Uprawa pomidorów

Jesteś tutaj:

Uprawa pomidorów

3,5/5 (114 ocen)

Pomidory pochodzą z Ameryki. Na świecie są uprawiane jako warzywa wieloletnie, zaś w Polsce należą do jednorocznych. Pomidory wchodzą w skład  rodziny Psiankowatych. Owoce osiągają wielkość około 10 cm i wagę do około 0,5 kg. Mogą mieć kolor czerwony, żółty, pomarańczowy lub zielony.

Najlepiej smakują pomidory, które wyhodujemy sami na rabacie w ogrodzie. Najzdrowsze są te, które będą „bez stresu” powoli dojrzewały w pełnym słońcu. Pomidory bardzo lubią rosnąć w słonecznym miejscu usytuowanym po południowej stronie ogrodu lub pola. Każdy w swoim warzywniaku powinien mieć pomidory, kilka krzaczków, malinowe, czerwone podłużne, żółte i koktajlowe. Czerwone podłużne są idealne na przeciery i pomidorówkę.


Uprawa pomidorów


Często bojąc się, że pomidory zniszczą długo padające deszcze i zimne lato sadzimy je w szklarni. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Pomidory, które rosły w szklarni lub tunelu foliowym nie są ani tak smaczne, ani tak zdrowe, jak te które urosły w gruncie.   

Zawsze sadzę pomidory do gruntu z sadzonek, ponieważ tak jest łatwiej.  Często kupuję gotowe w sklepie ogrodniczym. Można jednak samemu wyhodować sadzonki, a co za tym idzie własne pomidory z nasion.

Warto kupować sprawdzone nasiona, te które pochodzą ze znanych i cenionych firm ogrodniczych. Zapewni nam to dorodne warzywa i obfite plony. Można również uzyskać własne nasiona, zbierając je z pomidora, którego jemy. Może plon nie będzie duży, ale satysfakcja ogromna.

Nasiona pod koniec lutego siejemy do małych plastikowych pojemników na przykład po jogurcie, lub większą ilość do dużego pojemnika po lodach. Gdy pojawią się małe roślinki, mające kilka centymetrów, to pikujemy je i przesadzamy każdą roślinkę do oddzielnego pojemniczka. Gdy sadzonki podrosną i się dobrze ukorzenią to sadzimy je do gruntu. Główna łodyga powinna mieć od około 15 do 20 cm długości.


Pomidory - owoce

Pomidory - owoce

Sadzonki warzyw sadzimy do ziemi w odstępie 0,5 metra krzaczek od krzaczka. Jak nieco podrosną to wsadzamy koło nich palik i przywiązujemy do niego pomidory paskiem uciętym z kawałka materiału lub starych rajstop. Palik chroni delikatną łodygę pomidora przed połamaniem.

 

Zobacz także: Odmiany pomidorów - charakterystyka najlepszychZanim posadzimy warzywo powinniśmy nawieźć ziemię kompostem i zmieszać go z ziemią. Ponownie nawozimy podłoże kompostem, gdy  zawiązują się owoce pomidorów.

Podłoże w którym rosną pomidory powinno być bogate w składniki pokarmowe. Najlepsza jest ziemia przepuszczalna i próchniczna.

Warzywa podczas suchych dni należy regularnie podlewać, trzeba używać do tego odstałej wody, czyli takiej która po nalaniu do konewki postoi parę godzin na słońcu i będzie miała temperaturę pokojową. Rośliny podlewamy albo rano, albo po południu, gdy schowa się już słońce, ale nie jest jeszcze tak chłodno, aby roślinom takie podlanie mogło zaszkodzić. Dobrze, jeśli ziemia i ewentualna woda na liściach zdążyły przed nocą przeschnąć.

Nie należy moczyć liści pomidorów przy podlewaniu, gdyż może to spowodować zaatakowanie krzaczków przez zarazę ziemniaczaną.  Ja podlewając pomidory kładę konewkę na ziemi przy krzaczku i leję z niej wodę. W ten sposób nigdy nie moczę liści.

Sadzonki pomidorów

Sadzonki pomidorów


Samo zdrowie


Warto jeść dużo pomidorów, gdyż są one bardzo zdrowe. Zawierają w sobie dużo witaminy C oraz witaminy: A, B, D, E i K, a także sód, wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor chlor oraz miedź. Poza tym mają w sobie przeciwutleniacze, które zapobiegają chorobom nowotworowym. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz