Uprawa pomidorów w doniczkach

Jesteś tutaj:

Uprawa pomidorów w doniczkach

3,4/5 (559 ocen)

Pomidory to smaczne i soczyste warzywa pełne witamin i minerałów. Są bogate w witaminy A, B1, B2, K, C, PP oraz fosfor wapń, żelazo, sód, kwas jabłkowy i cytrynowy, cukry, likopen. Wymienione składniki odżywcze mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie, a co za tym idzie na samopoczucie. Oprócz tego, pomidory są nieodzownym dodatkiem do dań i można je spotkać na stole w postaci świeżej sałatki, sosu do mięs, albo przecieru do zupy, chłodników, a nawet dżemu do kanapek i deserów (przetwory z pomidorów są bardzo popularne w Europie Zachodniej, np. w Portugalii). Najlepsze walory smakowe mają te pomidory, które pochodzą z uprawy własnej, dlatego wiele osób chętnie wysiewa pomidory w przydomowym ogródku albo na działce. A co jeżeli nie dysponujemy żadną przestrzenią zieloną? Pomidory można również uprawiać w domu w doniczkach albo skrzynkach. Wystarczy odrobina wysiłku i okno o wystawie południowej, ponieważ pomidory uwielbiają dużo słońca.

Owocujący pomidor w domu

Owocujący pomidor w domu


Przygotowywanie rozsady


Uprawa pomidorów w doniczkach jest bardzo podobna do uprawy pomidorów w gruncie – zaczynamy ją od przygotowania rozsady. Gotową rozsadę można kupić w sklepach ogrodniczych, jednak trzeba sprawdzić czy sadzonki są na pewno zdrowe, czyli czy nie są uszkodzone, nie mają żadnych plam i przebarwień. Na gotowej rozsadzie powinna być również umieszczona data ważności.

Rozsadę można przygotować również samemu na przełomie marca i kwietnia. Najlepsze do  uprawy w doniczce są nasiona odmian pomidorów drobnoowocowych, typu cherry. Zaletą odmian drobnoowocowych jest intensywny smak, aromat, wysoka zawartość witaminy C oraz wysokie walory deklaracyjne. Wybrany rodzaj nasion wysiewamy do skrzynek albo np. do tekturowych pojemników po jajkach, i wypełniamy je ziemią przeznaczoną do siewek albo mieszanką torfowo-kompostową.

Przygotowaną rozstawę przenosimy na okno parapetu o wystawie południowej, ponieważ siewki muszą mieć stały dostęp do światła. Pojemniki można przykryć folią, żeby nasiona zaczęły szybciej kiełkować. Należy jednak pamiętać, żeby każdego dnia odkrywać folię i wietrzyć pojemniki. Pierwsze wschody pojawiają się przy temperaturze minimalnej 20º C. Kiedy wyrosną dwa pierwsze liście, sadzonki można już pikować do większych pojemników w rozstawie 8x8 cm albo umieścić oddzielnie w małych plastikowych pojemnikach. W połowie maja sadzonki należy przesadzić do docelowych pojemników i wystawić na balkon. Jeżeli w maju pomidorom będą jeszcze groziły chłodne noce, można je przenieść wieczorem do pomieszczenia.

Uprawa pomidora na parapecie

Uprawa pomidora na parapecie


Wybór doniczki i podłoża


Standardowa doniczka do uprawy pomidorów powinna mieć rozmiary 40x40 cm. Wybieramy takie doniczki, które nie nagrzewają się zbyt szybko, np. drewniane albo ceramiczne. Można ewentualnie użyć plastikowych białych doniczek, które nie przyciągają aż tyle słońca jak kolorowe plastikowe pojemniki. Słońce generalnie służy pomidorom, ale nagrzane korzenie sadzonek, mogłyby doprowadzić do zahamowania wzrostu całej rośliny. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz