Pigwowiec - praktyczne porady o sadzeniu i rozmnażaniu

Jesteś tutaj:

Pigwowiec - praktyczne porady o sadzeniu i rozmnażaniu

3,5/5 (1713 ocen)

Pigwowce to bardzo ciekawe, ozdobne krzewy liściaste, które ze względu na piękne kwiaty i aromatyczne owoce, chętnie uprawia się w ogrodach. W Polsce najczęściej spotyka się trzy z nich: pigwowca okazałego nazywanego też chińskim lub właściwym (Chaenomeles speciosa), pigwowca japońskiego (Chaenomeles japonica) oraz najbardziej popularnego, pigwowca pośredniego (Chaenomeles ×superba) będącego mieszańcem obu powyższych gatunków. Rośliny różnią się między sobą wysokością, barwą kwiatów i wielkością liści, ale mają dość zbliżone oczekiwania uprawowe i są dostatecznie odporne na niskie, zimowe temperatury panujące w naszym kraju.


Wymagania uprawowe


Pigwowce nie są roślinami bardzo wymagającymi, ale mają pewne konkretne oczekiwania uprawowe i jeśli zostaną posadzone na niewłaściwym stanowisku lub w nieodpowiednim podłożu, będą słabo kwitły i mogą zacząć chorować. Krzewy najlepiej czują się na glebach żyznych, ciepłych, przewiewnych, głęboko uprawionych, stosunkowo wilgotnych (ale nie mokrych) i posiadających obojętny lub lekko kwaśny odczyn pH. Nie tolerują gleb ciężkich, mokrych i gliniastych ani jałowych piasków. Dla pigwowców nieodpowiednie są także gleby zasadowe, gdyż rośliny uprawiane w takim miejscu szybko zapadają na chlorozę. Krzewy oczekują również osłoniętych przed wiatrem, ciepłych i słonecznych stanowisk. Ze względu na słaby system korzeniowy, źle znoszą przesuszanie i zachwaszczenie, dlatego warto je ściółkować.

Kwitnące pigwowce

Kwitnące pigwowce


Przygotowanie stanowiska


Aby uzyskać piękne i wspaniale kwitnące pigwowce, przed sadzeniem należy przygotować dla nich odpowiednie stanowisko. Kiedy już znajdziemy w ogrodzie dostatecznie słoneczne i ciepłe miejsce, musimy przystąpić do przygotowania podłoża. W pierwszej kolejności należy sprawdzić pH gleby, na której zamierzamy uprawiać rośliny (np. za pomocą kwasomierzem glebowym), gdyż krzewy nie lubią gleb zasadowych. Jeśli odczyn podłoża jest zbyt wysoki, należy je lekko zakwasić za pomocą nawozu siarkowego, najlepiej do poziomu pH 5,6 – 6,6. Poza tym glebę należy też głęboko spulchnić, wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem i dokładnie odchwaścić, usuwając przede wszystkim wszystkie chwasty wieloletnie (pigwowce są bardzo wrażliwe na zachwaszczenie).


Sadzenie


W tak przygotowane podłoże możemy już posadzić sadzonki pigwowca. Rozstaw przy sadzeniu należy dobrać do pokroju i siły wzrostu danego gatunku lub odmiany oraz do rodzaju uprawy. Krzewy na formowany żywopłot sadzi się zwykle co 50 cm., natomiast rośliny przeznaczone do uprawy w grupie lub w kompozycji umieszcza się z reguły co 1-1,5 m.. Warto też pamiętać o przycięciu pędów młodych roślin mniej więcej o połowę, co przyczyni się do lepszego ich rozkrzewienia.

Owoce pigwowca japońskiego

Owoce pigwowca


Rozmnażanie


Gotowe sadzonki pigwowców można zakupić niemal w każdym centrum ogrodniczym, kiedy jednak planujemy wykorzystać rośliny do założenia żywopłotu czy utworzenia szpaleru, koszt takiej inwestycji może być dość wysoki, dlatego warto spróbować samodzielnie rozmnożyć te ciekawe krzewy ozdobne.

- z nasion

Jedną z najprostszych metod rozmnażania pigwowców jest wysiew nasion. Po zbiorze dojrzałych owoców (X-XII), należy je rozdrobnić i wydobyć z nich nasiona. Oczyszczone nasiona (przepłukane i odcedzone na sicie) należy od razu wysiać do gruntu lub przechować w suchym i chłodnym miejscu, a przed planowanym, zwykle wiosennym siewem, poddać 2-3 miesięcznej stratyfikacji w niskich temperaturach (nasiona zmieszane z lekko wilgotnym piaskiem przetrzymujemy w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze ok. 4°C). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz