Prawidłowe przycinanie tui krok po kroku

Jesteś tutaj:

Prawidłowe przycinanie tui krok po kroku

3,3/5 (2395 ocen)

Tuja jest rośliną chętnie zasadzaną w ogrodach, ponieważ jest niewymagająca i mrozoodporna. Liście tui nie brązowieją, dlatego dobrze wyglądają w zimowym ogrodzie, sadzona gęsto w grupie np. w formie żywopłotu.

Tuja jest rośliną łatwą w uprawie, chociaż czasami brakuje nam wiedzy na temat tego jak i kiedy ją przycinać. Przycinanie tui jest bardzo ważnym elementem uprawy, dlatego, że skrócenie pędów zbyt mocno lub w nieodpowiednim momencie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny. Aby tego uniknąć poniżej podajemy kilka ważnych informacji, które trzeba znać, jeżeli chcemy zabrać się do cięcia tui.
 

Przycinanie tui krok po kroku
 

Istnieje wiele odmian tui, ale tutaj będziemy się zajmować tą najczęściej występującą w polskich ogrodach, czyli tują szmaragdową.

Pierwsze cięcie wykonujemy, kiedy tui nie zagrażają już przymrozki, czyli w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Ważne jest, żeby pierwszy raz przyciąć tuję przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Jeżeli chcemy, żeby tuja pięknie się rozrosła, powinniśmy skrócić jej czubek oraz boczne pędy o ok. połowę długości. Jednocześnie pozbądźmy się uschniętych i uszkodzonych gałązek.

Drugie cięcie wykonujemy mniej więcej w czerwcu, kiedy młode pędy osiągną kilkanaście centymetrów. Powinniśmy je skrócić tym razem o 2/3 długości.

Ostatnie cięcie powinno wypaść pod koniec lipca, najpóźniej w połowie sierpnia. Nie powinniśmy ciąć tui po tym terminie, ponieważ rany się nie zagoją i roślina nie będzie przygotowana do zimowania. Trzecie cięcie polega na skróceniu pędów tylko o 1 cm.


Tuje

Tuje

Jak przygotować tuję do nadania jej odpowiedniego kształtu?

Tuja ma wiele dekoracyjnych możliwości. Z tui można formować różne kształty, ponieważ jest rośliną o dość dużych rozmiarach i ma miękką teksturę liści.

Dla początkujących osób najłatwiej będzie uformować stożek lub kulę, a bardziej doświadczeni mogą pokusić się o spiralę albo kształt trzech kul nałożonych na siebie.
  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz