Pomidor odmiany Bawole Serce - uprawa i charakterystyka

Jesteś tutaj:

Pomidor odmiany Bawole Serce - uprawa i charakterystyka

3,3/5 (1259 ocen)

Pomidor ‘Bawole Serce’ to jedna ze starszych odmian, wyhodowanych na potrzeby uprawy amatorskiej. Mimo pojawienia się wielu nowych, wartościowych odmian pomidora, ‘Bawole Serce’ powraca do łask ze względu na wyjątkowe walory estetyczne oraz smakowe owoców. Uprawa tej dość wymagającej i wrażliwej na choroby rośliny wymaga jednak wiedzy oraz zaangażowania.


Opis


Roślina ma pokrój opadający. Jej łodyga jest dość wiotka i długa – bez cięcia może dorosnąć do 2 m. Dlatego też poleca się uprawę tej odmiany przy palikach wysokich na 1,5 m. Najwyższy plon uzyskuje się prowadząc roślinę na 1-2 pędy.

‘Bawole Serce’ wydaje bardzo duże owoce o masie 200-600 g i średnicy powyżej 80 mm. Mają one lekko podłużny kształt, są mięsiste, słodkie i bardzo smaczne. Ich miąższ jest jasnoczerwony i zawiera dużo soku. Zbiór pomidorów rozpoczyna się w sierpniu i trwa do października. Ze względu na małe komory nasienne, niewielką ilość pestek oraz zwartość miąższu, ‘Bawole Serce’ zyskuje wiele zastosowań kulinarnych.


Przygotowanie rozsady i sadzenie


Najlepszy termin na wysiew pomidorów to połowa marca. Siewki przenosimy do gruntu, pod folię, dopiero w drugiej połowie maja. Optymalna rozstawa dla ‘Bawolego Serca’ wynosi 50 x 80 cm. Odmiana ta udaje się najlepiej na głębokich, luźnych glebach o dość wysokiej zawartości próchnicy i odczynie lekko kwaśnym.

Pomidory Bawole Serce

Pomidory Bawole Serce


Nawożenie i nawadnianie


‘Bawole Serce’ wymaga zasilania fosforem, potasem, magnezem i wapniem, a w mniejszym stopniu azotem. Warto stosować nawozy dolistne, np. Ekolist. Konieczne jest również regularne podlewanie, nie wolno jednak zraszać owoców ani liści. Wilgotność powietrza pod osłonami powinna utrzymywać się na poziomie 50-60%. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz