Kiedy i jak przesadzać tuje? Prawidłowe przesadzanie tui

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak przesadzać tuje? Prawidłowe przesadzanie tui

3,4/5 (1115 ocen)

Wdzięczne zimozielone żywotniki można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicach. Niekiedy zachodzi potrzeba przeniesienia naszego drzewa lub krzewu w inne miejsce. Aby taka operacja zakończyła się sukcesem, warto wiedzieć, jak i kiedy przesadzać tuję.


Wybór stanowiska


Większość żywotników preferuje stanowiska słoneczne lub częściowo ocienione. Wszystkie drzewa i krzewy wywodzące się z tego rodzaju są dość wrażliwe na suszę. Szczególnie świeżo przesadzane okazy wymagają regularnego nawadniania – nie tylko w czasie upałów, ale również przed zimą. Tuje nie mają wygórowanych wymagań co do rodzaju podłoża, ale najlepiej przyjmują się w dość żyznej, wilgotnej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej glebie.


Termin przesadzania


Najkorzystniejszy czas na przenoszenie do gruntu iglaków o odsłoniętych bryłach korzeniowych (tzw. balotów) trwa od końca sierpnia do połowy października – wtedy gleba jest dobrze nawodniona, a temperatura na tyle niska, że nie zachodzi intensywna transpiracja, rośliny są zatem mniej podatne na przesychanie. Żywotniki z odsłoniętymi bryłami korzeniowymi można sadzić również wiosną – od końca marca do pierwszej połowy maja. Okazy rosnące w donicach przesadzamy natomiast przez cały sezon wegetacyjny, najpóźniej w pierwszej połowie października. Ograniczenie to nie dotyczy gatunków całkowicie mrozoodpornych, takich jak tuja zachodnia.

Uwaga: okazy uprawiane w pojemnikach, pozbawione młodych, cienkich korzeni, traktujemy jak drzewa balotowane i przesadzamy tylko wiosną oraz jesienią.


Technika sadzenia


Przed przesadzeniem żywotnika spulchniamy podłoże na nowym stanowisku. Jeśli jest zbite lub zbyt luźne, można zmieszać je z rozdrobnionym kompostem bądź substratem torfowym. Na kilka godzin przed przenosinami obficie podlewamy nasze tuje. Podczas sadzenia pamiętajmy, że powierzchnia bryły korzeniowej powinna znaleźć się na równi z powierzchnią podłoża. Jedynie w przypadku jesiennego terminu przesadzania umieszczamy drzewka o 3-5 cm głębiej niż rosły w donicy. Po sadzeniu obficie nawadniamy tuje i ściółkujemy je korą bądź grubą warstwą torfu.

Tuje


Przesadzanie okazów uprawianych w pojemnikach


Karłowe odmiany żywotników można uprawiać w doniczkach o głębokości 40-50 cm. Takie drzewa i krzewy sadzimy w kwaśnym podłożu, przygotowanym z ziemi kompostowej, kory i gliny, zmieszanych w proporcji 2:1:1. Na dnie pojemnika koniecznie powinna znaleźć się warstwa żwiru lub keramzytu. Świeżo przesadzoną tuję należy obficie podlać, a gdy podłoże osiądzie, często konieczne okazuje się dołożenie ziemi i ponowne nawodnienie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz