Sadzenie żywopłotu - najważniejsze informacje

Jesteś tutaj:

Sadzenie żywopłotu - najważniejsze informacje

3,6/5 (128 ocen)

Otaczający nas zgiełk i szybkie tępo życia powodują, że bardzo tęsknimy za chwilą wytchnienia w spokojnym i zacisznym miejscu. Jeśli posiadamy działkę, mamy szansę samodzielnie zaaranżować sobie taki nastrojowy i dyskretny zakątek, nawet jeśli nasz ogród znajduje się w samym centrum miasta. Z pomocą w jego urządzaniu przyjdą nam z pewnością rośliny, które zostały wręcz stworzone do odegrania roli żywej zasłony.


Jakie rośliny?


W zależności od potrzeb, możemy się zdecydować na lite, całoroczne ogrodzenie (np. bukszpan, żywotnik), sezonowe, zielone lub kolorowe ściany (np. ligustr, grab, buk, dereń, pecherznica), malownicze, szybko rosnące pnącza (np. bluszcz pospolity, winobluszcz, rdest Auberta, milin amerykański), barwne, kwitnące kępy krzewów (np. forsycja, tawuła, lilaki, krzewuszki, hortensje, różaneczniki) czy też naturalnie piękne, szeleszczące trawy (np. miskanty). Wszystko zależy od tego, gdzie planujemy je posadzić i czemu będą służyły. Jeśli ich zadaniem będzie jedynie podział ogrodu na strefy, wystarczą niewysokie, nawet ok. 40-50 rośliny jak np. tawuły japońskie czy niskie odmiany berberysu lub bukszpanu. Jeśli oczekujemy od roślin szybkiego wzrostu w celu pokrycia altany lub siatki ogrodzeniowej, wybierzmy pnącza, które nawet w ciągu jednego sezonu potrafią zapewnić nam upragnioną prywatność (np. bluszcz, rdest Auberta czy winobluszcz). Nie zawiedziemy się też, sięgając po pnącza jednoroczne jak np. wilce, kobee pnące czy thunbergie. Jeżeli natomiast zależy nam na solidnym, gęstym żywopłocie, którego zadaniem będzie całoroczna ochrona, zdecydujmy się na gatunki zimozielone jak wysokie bukszpany, cisy czy tuje. Kiedy wystarczy nam jednak, aby żywopłot spełniał swoją rolę tylko w sezonie, wybierzmy buki, graby, pecherznice, derenie czy ligustry. Malownicze i mniej regularne osłony, w postaci pięknych, barwnych plam, mogą nam natomiast zapewnić kwitnące krzewy takie jak forsycja, krzewuszka czy tawuła wczesna. Natomiast do stworzenia romantycznego, relaksacyjnego zakątka, doskonale nadają się wysokie trawy (np. miskanty), których subtelny szelest kojarzy się z latem i beztroskim wypoczynkiem.

Żywopłot - tuje

Żywopłot - tuje

Wybór miejsca


Zanim jednak przystąpimy do pracy, powinniśmy się do tego nieco przygotować. Przede wszystkim wybierzmy dla roślin odpowiednie miejsce. Nie sadźmy gatunków o pstrych liściach i wysokich wymaganiach świetlnych w cieniu, gdyż będą tam źle rosły, słabo kwitły i często chorowały, a ich liście strącą intensywna barwę. Roślin źle znoszących niskie temperatury, nie sadźmy natomiast w miejscach odkrytych i przewiewnych, bo mogą zostać trwale uszkodzone w okresie zimy. Pamiętajmy również, że w przypadku wielu gatunków, wymagane jest ich coroczne cięcie, niekiedy nawet kilka razy w sezonie (np. ligustry, bukszpany, tuje). Tak więc jeśli nie bardzo mamy czas na takie zabiegi, wybierzmy rośliny, które będą mogły rosnąć w kępiastej, naturalnej formie np. tawuły wczesne czy forsycje.


Sadzenie roślin


Przed przystąpieniem do wsadzenia roślin, warto jest ich korzenie lub cała bryłę namoczyć w wodzie, a w tym czasie wykopać odpowiedni dół. Jeżeli będziemy sadzić je w prostej linii np. wzdłuż ogrodzenia, warto rozciągnąć linkę i wykopać jeden, długi rów o odpowiedniej głębokości. Jeśli sadzimy pojedyncze rośliny, wykopujemy dołki specjalnie dla nich. Głębokość na jaką kopiemy, nie powinna być dużo większa, niż bryła korzeniowa rośliny, tak, aby szyjka korzeniowa mogła znajdować się na poziomie gruntu. Dno dołka lub rowku wypełniamy żyzną, przekompostowaną ziemią i podlewamy. Następnie umieszczamy kolejno rośliny, zalewamy nieco wodą i zasypujemy warstwą ziemi dobrej jakości. Posadzone rośliny solidnie podlewamy. W przypadku wielu gatunków, konieczne jest mocne przycięcie pędów po posadzeniu (nawet o połowę), co będzie sprzyjało zagęszczaniu się żywopłotu od samego dołu (np. ligustr, bukszpan).

Efektowny żywopłot

Efektowny żywopłot czytaj dalej...

Koniecznie zobacz