Przycinanie krzewów aronii

Jesteś tutaj:

Przycinanie krzewów aronii

3,4/5 (110 ocen)

Aronia czarna nazywana też aronią czarnoowocową (Aronia melanocarpa Elliott) to niezwykle cenny, choć jeszcze stosunkowo rzadko spotykany w naszych ogrodach, krzew owocowy. Przyjmuje się, że jego ojczyzną jest Ameryka Północna, chociaż obecnie roślinę można też spotkać na terenie Rosji oraz w wielu krajach Europy.


Warunki uprawy


Uprawa aronii nie jest trudna, gdyż roślina nie posiada żadnych szczególnych wymagań. Dobrze radzi sobie na różnych typach gleb i w różnych środowiskach, choć preferuje podłoża stosunkowo wilgotne i żyzne oraz stanowiska słoneczne (na których owocuje najlepiej). Dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie, przejściową suszę (chociaż wtedy może pogorszyć się jakość owoców) i niskie temperatury. Jest też odporna na choroby i rzadko atakowana przez szkodniki. Kwiaty aronii nie są szczególnie wrażliwe na wiosenne przymrozki, a rośliny dość dobrze znoszą ewentualne błędy uprawowe. Krzewy rozmnażane przez wysiew nasion wchodzą w okres owocowania w 4-5 roku po posadzeniu, natomiast rośliny uzyskane metodą wegetatywną (z sadzonek pędowych, odkładów lub odrostów korzeniowych), mogą wydać pierwsze owoce już w 2 lub 3 roku uprawy. Owoce dojrzewają jesienią (IX), jednak można je także zbierać po pierwszych przymrozkach, ponieważ niskie temperatury powodują złagodzenie ich cierpkiego smaku.

Krzew aronii

Krzew aroniiCięcie i odmładzanie krzewów


Aronia czarna jest dość wysokim, rozłożystym i mocno rozgałęzionym krzewem (2-3 m.), mającym tendencję do wydawania licznych odrostów korzeniowych. Po kilku latach może wytworzyć nawet do 10-40 gałęzi, silnie się zagęszczając, dlatego jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w jej uprawie jest systematyczne i właściwe cięcie. Dobrze wykonany zabieg pozwala zachować ładny pokrój krzewów oraz wpływa korzystnie na jego wzrost, zdrowotność i owocowanie. Pierwsze cięcie aronii wykonujemy wiosną po posadzeniu roślin, przycinając wszystkie pędy mniej więcej o 1/3 (u słabo rozwiniętych sadzonek lub na słabszej glebie nawet o połowę, najlepiej nad 2-3 pąkiem), co pobudzi roślinę do silniejszego rozkrzewiania się i lepszego zawiązywania owoców. W kolejnych latach uprawy systematycznie usuwamy wszystkie pędy chore, pokładające się, uszkodzone, słabe i stare, starając się pozostawić na krzewie jedynie najsilniejsze gałęzie w wieku od 2 do 6 lat, gdyż to właśnie z nich zbierzemy najwięcej zdrowych i dorodnych owoców. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz