Popularne rodzaje i odmiany tui

Jesteś tutaj:

Popularne rodzaje i odmiany tui

3,4/5 (487 ocen)

Rodzaj tujażywotnik, należący do rodziny cyprysowatych, obejmuje 5 gatunków zimozielonych iglastych drzew i krzewów, pochodzących z Azji (Korea, Chiny, Japonia) oraz Ameryki Północnej. Rodzaje i odmiany tui cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli ogrodów, ze względu na szerokie możliwości zastosowań. W ogrodnictwie i architekturze krajobrazu stosowane są przede wszystkim odmiany pochodzące od 3 gatunków: żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis), żywotnika wschodniego (Thuja orientalis) i żywotnika olbrzymiego (Thuja plicata). Wyselekcjonowane odmiany tui różnią się siłą wzrostu i pokrojem korony.

Są wśród nich formy o pokroju krzaczastym lub drzewiastym, stożkowatym, kulistym, jajowatym oraz kolumnowym. Mają także zróżnicowaną barwę ulistnienia w formie łusek, od jasnozielonej do ciemnozielonej, a także niebieskawą i złocistożółtą. Niektóre charakteryzują się także zmienną barwą w zależności od pory roku. Na wiosnę są intensywnie złocistożółte lub zielone, a jesienią stają się miedziane lub brązowawe. Inne mniej znane gatunki, znane głównie kolekcjonerom to żywotnik koreański (Thuja koraiensis) i żywotnik japoński (Thuja standishii).


Odmiany


Rodzaje i odmiany tui pomimo bardzo zróżnicowanego pokroju często należą do tego samego gatunku. Charakterystyka gatunków i wybranych odmian, chętnie sadzonych w architekturze zieleni przedstawia się następująco.

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis)

Drzewo o szybkim wzroście, naturalnie dorastające do 15 m wysokości, a w uprawie zazwyczaj 2 m. Kształt korony wąskostożkowaty. Gałązki pokryte silnie spłaszczonymi, drobnymi, łuskowatymi igłami. Łuski z wierzchu błyszczące, zielone, a od spodu jaśniejsze, matowozielone. Podłużne, wyprostowane szyszki, długości 1 cm, złożone są z 8-10 łusek, początkowo barwy żółtozielonej, a po dojrzeniu brązowe. W obrębie tego gatunku wyselekcjonowano najwięcej odmian, powszechnie sadzonych w ogrodach i w zieleni miejskiej. Przyjmują one różnorodne kształty, od kulistych przez jajowate, do stożkowatych i kolumnowych. Do odmian kulistych należą:
 

Odmiana

Wymiary/wysokość po 10 latach (m)

Ulistnienie

Danica

0,5-0,7 x 0,5

łuski jasnozielone, zimą lekko brązowieją

Globosa

1,5 x 1,5

łuski jasnozielone

Golden Tuffet

0,4 x 0,6

łuski zielone, młode przyrosty złocisto pomarańczowe

Golden Globe

1,0x1,0

łuski złocistożółte

Hoseri

0,5 x 0,5

łuski ciemnozielone

 

W tej grupie znajduje się również szeroka gama odmian wąsko- lub szerokostożkowatych, w tym:

Odmiana

Wymiary/wysokość po 10 latach (m)

Ulistnienie

Compacta

2,0 x 1,0

łuski niebieskawozielone

Europe Gold

2,0 x 0,8

łuski złocistożółte

Filiformis

1,5-2,0

łuski czystozielone; pędy długie, nitkowate

Janed Gold

2,5-3,0 x 1,5

łuski złocistożółte

Spiralis

2,0-3,0

łuski ciemnozielone; pędy śrubowato skręcone

Sunkist

1,0-2,0

łuski złocistożółte

Rheingold

0,8-1,0

łuski złocistożółte z bursztynowym odcieniem, zimą brunatniejące

 

Dużą popularnością cieszą się również odmiany żywotnika zachodniego, prawie idealnie przybierające kształt kolumny, w tym:

Odmiana

Wysokość po 10 latach (m)

Ulistnienie

Aurescens

2,0-3,0

łuski złocistożółte

Brabant

2,0-3,0

łuski jasnozielone

Columna

2,5-3,5

łuski ciemnozielone

Fastigiata

2,5-3,0

łuski jasnozielone

Smaragd

2,0-3,0

łuski intensywnie zielone, niemal szmaragdowe; pędy wachlarzowato rozgałęzione

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz