Jesteś tutaj:

Odmiany pomidorów - charakterystyka najlepszych

1Choroby pomidorów - zestawienie

2Nawożenie i podlewanie pomidorów

3Pomidor odmiany Bawole Serce - uprawa i charakterystyka

4Rozsada i sadzonki pomidorów

5Uprawa pomidorów

6Uprawa pomidorów koktajlowych z sukcesem

7Uprawa pomidorów w doniczkach

8Uprawa pomidorów w gruncie

9Właściwe sadzenie pomidorów

Wybór odmian pomidorów jest niezwykle bogaty. Hodowcy nie ustają w wysiłkach, aby w każdym sezonie czymś zaskoczyć działkowców. Oprócz tradycyjnych owoców barwy czerwonej i malinowej na rynku pojawiły się pomidory żółte, pomarańczowe, brązowe, zielone a nawet białe lub paskowane. Wybierając pożądaną odmianę należy pamiętać o jej przeznaczeniu: są pomidory najlepsze do bezpośredniego spożycia, lub polecane na przetwory (soki, przeciery). Pomidory typu koktajlowego będą natomiast idealne do sałatek. Te ostatnie mają drobne owoce o delikatniejszej skórce w porównaniu do innych odmian.

Oprócz koloru, smaku czy kształtu owoców zwróćmy uwagę na typ wzrostu roślin: odmiany samokończące nie będą wymagały uszczykiwania wierzchołków głównych pędów, zaś odmianom o ciągłym wzroście będzie trzeba poświecić nieco więcej uwagi.

Pomidory wysokorosnące, wiotkołodygowe będą potrzebowały palików lub innego rodzaju podpór do prawidłowego wzrostu oraz prowadzenia na 2-3 pędy. Odmiany krzaczaste, sztywnołodygowe nie wymagają usuwania pędów bocznych i same utrzymają ciężar gron z owocami.

Ostatnim kryterium które należy wziąć pod uwagę planując uprawę pomidorów jest termin dojrzewania owoców. Warto zaopatrzyć się w odmiany zarówna wczesne jak i późne, aby zapewnić sobie dostępność owoców przez cały sezon.

Uprawa pomidorów

Uprawa pomidorów


Popularne odmiany pomidorów:


‘Alka’ – wczesna, wiotkołodygowa odmiana typu karłowego o średniej wielkości owocach (ok. 90 gram) bez piętki. Dobrze wiąże owoce w czasie chłodnej i deszczowej pogody.

‘Atol’ – wczesna, samokończąca odmiana o twardych, okrągłych owocach o średniej masie 100 gram, bez piętki. Nadają się do przetwórstwa i bezpośredniego spożycia. Wykazuje tolerancje na zarazę ziemniaka, obficie owocuje.

‘Baron F1’ – średniowczesna odmiana silnie rosnąca o ciągłym wzroście. Wytwarza duże, mięsiste lekko żebrowane owoce o podwyższonej odporności na pękanie. Odmiana  mieszańcowa odporna na podstawowe choroby i patogeny glebowe, łatwa w uprawie a przez to popularna wśród działkowców.

Bawole serce (‘Oxheart’) – średniowczesna odmiana malinowa o owocach malinoworóżowych, nerkowatych i mięsistych, bardzo dużych (do 600 gram). Rośliny typu wiotkołodygowego do uprawy przy palikach.

‘Beta’ – bardzo wczesna odmiana karłowa wytwarzająca kulisto-spłaszczone owoce o żywoczerwonej barwie. Dobra do przetwórstwa i uprawy amatorskiej na działkach.

‘Black Cherry’ – średniowczesna odmiana typu koktajlowego wytwarzająca niewielkie (25-30 gram) okrągłe pomidorki o niepowtarzalnej, purpurowobrązowej barwie i słodkim smaku.

‘Black Russian’  - stara, rosyjska odmiana o owocach z cienka skórką w niepowtarzalnym, mahoniowym kolorze. Owoce zawierają dużo nasion. Polecana jako ciekawostka i do wielokolorowych sałatek.

‘Cytrynek groniasty’ - wczesna amatorska odmiana o ciągłym typie wzrostu, polecana do uprawy w nieogrzewanych tunelach, w gruncie oraz na balkonie. Wytwarza długie grona obsypane niewielkimi, okrągłymi żółtymi owocami.

‘Faworyt’ – średniowczesna odmiana gruntowa o bujnym ulistnieniu do uprawy na dwa pędy. Owoce bardzo duże (do 400g) typu malinowego, lekko spłaszczone, mięsiste i bez piętki. Miąższ różowy z małą liczbą nasion. Średnio silnie rośnie. Polecana do uprawy amatorskiej.

‘Gigant’ - średnio późna wybitnie amatorska odmiana produkująca bardzo duże, kulistospłaszczone, mięsiste owoce o masie 200-250 gram. Miąższ bardzo smaczny, żywoczerwony. Odmiana odporna na wirusa mozaiki tytoniu i częściowo brunatną plamistość liści. Wymaga prowadzenia na 2-3 pędy przy palikach.

‘Ildi’ - odmiana koktajlowa o drobnych, żółtych, jajowatych owocach. Bardzo plenna (nawet do 150 szt. owoców na jednej roślinie). Słodkie, soczyste pomidorki mogą dojrzewać na ściętych pędach.

‘Jawor’ – wczesna odmiana sztywnołodygowa, samokończąca. Wytwarza kuliste owoce bez piętki o masie około 100 gram. Odporna na pękanie, plenna odmiana polecana do uprawy towarowej. Owoce przydatne są zarówno do bezpośredniego spożycia jak i do przetwórstwa.

‘Kmicic’ - średniowczesna odmiana idealna do bezpośredniego spożycia i na przetwory. Owoce twarde, czerwone, o charakterystycznym wydłużonym lekko gruszkowatym kształcie i średniej masie 50-60 gram.

‘Koneser F1’ – średniowczesna odmiana typu wiotkołodygowego, bardzo plenna, tolerancyjna na susze i chłody, o średniej sile wzrostu. Duże, kuliste owoce są lekko spłaszczone i dobrze wybarwione, nie pękają i dobrze odchodzą od szypułki. Dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Nadaje się do bezpośredniego spożycia i przetwórstwa.

Odmiany pomidorów

Odmiany pomidorów

‘Koralik’ – odmiana o kulistych owocach o średnicy do 2 cm. Roślina wiotkołodygowa, samokończąca. Odmiana odporna na niekorzystne warunki środowiskowe i zarazę ziemniaka. Polecana do uprawy na balkonie i tarasie.

‘Krakus’ – średniopóźna odmiana wytwarzająca średniej wielkości ciemnoczerwone owoce, lekko spłaszczone. Odmiana polecana na przetwory, nadaje się także do uprawy pod osłonami.

‘Malinowy Olbrzym’ - średniopóźna, silnie rosnąca odmiana o ciągłym wzroście i owocach w typie malinowym - dużych, różowych, lekko spłaszczonych, ważących zwykle powyżej 200 gram. Wcześnie dojrzewa i ma małą skłonność do pękania.

‘Malinowy Ożarowski’ - wczesna odmiana amatorska nadająca się także do uprawy w tunelach foliowych. Owoce średniej wielkości, do 120g, wyrównane kuliste lub lekko spłaszczone.

 

Zobacz także: Uprawa pomidorów koktajlowych z sukcesem

 

‘Malinowy Warszawski’ – wczesna odmiana o dużych, mięsistych, okrągłych owocach. Rośliny wysokie, wymagają podpór w czasie wzrostu.

‘Maskotka’ – koktajlowa odmiana o niewielkich czerwonych owocach (30 – 40 gram), polecana do uprawy w pojemnikach. Rośliny o karłowym pokroju, samokończące, wiotkołodygowe silnie się krzewiące Wytwarzają dużą liczbę drobnych (o średnicy 2-4 cm) pomidorów idealnych do sałatek i do dekoracji.

‘Ola Polka’ – karłowa, bardzo wczesna odmiana sztywnołodygowa o żółtych, niewielkich kulistych owocach (30 - 50 gram), samokończąca, nadająca się do uprawy w pojemnikach. Doskonała do bezpośredniego spożycia.

‘Pokusa’ – wczesna odmiana o małych, czerwonych owocach typu koktajlowego (10 - 20 gram). Rośliny wiotkołodygowe o ciągłym typie wzrostu i luźnym pokroju. Rośliny należy prowadzić przy palikach na dwa-trzy pędy. Grona bardzo długie, złożone.

‘Red Pear’ – wczesna odmiana amatorska do uprawy w gruncie. Silnie rosnące rośliny wymagają przycinania. Charakterystyczne czerwone, żebrowane owoce mają kształt sakiewki i osiągają masę do 250 gram.


‘Rumba Ożarowska’  - wczesna odmiana karłowa, wiotkołodygowa, samokończąca. Owoce o masie około 100 gram, miąższ smaczny, zwarty. Rośliny tolerancyjne na choroby. Polecana do przetwórstwa, o wysokiej zawartości witaminy C.

‘Sabala’ - średniowczesna odmiana typu sztywnołodygowego , doskonała dla przetwórstwa i do bezpośredniego spożycia. Owoce duże, kuliste, bardzo twarde (średnia masa około 100 gram). Miąższ purpurowoczerwony, równomiernie wybarwiony, bardzo smaczny.

‘Samuraj’ – średniowczesna, plenna odmiana polowa o dużych owocach (do 130 g). Rośliny samokończące, sztywnołodygowe. Owoce czerwone bez piętki, twarde, mięsiste. Nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory.

 

Zobacz także: Rozsada i sadzonki pomidorów

 

‘Talon’ – karłowa, średniowczesna odmiana wiotkołodygowa doskonała na przeciery i soki, bardzo smaczna. Owoce intensywnie czerwone, o masie ok. 150 gram, lekko spłaszczone i żebrowane, bardzo twarde. Nie wykazują tendencji do zniekształceń i pękania, dobrze odchodzą od szypułki. Miąższ arbuzowaty, niezwykle aromatyczny. Rośliny o średniej sile wzrostu.

‘Tigerella’ – wczesna odmiana polecana zarówno do uprawy w gruncie jak i pod osłonami. Owoce niewielkie, kuliste ze skórką w charakterystyczne żółtopomarańczowe paski. Bardzo dekoracyjne.

‘Yellow Pearshaped’ – odmiana pomidorów wysokich do prowadzenia na dwa pędy, amatorska. Owoce niewielkie, żółtego koloru o gruszkowatym kształcie, słodkie. Polecane do bezpośredniego spożycia, konserwowania w całości, do sałatek i dekoracji potraw.

‘Złoty Ożarowski’ - średniowczesna odmiana o ciągłym typie wzrostu i złotopomarańczowych owocach. Owoce duże i bardzo duże (średnia masa około 120 gram), gładkie, bez piętki, dosyć twarde, mięsiste, okrągłe lub lekko spłaszczone. Rośliny bardzo plenne, odporne na wirus mozaiki pomidora. Polecana do amatorskiej uprawy w gruncie przy palikach oraz w tunelach foliowych.

Łukasz Skop

Koniecznie zobacz