Sadzenie aronii czarnoowocowej

Jesteś tutaj:

Sadzenie aronii czarnoowocowej

3,6/5 (33 ocen)

Uprawa aronii czarnej nazywanej też czarnoowocową (Aronia melanocarpa Elliott) staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna, chociaż nadal opiera się głównie na hodowli amatorskiej, prowadzonej w przydomowych ogrodach. Ten atrakcyjny, pochodzący z Ameryki Północnej krzew owocowy, zasługuje jednak na większą uwagę, gdyż jego jadalne, czarne owoce są bogatym źródłem cennych składników odżywczych. Znajdziemy w nich między innymi szereg witamin (P oraz C, B i E) i makro oraz mikroelementów (np. potas, fosfor, żelazo, magnez, miedź, molibden, bor), a także antocyjany, garbniki, kwasy organiczne, cukry i pektyny. Dzięki takiemu bogactwu składników, owoce posiadają właściwości antynowotworowe, przeciwkrwotoczne, przeciwmiażdżycowe i przeciwwirusowe. Ich spożywanie polecane jest szczególnie osobom narażonym na przewlekły stres oraz cierpiącym na nadciśnienie, wysoki poziom złego cholesterolu, choroby układu krążenia oraz choroby układu pokarmowego.


Wymagania uprawowe


Ze względu na niewielkie wymagania aronii, uprawa krzewu jest bardzo prosta i rzadko kończy się niepowodzeniem. Rośliny najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych (gatunek światłożądny) oraz na żyznych, wilgotnych i zasobnych w składniki pokarmowe podłożach, ale równie dobrze poradzą sobie na większości typowych gleb ogrodowych, posiadających lekko kwaśne lub obojętne pH. Nie będą dobrze rosły jedynie w cieniu i na bardzo mokrych lub wyjątkowo suchych glebach, o zdecydowanie zasadowym lub kwaśnym odczynie pH. Aronie doskonale znoszą też niskie temperatury i wiosenne przymrozki, bardzo dobrze reagują na cięcie, nie są wrażliwe na choroby i błędy uprawowe oraz rzadko są atakowane przez szkodniki. Tolerują także przejściową suszę, choć przedłużający się okres niedoboru wilgoci, może negatywnie wpłynąć na jakość owoców i wielkość plonu, dlatego w suche lata rośliny będą wymagały dodatkowego nawadniania.


Krzew aronii

Krzew aronii


Wybór sadzonek


Pomimo iż aronie są roślinami mało wymagającymi, staranność przy wyborze sadzonek i właściwa opieka po posadzeniu krzewów, w przyszłości zagwarantuje nam lepsze efekty uprawy i obfitsze zbiory owoców. Najlepszą porą na zakup i sadzenie krzewów jest jesień (X-IX), gdyż wtedy rośliny mają większą szansę na dobre zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu i szybszy start wegetacji w kolejnym sezonie. Posadzone wiosną (III-IV) mogą cierpieć z powodu braku wilgoci, co zwykle wpływa negatywnie na ich prawidłowy wzrost i rozwój. Do założenia plantacji najlepiej wybierać dorodne, silne, dobrze rozkrzewione, dwuletnie sadzonki o wielu pędach i mocnym systemie korzeniowym. Takie rośliny po posadzeniu nie wymagają radykalnego cięcia, w przeciwieństwie do drobnych, słabo rozkrzewionych i niezbyt silnie ukorzenionych krzewinek, które wiosną po posadzeniu należy przyciąć nawet nad 2-3 oczkiem ponad ziemią. Jeśli zdecydujemy się na rośliny rozmnażane z siewu, pierwszy plon zbierzemy z nich dopiero po ok. 4-5 latach uprawy (w szkółkach taki materiał posiada na ogół pojedynczy pęd oraz kilka drobnych korzonków), kiedy natomiast wybierzemy sadzonki pozyskane wegetatywnie, owoce możemy z nich zebrać już w drugim bądź trzecim roku po posadzeniu.

Owocująca aronia

Owocująca aronia
Technika sadzenia i pielęgnacja roślin


Planując uprawę roślin w rzędach, krzewy należy sadzić nie gęściej niż co 1,5 m., zachowując odstęp między rzędami ok. 3 m. Sadzonki przed wysadzeniem do gruntu dobrze jest umieścić na kilka godzin w wodzie, co pozwoli im pobrać dostatecznie dużo wilgoci i przetrwać bez szwanku pierwsze kilka dni w nowym miejscu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz