Irga błyszcząca - idealna na żywopłot. Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Irga błyszcząca - idealna na żywopłot. Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,3/5 (336 ocen)

Wśród wielu gatunków krzewów nadających się na żywopłoty, irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus) zajmuje miejsce bardzo szczególne. Cięcie znosi najlepiej ze wszystkich gatunków tego rodzaju, rośnie szybko i ładnie się zagęszcza, ma bardzo niewielkie wymagania uprawowe, dobrze znosi zanieczyszczone, miejskie powietrze i jest odporna na niskie, zimowe temperatury oraz przejściowa suszę. Jesienią jej liście przebarwiają się na niezwykle intensywne kolory, przybierając różne odcienie czerwonego, bordowego, żółtego i pomarańczowego. Wszystkie te cechy sprawiają, że irgę błyszczącą można bez wahania zaliczyć do ścisłej czołówki najlepszych roślin żywopłotowych o sezonowych liściach.


Opis


Irga błyszcząca jest szybko rosnącym krzewem, osiągającym wysokość ok. 2-2,5 m. Jej wzniesione, sztywne, rozgałęzione pędy pokryte są licznymi, dużymi, jajowatymi, zaostrzonymi na końcach liśćmi, których blaszka liściowa z wierzchu jest naga, błyszcząca i wyraźne unerwiona, natomiast od spodu pokryta jest zanikającym z czasem, delikatnym meszkiem. W ciągu całego sezonu wegetacyjnego, liście mają intensywnie zieloną barwę, natomiast jesienią pięknie przebarwiają się na różne odcienie kolorów czerwonych, żółtych i pomarańczowych, po czym przed zimą opadają. Irga błyszcząca zakwita wiosną (V-VI), jednak jej kwiaty nie mają większych walorów dekoracyjnych, gdyż są drobne, dzwoneczkowate i blado różowe. Są natomiast bardzo miododajne, a po zapyleniu przekształcają się w atrakcyjne, kuliste, czarne owoce, będące dodatkową, choć krótkotrwałą ozdobą krzewu (dość szybko opadają).


Wymagania uprawowe


Irga błyszcząca to krzew niezwykle tolerancyjny i mało wymagający, dlatego jego uprawa nie powinna sprawiać większych problemów. Rośliny najlepiej czują się na glebach żyznych, próchniczych, przewiewnych i dość wilgotnych, ale urosną też na każdej typowej glebie ogrodowej. Ponieważ są całkowicie mrozoodporne, nie wymagają zimowego okrycia. Nie oczekują również żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż dobrze radzą sobie z przejściową suszą, nie są zbyt podatne na zagrożenia ze strony chorób i szkodników (czasami jedynie mogą pojawić się nieliczne mszyce, a na zbyt mokrym stanowisku choroba grzybowa) i nie potrzebują intensywnego nawożenia. Aby jednak dobrze się rozwijały i pięknie przebarwiały jesienią, oczekują stanowisk słonecznych lub jedynie delikatnie ocienionych.

Irga błyszcząca

Irga błyszcząca


Cięcie


Irga błyszcząca może rosnąć w formie naturalnego krzewu, ale znacznie częściej wykorzystuje się ją do tworzenia formowanych żywopłotów i szpalerów. Cięcie znosi bardzo dobrze i po zabiegu ładnie się zagęszcza. Młode krzewy pierwszy raz należy mocno przyciąć zaraz po posadzeniu (na wysokość ok. 20-30 cm. ponad ziemią), natomiast w kolejnych latach przeprowadzać już systematycznie cięcie formujące. Zabiegi najlepiej wykonywać latem, czyli już po kwitnieniu, ale jeśli bardziej zależy nam na gęstym żywopłocie niż na kwiatach i owocach, możemy dodatkowo wykonać je również wiosną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz