga rozkrzewiona, irga szwedzka) inne mogą w surowe zimy przemarzać (np. irga rozesłana), dlatego należy sadzić je w miejscach osłoniętych i ciepłych.

Mahonia pospolita

(M. aquifolium) i mahonia pośrednia (M. x media)

Bardzo atrakcyjne krzewy ogrodowe o skórzastych, błyszczących liściach oraz ciekawych owocach.

Kalmia wąskolistna (Kalmia angustifolia)

Stosunkowo mało znany, ale bardzo piękny i interesujący krzew ozdobny. W surowe zimy może jednak przemarzać, dlatego należy sadzić go w miejscach ciepłych i osłoniętych.

Berberysy (Berberis): brodawkowaty (B.s verruculosa), frikarta (B. x frikartii)

Ceniona grupa krzewów ozdobnych, różniących się między sobą wielkością, pokrojem i barwą liści. Nie wszystkie rośliny z tej rodziny zachowują swoje liście na zimę, a niektóre gatunki są tylko częściowo zimozielone. W surowe zimy zimozielone berberysy mogą przemarzać, dlatego w chłodniejszych rejonach kraju wymagają okrycia.

Ostrokrzew Maservy (Ilex × meserveae)

Jest jednym z najbardziej odpornych na niskie temperatury zimozielonych ostrokrzewów. Roślina dwupienna, posiadająca liczne odmiany ozdobne (np. „Blue Angel”, „Blue Prince”).

Runianka japońska (Pachysandra terminalis)

Interesująca, niska krzewinka o ładnych liściach. Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się za pomocą podziemnych rozłogów, polecana jako roślina okrywowa. Jedną z jej ciekawszych odmian jest dwubarwna „Variegata”.

Ubiorek wieczniezielony (Iberis sempervirens)

Niska bylina okrywowa o zielonych liściach, chętnie sadzona w ogródkach skalnych.

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare

Bardzo ciekawa, niewysoka paprotka, nadająca sie do sadzenia w miejscach cienistych.

Kiścień wawrzynowy (Leucothoe fontanesiana ) 

Ciekawy krzew z rodziny wrzosowatych, którego liście przybierają zimą czerwonawy odcień. Roślina posiada ciekawą odmianę barwną np. „Rainbow”.

Pieris kwiecisty (Pieris floribunda)

Interesujący, choć stosunkowo mało popularny krzew ozdobny z rodziny wrzosowatych.

 

Zdjęcia krzewów zimozielonych:

Berberys

Berberys

Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny

Trzmielina

Trzmielina

Kwitnąca mahonia

Kwitnąca mahonia

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz