Nawożenie i podlewanie pomidorów

Jesteś tutaj:

Nawożenie i podlewanie pomidorów

3,4/5 (649 ocen)

Pomidor znany jest od 8 tysięcy lat i pochodzi z Ameryki Południowej. Początkowo był jedynie uprawiany w celach ozdobnych, a dopiero później został rozpowszechniony jako smaczne warzywo. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie większości dań bez pomidora. Dodajemy go do świeżych sałatek, mięs, ryb, owoców morza, sosów i przystawek.

Smak tego wspaniałego warzywa, a co za tym idzie jakość naszych potraw, zależy od tego w jaki sposób będziemy je uprawiać. Pomidor ma duże zapotrzebowanie na składniki mineralne, takie jak fosfor, potas, bor, czy żelazo. Czasami dobra i organiczna gleba nie wystarczy, aby dostarczyć pomidorowi wszystkich niezbędnych elementów. Właśnie dlatego bardzo ważnym etapem uprawy pomidora jest nawożenie. Zasilanie gleby nawozami należy rozpocząć jeszcze przed zasadzeniem warzywa.


Nawożenie


Pomidory bardzo dobrze rosną na podłożu piaszczysto-gliniastym o pH 5,5-6,5. Jesienią, rok przed zasadzeniem pomidorów, nawozi się glebę kompostem i obornikiem. W ten sposób podłoże zostanie wzbogacone w azot, który wpłynie pozytywnie na rozwój roślin.

Pamiętajmy, aby nie stosować dojrzałego obornika i kompostu zaraz przed zasadzeniem, ponieważ nawóz będzie miał za mało czasu, aby wchłonąć w ziemię i rośliny będą słabo rosły na świeżym oborniku.

Po zasadzeniu pomidorów należy zadbać o dostarczenie im wszystkich niezbędnych mikroelementów. To jak i kiedy będziemy nawozić pomidory, zależy od tego, jaki jest stan naszej gleby. Warto przeprowadzić analizę chemiczną gleby, aby dobrać odpowiedni nawóz do uprawy pomidorów.

Skutecznym sposobem wzbogacania pomidorów w mikroelementy jest wykonywanie oprysków.

Pierwszy oprysk wypada po dwóch tygodniach od zasadzenia rozsady. Powinien on zasilić roślinę w mangan, żelazo, miedź i fosfor, od których zależy dobre ukorzenienie się rozsady.

Drugi oprysk, składający się z boru i fosforu, wykonujemy przed rozpoczęciem kwitnienia. Bor jest decydującym mikroelementem na etapie kwitnienia i zawiązywania się owoców, natomiast fosfor przyczynia się do lepszego wchłaniania boru przez roślinę.

Nawożenie pomidorów

Nawożenie pomidorów

Jeżeli nasza gleba ma odczyn lekko kwaśny lub zasadowy, to może być bardzo uboga w fosfor, a co za tym idzie, będzie wymagała dodatkowego nawożenia doglebowego. W tym wypadku nawozimy podłoże specjalnymi mączkami fosforowymi bądź mączkami kostnymi. Zabieg ten należy wykonywać na wiosnę lub na jesieni, ale nie tuż przed zasadzeniem roślin. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz