Rozsada i sadzonki pomidorów

Jesteś tutaj:

Rozsada i sadzonki pomidorów

3,5/5 (282 ocen)

Pomidory to jedne z najchętniej kupowanych i sadzonych na działkach warzyw. Czerwone, kuliste owoce z własnego ogródka są cenione, ze względu na soczysty, jędrny i bardziej aromatyczny miąższ. Aby odnieść sukces w uprawie pomidorów i uzyskać wysoki plon owoców, należy przygotować rozsadę dobrej jakości. Rozsada pomidorów zakładana jest z wysiewu nasion do  pojemników, umieszczanych w ogrzewanych pomieszczeniach. Do upraw amatorskich dostępny jest szeroki wybór sadzonek pomidorów, różniących się pokrojem rośliny oraz wielkością, barwą i kształtem owoców. Są wśród nich odmiany karłowe lub silnie rosnące, wielko-, średnio- i drobnoowocowe. Ponadto poszczególne odmiany pomidorów różnią się budową grona. Niektóre z nich tzw. gałązkowe składają się z kilkunastu-kilkudziesięciu owoców, a pozostałe zawierają w gronie po kilka sztuk owoców. Jeśli jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju roślin, warto pokusić się o przygotowanie własnej rozsady pomidorów.


Przygotowanie rozsady


Czas przygotowywania rozsady dla tradycyjnych uprawach glebowych trwa 5-8 tygodni. Należy zapewnić wówczas odpowiednie warunki do kiełkowania nasion i wzrostu roślin. Podłoże do produkcji rozsady w chwili wysiewu nasion powinno mieć temperaturę 22-25ºC, a w dalszych fazach produkcji – po wschodach i pikowaniu – temperaturę obniża się do 16-20ºC. Ważne jest także utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i podłoża – około 80%.

Wybór podłoża i pojemników


Do produkcji rozsady najczęściej używa się torfu wysokiego i jego mieszanek np. z piaskiem w stosunku 4:1. Przed zastosowaniem substrat torfowy należy zwapnować i wymieszać z gotową mieszanką nawozową. Do przygotowywania rozsady można wykorzystać naczynia takie jak tacki, skrzynki oraz plastikowe lub torfowe wielodoniczki o pojemności komórek 90 cm3. Przydatne w tym celu są również miniszklarenki. Warstwa podłoża do wysiewu nasion powinna mieć grubość 6-10 cm.

Rozsada pomidorów

Rozsada pomidorów


Wysiew nasion i pikowanie siewek


Termin siewu nasion pomidorów pod osłonami przypada na marzec i początek kwietnia. Przygotowując tzw. rozsadę rwaną nasiona wysiewa się na tacki lub do skrzynek rzutowo, a następnie po wschodach pozostawia się siewki w rozstawie 6x6 lub 8x8 cm.

Natomiast w wielodoniczkach i miniszklarenkach nasiona umieszcza się punktowo, na głębokość 0,5-1,0 cm. W przypadku wysiewu do palet wielodoniczkowych wyeliminowany jest etap pikowania. Utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności zapewni przykrycie naczyń folią lub szybką, które codziennie należy odkrywać do momentu odparowania skroplonej pary wodnej.

Po około 2 tygodniach od wschodów i ukazania się pierwszych liści, przeprowadzamy pikowanie siewek. Siewki przenosi się do skrzynek, plastikowych lub torfowych doniczek o średnicy 8-10 cm lub do specjalnych pierścieni z PCW, wypełnionych podłożem. Naczynia torfowe i pierścienie można umieszczać w podłożu razem z rośliną. Po przepikowaniu siewki podlewamy i na 1-2 dni możemy okryć woreczkami foliowymi w celu ułatwienia regeneracji systemu korzeniowego.

 

Zobacz także: Odmiany pomidorów


Dalsza pielęgnacja rozsady


W dalszych etapach produkcji rozsady pielęgnacja polega na utrzymywaniu odpowiedniej temperatury, wilgotności, zapewnieniu dostatecznej ilości światła oraz nawożeniu. Nawadnianie należy przeprowadzać regularnie, tak aby nie doprowadzić do nadmiernego zalania ani przesuszenia podłoża. Konieczne jest zasilanie rozsady nawozami płynnymi tj. Florovit czy Ekolist Standard. Dokarmianie rozpoczyna się po około 7 dniach. Pomidory zazwyczaj prowadzi się na jeden pęd, uszczykując wszystkie pędy boczne wyrastające z kątów liści. Rzadziej prowadzi się je na dwa pędy. Wówczas uszczykuje się stożek wzrostu wyrastający ponad rozłożonymi liścieniami. W przypadku odmian silnie rosnących, o wiotkich pędach przydatne jest stosowanie podpór w postaci cienkich patyczków. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz