Cięcie perukowca podolskiego - jak i kiedy?

Jesteś tutaj:

Cięcie perukowca podolskiego - jak i kiedy?

3,4/5 (579 ocen)

Perukowiec (Cotinus) to niezwykle dekoracyjny krzew soliterowy o czerwonych bądź zielonych liściach i puszystych owocostanach. Ta piękna i odporna na niesprzyjające warunki uprawy roślina nie wymaga regularnego cięcia. Na ogół decydujemy się na ten zabieg jeśli nie chcemy, aby rozrastała się swobodnie albo planujemy nadać jej formę drzewka.


Kiedy i jak ciąć?


Perukowce przycinamy najczęściej w celu usunięcia pojedynczych pędów, zaburzających pokrój rośliny oraz elementów uschniętych bądź wykazujących oznaki choroby. Jeżeli krzew staje się ekspansywny, można wykonać również cięcie ograniczające jego wzrost. Wszystkie te zabiegi przeprowadzamy wiosną. Do cięcia potrzebujemy nie tylko sekatora. Przydatny będzie również dobrze naostrzony nóż, którym należy oczyszczać rany po usunięciu pędów. Miejsca te warto ponadto zabezpieczyć kitem lub posmarować balsamem, który przyspieszy gojenie.


Cięcie formujące


Perukowiec podolski dorasta do 3-4 m. W dużym ogrodzie może rosnąć swobodnie, ale jeśli chcemy ograniczyć jego rozrost, wiosną – najpóźniej w kwietniu – skracamy młode pędy. Przycinamy je tuż nad pąkiem zwróconym na zewnątrz. Gałęzie skracamy również podczas prześwietlania krzewu, które możemy wykonać raz na kilka lat.

Perukowiec podolski

Perukowiec


Formowanie drzewka


Jeśli chcemy nadać perukowcowi podolskiemu kształt drzewka, wybieramy pęd rosnący pionowo do góry, a pozostałe przycinamy tuż przy ziemi. Następnie co roku wykonujemy cięcie pędów bocznych, aby nadać im postać korony.

Perukowiec (Cotinus)

Perukowiec

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz