Przycinanie pomidorów - istotnie wpływa na plonowanie

Jesteś tutaj:

Przycinanie pomidorów - istotnie wpływa na plonowanie

3,4/5 (2171 ocen)

Przycinanie pomidorów jest zabiegiem niezbędnym do uzyskania wysokich plonów. Zbyt duży rozrost masy zielonej utrudnia owocom dostęp do światła, odpowiednie wietrzenie i przesychanie, co skutkuje osłabieniem plonowania i występowaniem chorób.


Cięcie pędów


Wysokie odmiany można prowadzić na 1, 2 lub 3 pędy. Pierwszy sposób, zalecany w uprawie pomidorów wczesnych, polega na usunięciu wszystkich pędów poza głównym. Pozostałe metody stosuje się w pielęgnacji odmian późnych. Zostawiamy wtedy również drugi pęd, który wyrasta pod pierwszym gronem, a niekiedy i trzeci, wybijający z kąta pierwszego liścia.

Pomidory karłowe prowadzi się zazwyczaj na 3-4 pędy, ale jeśli zależy nam na wczesnym zbiorze owoców, można zastosować uprawę na 1 pęd i 2-3 grona owoców, co znacznie przyspieszy ich dojrzewanie.

Niezależnie od odmiany przez cały sezon wegetacyjny wykonujemy pasynkowanie, czyli usuwanie nowych pędów bocznych, wyrastających z kątów liści. Uszczykujemy je zanim osiągną 3 cm długości, najlepiej jako pąki. Dłuższe pędy należy natomiast odcinać ostrym nożem. Cięcie przeprowadzamy zawsze w godzinach popołudniowych, przy suchej, ciepłej i słonecznej pogodzie, ponieważ wtedy rany goją się najszybciej.

Pamiętajmy, że pomidorów krzaczastych i odmian o drobnych owocach nie musimy przycinać w ogóle.


Usuwanie nadmiaru owoców i liści


Jeżeli pozostawimy na roślinie zbyt wiele dojrzewających gron, nie doczekamy się dorodnych owoców. Prowadząc pomidory na 1 pęd, zostawiamy 4-5 gron, na 2 pędy – po 3 grona, na 3 pędy – po 2 grona na pęd. Po zawiązaniu się najwyższego grona kwiatowego ogławiamy pomidory, zostawiając nad każdym szczytowym gronem 2-3 liście. Zabieg ten zapobiega powstawaniu nowych kwiatów, co wpływa korzystnie na rozwój owoców. Usuwanie wierzchołków nie jest jednak wskazane w przypadku pomidorów wykazujących zmiany chorobowe. Mniejsza liczba zdrowych liści to mniejsze rezerwy zapasowych składników pokarmowych, z których mogą czerpać dojrzewające owoce. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami ogławiania, obrywamy tylko wszystkie nowe zawiązki owoców, pojawiające się nad 4-5, 3 lub 2 gronem, w zależności od tego, ile pozostawiliśmy ich na pędzie. Zabiegu tego nie wymagają odmiany o pokroju określonym, które po wykształceniu 4-6 gron przestają rosnąć. Nie przeprowadzamy go również w uprawie pomidorów o małych owocach.

Po wykształceniu się zawiązków w najniższym gronie, usuwamy dolne liście, które latem zazwyczaj zaczynają wykazywać oznaki porażenia chorobami grzybowymi. Powtarzamy tę czynność pod każdym rozwijającym się gronem, pamiętając, by nie usuwać więcej niż 3-4 liście za jednym razem. Zawsze w pierwszej kolejności obrywamy liście najstarsze.

Przycinanie pomidorów

Przycinanie pomidorów

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz