Wiosenne przymrozki

Jesteś tutaj:

Wiosenne przymrozki

3,4/5 (105 ocen)

Wiosna jest bardzo ciekawym i jednocześnie bardzo pracowitą porą dla każdego posiadacza ogrodu, albo działki. W tym okresie wszystko budzi się do życia i jednocześnie musimy zacząć o to dbać. Zadanie to nie zawsze jest łatwe, szczególnie, jeżeli w tym czasie będziemy natrafiać na różnego rodzaju przeszkody. Jedną z takich kłód rzucanych nam pod nogi mogą być wiosenne przymrozki, które nie tylko nie pozwalają nam na rozpoczęcie niektórych prac, ale również mogą skutecznie zniszczyć wysiłki, które już włożyliśmy w nasz ogród. Każdy, a szczególnie początkujący ogrodnik powinien mieć się na baczności, a podstawowe informacje zawarte w treści tego artykułu powinien wziąć sobie do serca.


Jakie przymrozki?


Jeżeli chcemy mówić o przymrozkach, warto jest rozróżnić na początek trzy podstawowe rodzaje przymrozków. Przede wszystkim mogą występować przymrozki wiosenne, a także przymrozki przygruntowe. Pierwsze z nich mają miejsce, gdy temperatura mierzona na wysokości 2 metry nad poziomem gruntu jest niższa niż 0oC, druga natomiast, gdy mamy do czynienia z takimi temperaturami tuż przy samym gruncie, około 5 cm nad ziemią. Dodatkowo możemy spotkać się z pojęciem przymrozków gruntowych. Oznacza to, iż sam grunt ma temperaturę 0oC lub niższą.

Zjawiskiem całkiem normalnym jest występowanie wszystkich trzech opisanych wyżej przymrozków jednocześnie lub dwóch ostatnich razem. Raczej natomiast nie zdarza się, aby np. przymrozki wiosenne (zwane czasami również przymrozkami późnymi), występowały bez przymrozków przygruntowych.


Kiedy i gdzie występują przymrozki?


Oczywistym jest, że im wcześniej, tym większe ryzyko, iż spotkają nas przymrozki. Jednak początek wiosny nie jest jedynym okresem, kiedy można się ich spodziewać. Bardzo niskie temperatury w kwietniu w naszej strefie klimatycznej wcale nie są niczym nadzwyczajnym, ale lokalnych przymrozków można spodziewać się nawet w połowie maja. Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii, na większości i terenów naszego kraju ostatnie wiosenne przymrozki występują najpóźniej pod koniec kwietnia, a przymrozki przygruntowe na początku maja. Należy jednak wyodrębnić również takie tereny jak Warmia i Mazury, część wybrzeża, a także Sudety oraz Karpaty, gdzie średnio ostatni wiosenne przymrozki trafiają się po 10, a czasem nawet po 15. maja, natomiast w sporadycznych przypadkach przymrozki przygruntowe mogą wystąpić nawet po 20. maja.

Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu naszej działki, najbardziej narażonymi na niskie temperatury miejscami są zagłębienia, w którym może powstawać zjawisko zastoiska mrozowego, a także tereny otwarte, gdzie niskie temperatury są wzmacniane przez powiewy wiatru, które przyśpieszają przemarzanie roślin.

Wiosenny przymrozek


Czemu przymrozki są takie niebezpieczne?


Przymrozki mogą wyrządzić dla naszych roślin wiele szkód. Oczywiście im roślina bardziej wrażliwa, tym łagodniejsze przymrozki mogą być dla niej już śmiertelne. Zamarzająca w roślinach woda powoduje, iż cały pęd może obumrzeć, a w gorszych przypadkach dotyczy to całego okazu. Z roślin uprawnych najbardziej narażone są między innymi: kukurydza, ziemniaki, fasola, gryka oraz proso. Wrażliwa jest również większość warzyw, a np. ogórki, pomidory, czy dynie mogą ginąć nawet przy najłagodniejszych temperaturach ujemnych. Bardziej odporne na mrozy są drzewa, jednak nawet one mogą tracić swoje pąki, jeżeli przymrozki przytrafią się w okresie ich wiosennego wzrostu. Najbardziej narażone są drzewa owocowe wcześnie kwitnące, takie jak czereśnie, morele, czy brzoskwinie, ale przymrozkom mogą również ulec sady z jabłoniami, gruszami, a także plantacje porzeczek oraz truskawek. Głównymi efektami działania przymrozków jest zniszczenie pąków, przez co owocowanie jest mniej obfite, a w skrajnych przypadkach może całkowicie nie nastąpić. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz